Quantcast
Channel: Kokkama Ragnega
Viewing all 780 articles
Browse latest View live

Kõrvitsa-kohvismuuti

$
0
0
Kui ma suvisel ajal oma mahlapressi pisut unarusse jätsin, siis nüüd on see taas kasutusel meeldivalt tihedasti. Kohe, kui esimesed õunad puu peal valmis said, siis algas ka mahlapressi tööaeg taas pihta. Tuleb ju ära kasutada kõiki neid sügisesi ande. Viimase toreda leiuna olen ma enda jaoks avastanud aga pudelkõrvitsast pressitud mahla. See on magus, nii värskendav ning kõrvitsale omase mekiga. Selline mahl sobib imehästi ka ühe hommikuse smuuti koostisesse, milles lisaks veel pisut turgutavat kohvi, Kreeka jogurtit ning magusust andvat banaani.


ühele-kahele

225 g pudelkõrvitsat puhastatud/kooritud
0,5 banaani
1 dl kohvi
75 g Kreeka jogurtit (Farmi)
näpuotsatäis muskaatpähklit

Pressi mahlapressiga kõrvitsast mahl välja. Pane seejärel kõik ained kannmikserisse ning blenderda ühtaseks. Serveeri koheselt.

Sarvesaiad õuna, apelsinisukaadi ja kardemoniga

$
0
0
Siis kui kodus ahju all praksub tuli, tekib tahes-tahtmata isu miskit küpsetada. Jahe ja hämar ilm ning hubane kodusoojus on just need tegurid, mis viivad mõtted millegile heale ja kohe kindlasti isetehtule. Eilne ilm oli just seesugune, mis lausa nõudis magusaid saiakesi õhtuse kohvi kõrvale. Minule tuli koheselt meelde alati toimiv kooslus õun-kardemon-kaneelning edasine oli kõik lihtne. Selle koosluse täiustamiseks kasutasin saiakeste valmistamisel ka apelsinisukaadi, mille soetasin hiljuti Gemossist. Ilma igasugu tagamõtte ja reklaamita võin öelda, et leidsin sealt tervelt 1 kg maitserikast apelsinisukaadi väga-väga sõbraliku hinnaga. Kuna minu vaimusilmas sisaldab üks kodutehtud pehme ja värske kringel ka meeldivas koguses sukaadi, siis tõenöoliselt ei saa minu tulevased kringliteod ilma selleta kuidagi läbi:)


Selle retsepti juurde jõudes on tegelikult kõik lihtne - kiirelt valmiv jogurtitainas, mis lõpptulemusel on pehme, kuid samas ka küpsiselaadne. Saiakesi rikastab aga 2 erinevat täidist - esmalt tainaringile määritav pehme toorjuustutäidis ning teisena peale raputatav õuna-kardemonisegu. Tainas tuleb rullida ringiks ning sellest siis lõigata nö 8 tordilõiku. Soovitan õunatükid laotada pigem rohkem taina äärtele, kui keskele, sest nii on lihtsam tainast sarvekeseks kokku keerata. Veel soovitan ma tordiviilu laiemasse külge teha noaga väike sisslõige, et sarvekeste otsad kaarduksid paremini. See on lihtsalt selline väike soovitus ja nipp, mida mina kasutan. Seejärel ongi vaid küpsetamise vaev. Maitsevad hästi samal päeval, kui ka järgmisel!


Kogus: 8 saiakest

Tainas:
2 dl nisujahu
2 dl grahamjahu (ehk täisteranisujahu)
1 tl küpsetuspulbrit
1 sl suhkrut
näpuotsatäis soola
50 g võid, toasooja
200 g Kreeka jogurtit
(kasutasin Farmi jogurtit)

Toorjuustutäidis:
50 g toorjuustu, toasooja
50 g võid, toasooja
2 sl Demerera suhkrut
0,5 tl kaneeli

Õunasegu:
1 (ca 200g) õun
2 näpuotsatäit kardemoni
2 sl Demerera suhkrut
0,25 tl kaneeli
3 sl apelsinisukaadi

Taina valmistamiseks sega kuivained omavahel, lisa või ning sega käte abil tainasse. Seejärel lisa jogurt ning sõtku segu ühtlaseks tainaks. Lase sel külmkapis ca 15 minutit taheneda. Sega toorjuustutäidise komponendid omavahel. Koori õun ning haki väikesteks tükkideks. Sega õunatükid kokku teiste komponentidega. 

Rulli tainas jahusel pinnal õhukeseks ümmarguseks ringiks, määri toorjuustusegu tainakettale ning raputa peale õunatäidis (õunatükke ära ringi keskele lisa). Seejärel lõika ring kaheksaks ”tordiviiluks”.  Seejärel keera viilud laiemast osast rulli sarvekeseks ning küpseta ahjus 175 kraadi juures (pöördõhuga režiimil) 15-17 minutit.

 

Uus burgerirestoran Uulits

$
0
0
Ma pean ausalt tõdema, et mulle meeldib süüa hamburgerit. Mitte muidugi igapäev ja ka kindlasti mitte mingisugust niisama ettejuhtuvat burgerit. Pigem kostitan end selle toiduga paar korda kuus, eelistades kindlasti burgereid, mis maitsevad tõesti hästi ning on nö kindla peale minek. Tihtipeale meisterdame koos perega burgereid - küpsetame kuklid, teeme ise majoneesi ning valmistame vahele selle kõige tähtsama komponendi. Üldjuhul kasutame kukli vahel rebitud liha (eriti talvisel hooajal, kui puuahi ööseks ahju jäetud liha ise valmis teeb) või siis olenevalt hooajast, kas küpsetatud või grillitud isetehtud kotletti. Teise valikuna olen tulihingeline resto Uulits burgerite austaja. Tallinna sattudes ei saa ma tihtipeale sellest kohast mööda vaadata. Eriti just seepärast, et see jääb alatihti nagu kiuste minu põhilise sõidutrajektoorile. Uulitsa burgerite valik on nii lai, et sealt leiab omale lemmiku vist igaüks – valikus on nii klassikalised, kui ka pisut mängulisemad burgerid neile, kes pisut üllatavaid maitsekooslusi eelistavad. Minule, kes ma väga suures koguses sibulat ei tarbi (loe: ei söö üldse), on üheks suureks lemmikuks sibulamoosiga veiseburger. Magusa tooniga moos mängib veiselihast valmistatud pontsakal kotletil liigagi maitsvat kooskõla. Miks ma sellest räägin? Vot sellepärast, et lisaks Kadaka teel asuvale pisikesele toidukohale, avas hiljuti Uulits oma uksed ka Kalamajas (vaata ka www.uulits.ee). Nii, et kes pole rahvarohkuse tõttu veel vanas kohas Uulitsa burgeritele löögile saanud, siis nüüd tasub külastamismõte uuesti päevakorda võtta!

Erinevalt vanast kohast on uues toidukohas olulisemalt suuremad ruumid ning ka suurem menüü, kui seninini Uulitsas olnud on. Lisaks on menüüsse leidnud tee veel mõned uued burgerid. Kalamajas kostitatakse külastajaid veel eelroogade ja magusaga. Ahjaa – Uulitsas on ühed maitsvamad kohapeal valmistatud friikartulid, mida pakutakse nii juustuga, särtsaka jalopeńoga kui ka neid kõige klassikalisemaid koos kohapeal valmistatud kastmetega. Uustulnukana menüüsse tulnud ribid on ka nii pehmed, et tahavad käte vahel iseenesest katki minna:)

Uus Uulits on oma sisustuselt ka midagi hoopis värskendavamat ning uuemat. Selles peitub rohkelt pisidetaile, mis toitu oodates tähelepanu köidavad. Lastenurk väärib ka tähelepanu, sest see pakub täiskasvanutele võimalust pisut nostalgitseda ning lastele tutvustada vanu häid multifilmikangelasi. Lisaks on rõõmusõnum autoga liiklejatele: Kalamaja Uulitsa kõrval asub suur ja avar Rimi toidukaupluse parkla, kuhu oma auto vabalt jätta saab.

Pildid ütlevad rohkem, kui sõnad:









Juustune kõrvitsa-kartulivorm

$
0
0
Käsi püsti, kes sel aastal Halloweeni ajal kõrvitsale näo meisterdas? Ma tõstan käe pooleldi üles, kuid olen valmis selle koheselt langetama:) Nimelt ostsin kõrvitsapea küll koju valmis, mõttega seda traditsioonilist kõrvitsanäo tegemist teha, kuid päev jooksis nii kiiresti õhtusse, et praegugi kükitab üks korralik kõrvitsahakatis mul rõdul. Praegu aga tundub juba naljakas seda tegema hakata. Tundub aga, et väga mitmed selle kõrvitsateo siiski ette võtsid, sest hetkel on minu blogi üks populaarsemaid retsepte lisaks kaneelirullidele ka marineeritud kõrvitsasalati retsept. Kui aga kõrvitsad on juba purki pistetud ning näoga köögivili ikka veel ootel, siis soovitan ma valmistada üht maitsvat kõrvitsa-kartulivormi. See maitseb Teile kindlasti nii hästi, et valmistate seda mitu päeva järjest ... vähemalt minuga juhtus nii. See on tummine vormiroog (sobib praeguse ilmaga ülihästi), milles koorene kaste sõbruneb juustuga kokku sulanud köögiviljakihtidega. Kui kõlab hästi, siis tehke proovi!


neljale-kuuele

700 g (muskaat)kõrvitsat
500 g kartuleid
1 sibul
2 sl hakitud värsket tilli,
75 g juustu
50 g võid
3 dl rõõska koort (35%)
soola

Koori, puhasta ja viiluta kõrvits ja kartulid. Haki sibul tükkideks ning prae pannil klaasjaks. Laota pooled kartuli- ja kõrvitsaviilud vaheldumisi vormi, raputa peale sool, praetud sibulatükid, 2 sl hakitud tilli ning 25 g juustu. Seejärel lõika või väikesteks tükkideks ning laota pool kogusest vormi. Laota peale ülejäänud köögiviljaviilud, maitsesta soolaga. Aseta peale ülejäänud võitükid ning vala vormi rõõsk koor. Seejärel küpseta köögiviljavormi ahjus 180 kraadi juures 50-55 minutit, seejärel raputa üle järelejäänud juustuga ning küpseta grillrežiimil (võid ka lihtsalt ahju ülemist kuumust kasutada) umbes minutijagu ehk seni, kuni juust on pealt ilusti sulanud.

Üks lihtne burger rebitud lihaga ning Kaubamaja toidumaailma juustunädal!

$
0
0
Tallinna Kaubamaja toidumaailmas on toimumas ahvatlevad teemanädalad. On lihanädal, on kalanädal, on suupistetele pühendatud nädal ja on JUUSTUNÄDAL. Nimelt on sel nädalal ( 7-13.11.16) Kaubamaja toidumaailmas nädal, kus väga paljud head juustud on väga sõbraliku hinnaga. Kellele ei meeldiks juust? Minule meeldib väga, tegelikult kohe väga-väga ning pistan seda helge käega nii vormiroogadesse, hommikuputru, suppidesse…  Otseloomulikult pistan toidukorvi eelkõige mõne hea tugevamaitselise juustu, sest mulle meeldib, kui juustul on maitset ja iseloomu. Pealegi teevad seesugused juustud roogadega lausa imetegusid! Kes samuti juustusõber, siis täpsemalt saab juustunädala pakkumistega kurssi viia kaubamaja kodulehel.  


Koostöös Tallinna Kaubamajaga jagan Juustunädala raames kogu selle nädala jooksul kolme väga mõnusat ja toimivat retsepti. Selle postituse staariks on aga kodune burger rebitud lihaga, mida on kostitatud veidikese pohlamoosiga. Nimelt sobitub kergelt magus moos koos rebitud lihaga imehästi. Liialdada muidugi moosiga ei tohi, aga samas peab tundma olema sellele omast magusust. Juustul on samuti siin oluline roll – seda peab kooralikult tundma läbi kogu burgeri ning seetõttu kasutasin juustu rohelise pestoga (piltidel see roheline) ning„Old Amsterdam” juustu. Viimane on minu üks suuri lemmikuid, mis on hästi tugeva maitsega pisut kõvem juust. Tänu meeldivalt tugevalt juustusele maitsele sobib see ideaalselt roogadesse, kus juust võiks lisaks muudele komponentidele samuti särada. Seetõttu sobib see laastudena siia burgerisse imehästi ning lisab ka pohlamoosile mõtte,selles burgeris kanda kinnitada! Rebitud liha sellesse burgerisse võid meisterdada ise, kuid kui selleks aega ei jagu, siis poest leiad ka juba Sulle mugavalt valmistehtud rebitud liha. Kindlasti aga panen ma mingi aeg siia blogisse ka oma koduse rebitud liha retsepti kirja:) Kastme valmistamisel kasutasin ma pastakastet, milles sees juba kõik korralikud maitseained (sibul, basiilik, sool, pipar) ning siinkohal on minu töö vaid sinepi lisamine.



Tegelikult on juustumaailm lai ja kirju. Otseloomulikult ei saa ma ümber kitsejuustust, mida pehmel kujul kasutan näiteks hommikuste pannkookide peal (koos soolalõhega imehea), rääkimata siis veel kitsejuustu röstimisest ning sobitamisest ahjujuurikatega. Maasdami juust on hea ning ka kohalike talunike juustuvalikus ei pea kunagi pettuma. Samuti minu enda üllatuseks olen hakanud ma kasutama ka erinevate lisanditega juustusid.Poodides on juustuvalik tegelikult nii lai, et igakord võid sattuda oma uue lemmiku otsa:)
 
Piilu ka mõningasi retsepte siit blogist, milles juust olulist rolli mängib:

Esiplaanil Maasdami juust (all) ning Old Amsterdam. Tagapool rohelise pestoga juust ning köömnejuust

Nüüd aga asume burgeriretsepti juurde. Konkreetset retsepti tegelikult ei ole jaei saagi olla, sest kogused kahe kuklipoole vahel on vastavalt sellele, kui suurt ja kõrget burgerit sööja soovib. Pigem alljärgnevalt selline ideerünnak komponentide poolest:

kahele

2 kuklit või ciabattat
3 sl (kuhjaga) pastakastet
1 tl (kuhjaga) mahedat sinepit
rebitud liha
marineeritud kurgi viile
tugevamaitselist juustu
(kasutasin pisut pesto lisandiga juustu ning Old Amsterdam juustu)
pohlamoosi

Küpseta kuklid ahjus soojaks. Sega pastakaste lohakalt sinepiga nii, et sinepiviirud jääksid kastmes näha. Kuumuta rebitud liha pannil soojaks. Lõika kuklid pooleks ning ehita alumisele kuklipoolele burgeritäidis: määri esmalt sai kokku pastakastmega, laota sellele kurgiviilud, seejärel aseta peale meeldivas koguses kuuma rebitud liha. Selle peale pane juustuviilakad. Kõige lõpuks määri ülemise kukli lõikepoolele pohlamoosi ning aseta see seejärel burgerile pealmiseks mütsiks.


Kitsejuustu-šokolaadivaht

$
0
0
Vahest tahaks midagi head, sest magusaisu lausa nõuab miskit. Seda ei pea olema palju, sest piisaks vaid mõnest väga heast apsust, et see piinav magusaisu kaotada. Just seesugune on seesama šokolaadivaht, mis oma tummisuse ja kreemisusega mõjub liigagi hästi maitsemeeltele. See kreem ei ole karjuvalt magus, aga tänu oma tekstuurile tõeline magustoit. Suhkru asemel on siinses magustoidus seltsiks hoopis datlid, kreemisusega aga kostitab munakollane ning kitsejuust. Viimane annab sellele maiusele juurde veel meeldivat mekki, mille järel sööjad kindlasti uudistavad, et millega on tegemist. See ongi kitsejuust, mis annab tilgake tekstuuri, toilgake hapukust ning kuhjaga maitseelamusi. Valmistamine on ka lihtne ning kindlasti ei tasu üllatauda, et kreemi nõnda vähe tuleb. Piisab vähesest, et see kreemine magustoit mõjule pääseb. Jaota see kolme või nelja klaasi ning serveeri koos jahutava vaniljejäätise või siis hoopis vaniljepudinguga. Selline kooslus on võrratu!

Lisaks veel meeldetuletuseks, et Tallinna (ja ka Tartus) Kaubamaja Toidumaailmason sel nädalal (7-13.11.2016) kestmas juustunädal, mil väga mitmed juustud on eriti hea hinnaga. Ka kitsejuust, mis selles magustoidus kelmikalt oma koha leidis, on suurepärase hinnaga. Täpsemat infot leiate SIIT. 
PS! Seoses selle nädalaga on siin blogis ilmumas veel üks mõnus juusturetsept, mis hiilgab oma värskuse ja kokkusobivate maitsete poolest! Piilu ka: Burger rebitud lihaga



kolmele-neljale

75 g kuivatatud datleid*
kuuma vett (datlite leotamiseks)
150 g Kreeka jogurtit
50 g pehmet kitsejuustu

1 munakollane75 g tumedat šokolaadi
2 sl kanget kohvi või 1 sl rummi

vaniljejäätist või -pudingut serveerimiseks

Pane datlid kuuma vette likku vähemalt paariks tunniks. Seejärel nõruta ning lisa datlitele Kreeka jogurt. Püreesta ühtlaseks massiks. Sega kitsejuust lahti ning lisa koos munakollasega jogurtile, sega. Sulata šokolaad vesivannil ning lisa samuti segades jogurtile. Kõige viimasena sega juurde kohv või rumm. Jaota maius klaasidesse ning lase külmkapis taheneda vähemalt tunnike. Serveeri koos jäätise või pudinguga.

*Minul olid kasutusel hästi mõnusalt pehmed ja mahlased datlid, kuid saab ka kõvemat sorti datlitega hakkama.


Postitus valmis koostöös Tallinna Kaubamaja Toidumaailmaga.

Brokolisalatiga talvele vastu

$
0
0
Kui Te olete nüüd juba mitu-mitu päeva tummiseid sügisroogasid söönud ning soovite vahelduseks ka miskit värsket nautida, siis minule on abiks seesama brokolisalat. Igakord teen küll seda omamoodi ning vastavalt sellele, mida parasjagu külmkapis leidumas on, kuid seda salatit tehes olen ma alati õnnelik seesuguse lõunasöögi üle. Ma tean, et praegu on selliste toitvate ahjuroogade aeg ning nii on ka meie peres. Väljas on külm ning peale õues oldud aega tahaks ju miskist soojendavast enda keha taas täis laadida. Küll aga ei saa ma üle ega ümber erinevatest köögiviljadest, mida ma lihtsalt jumaldan. Olen suur lillkapsa ja brokoli austaja toorelt aurutatult, röstitult, keedetult - iga kell ja igal ajal! Seetõttu on üsna õige aeg jagada sedasama mõnusat salatit. 


Kui soovite, et brokoliõisikud taldrikul erksad ja rohelised välja näevad, siis on mul teiega jagada kahte toimivat nippi:
1. Lisa brokoli keetmisel keeduvette pisut laimist või sidrunist pressitud mahla. See on hea viis, et brokoli ei kaotaks sellele köögiviljale omast värvust.
2. Peale keetmist ning brokoliõisikute nõrutamist vala neile peale korraks külm vesi. See aitab samuti ilusat rohelist värvust säilitada.

Kuigi ma olen seda sel nädalal siin blogis juba mitu korda öelnud, siis hetkel on Tallinna Kaubamaja Toidumaailmas (ja ka Tartu Toidumaailmas) 7-13.11. toimumas juustunädal, mille raames on suur valik juustusorte erihinnaga (pakkumised leiad SIIT). Ka see postitus sündis koostöös Tallinna Kaubamajaga. 

Vaata ka:
Burger rebitud lihaga 
Kitsejuustu-šokolaadivaht



kolmele-neljale

300 g brokoliõisikuid
soola
2 sl laimist pressitud mahla
2 sl seesamiõli
1 sl sojakastet
1 tl mahedat sinepit
1 tl vedelat mett
peotäis granaatõunaseemneid
peotäis röstitud seemnesegu
peotäis värsket koriandrit, hakituna

ca 1 dl tugevamaitselist juustu, laastudena (näiteks Maasdami juust, Old Amsterdam, pesto juust, sobib ka sinihallitusjuust või kitsejuust)
4-6 viilu prosciuttot


Keeda brokoliõisikud soolaga maitsestatud vees pehmeks (jälgi samas, et need liialt pehmeks ei lähe). Lisa keeduvette ka laimimahl. Vala keeduvesi brokolilt ning kasta õisikud korraks külma vette, nõruta korralikult! Sega omavahel seesamiõli, sojakaste, sinep ja mesi ning vala kaste brokolile. Lisa granaatõunaseemned, seemnesegu, koriander ning juustulaastud. Sega kergelt läbi. Prae prosciutto pannil krõbedaks, haki noaga väiksemaks ning lisa salatile kõige peale. Serveerides laota peale veel pisut seemneid ja juustulaaste.

Köömnepannkoogid toorsingi ja praemunaga

$
0
0
Olen vist pannkookide kategoorias leidnud ühe oma uutest lemmikutest!! Ühesõnaga on viimased pannkoogihommikud möödunud nendesamade köömnepannkookidega. Need sobivad ideaalselt sellistesse hommikutesse, kui kuskile kiirustama ei pea ning on aega rahulikult süüa valmistada ja lõpptulemust täiel rinnal ka nautida. Just seesugused hommikud on kohustuslikud! Need pannkoogid on kohevad, pisut pontsakad ja seest veidi tummised. Hea oleks, kui sul on külmkapis nende pannukate valmistamise hetkel olemas pisut toorsinki või siis soolalõhe, sest need pisikesed küpsetised ei saa kuidagi ilma seesuguste lisanditeta hakkama. Praemuna on ka ainult boonuseks ... ja tass kohvi ka. Ideaalne hommik võibki siis vist alata:)


Kogus: 15 tk

2,5 dl jahu (pool kogusest võid asendada grahamjahuga)
1 tl küpsetuspulbrit
0,25 tl soola
1 tl köömneid
35 g toorjuustu, toasooja
25 g võid, toasooja
1 muna
1,75 dl piima


Serveerimiseks: toorsinki, Kreeka jogurtit praemuna

Sega kuivained omavahel. Klopi toorjuust võiga vahule, lisa segades juurde muna. Seejärel lisa toorjuustusegu kuivainetele, lisa ka piim ning sega kõik ühtlaseks tainaks. Prae pannil õlis tainast pisikesed pannkoogid. Serveeri pannkooke koos toorsingi, Kreeka jogurti ja praemunaga (jäta munakollane kindlasti vedelaks)! 


Mahlane Brita kook ehk pisipreili Mia sai 4-kuuseks

$
0
0

Nüüd on siis 4 kuud möödas pisikese Mia sünnist. See pisike rõõmurull on suur uudistaja, maailmaavastaja ja kilkaja, kuid samas ka kõige suurem unekott, keda tean. Nagu eelnevatel kuudel, siis loomulikult saab ka nüüd kooki, täpsemalt mahlast Brita kooki, mille magusate kihtide vahel laiutab õhuline vahukoore-toorjuustukreem. See kook on nii hea, kuid nagu ikka, ei saa alguses kuidagi selle koogi valmistamise lainele, hiljem aga arutlen endamisi igakord, et miks ma seda kooki tihedamini ei tee.Kuigi retsept on pikk, siis valmistamisaeg on lühike ning valmistamine ise samuti lihtsamast lihtsam. Lisaboonusena on see kook meeltmööda vist enamustele magusasõpradele.


Selle koogi valmistasin ma 20cm läbimõõduga koogivormi. Kuna mul leidub kodus vaid üks sellises mõõdus vorm, siis küpsetasin koogipõhjasid üksteise järel. Kahe vormiga on loomulikult lihtsam ning ka ajakulu väiksem, sest nii pistad ühekorraga mõlemad koogipõhjad ahju. Koogile kaunistuseks panin kohupiimaga täidetud tuuletaskud, mis kaetud sulatatud valge šokolaadi ja pisikeste pärlitega.Numbri voolisin suhkrumassist.
NB! Mõned selle koogi valmistamisega seotud soovitused on selle retsepti allosas.


Põhi:
125 g toasooja võid

1 dl suhkrut2 munakollast
1 dl nisujahu
1 tl küpsetuspulbrit
1 tl vanillisuhkrut
50 g hapukoort


Besee:
2 munavalget
1 dl suhkrut
peotäis mandlilaaste


Täidis:
200 g toasooja toorjuustu
2 sl suhkrut
2 dl vahukoort
peotäis marju (kasutasin külmutatud vaarikaid)

Põhja valmistamiseks vahusta või suhkruga. Lisa munakollased, sega. Lisa omavahel segatud kuivained ning seejärel lisa segades juurde hapukoor. Pane pool valminud tainast küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi (Ø20cm) põhjale ning määri see vormis laiali.

Besee valmistamiseks vahusta munavalged pehmeks vahuks. Vahustamist jätkates lisa niristades juurde suhkur. Vahusta seni kuni segu on ühtlane ja läikiv. Laota pool beseesegust vormi (taina peale) ning silu ühtlaseks. Raputa peale mandlilaaste ning küpseta 175 kraadi juures 20-25 minutit. Seejärel valmista samas koogivormis samamoodi ka teine koogipõhi.

Täidise jaoks vahusta toasoe toorjuust suhkruga. Vahusta koor ning lisa segades toorjuustule. Vahetult enne täidise panemist koogipõhjade vahele, lisa (segades) kreemile marjad.
Valminud koogivormidel lase enne täidise lisamist täielikult jahtuda. Seejärel ehita kook koogivormi: määri alumisele koogipõhjale toorjuustusegu (tõstsin 2 sl täidisest kõrvale, et hiljem tuuletaskuid sellega kinnitada). Seejärel aseta ettevaatlikult peale teine koogipõhi. Seejärel lase koogil külmkapis ööpäev taheneda.

Enne serveerimist kaunista kook meelepäraselt. Mina pistsin koogile peale kohupiimaga täidetud ja valge šoolaadiga kaetud tuuletaskud. Raputasin peale veel pisut riivitud šokolaadi ning loomulikult lõikasin suhkrumassist välja number nelja:)!

Soovitused:
-Enne küpsetamist pane põhjaks minev tainas ja beseetainas vormi tupsudena ning seejärel määri ühtlase kihina laiali. Nii on lihtsalt mugavam tainast vormis laiali määrida;
-Meisterda see kook kindlasti koogivormi, sest nii püsib rohke täidis ilusti koogipõhjade vahel;
-Kuna koogipõhjad on värskelt küpsenud, siis aseta ülemine koogiketas hästi ettevaatlikult täidisele!
-Osadele meeldib seda kooki süüa juba samal päeval. Minule meeldib siiski, kui kook on ööpäevakese seisnud, siis on maitsed täienenud ning ka täidis parajalt tahenenud, et ei pane koogipõhjade vahelt plehku;
-See kook on valmistatud 20cm läbimõõduga vormi. Kui soovid kooki valmistada suuremasse vormi, siis toimi jrgnevalt:
                22 cm vormi jaoks korruta retseptis olevad komponendid 1,2ga
                24 cm vormi jaoks korruta retseptis olevad komponendid 1,4ga


Õhulised juustupadjakesed

$
0
0
No mis ma oskan öelda - need küpsised on saanud sel sügisel meie peres üheks vaieldamatuks lemmikuks. Ja kuna nende valmistamine möödub nii kiirelt, siis on need viimasel ajal meie elutoa laua peal ikka väga sagedased külalised. Need õhulised, samas aga tummised juustupadjakesed lausa tekitavad sõltuvust, sest kergelt köömnemekiga juustused küpsised on nagu pehmed pilvekesed:)
PS! Vabalt võid selle küsisetaina varem valmis teha.
PS2! Söödavaks jõulukingituseks sobivad ideaalselt!


Kogus: ca 50 tk

3 dl jahu
2 tl köömneid
suur peotäis (tugevamaitselist) juustu, riivituna
paar näpuotsatäit soola
1 tl küpsetuspulbrit
100 g võid, toasooja
150 g toorjuustu, toasooja

Sega retsepti 5 esimest komponenti omavahel. Lisa või ja toorjuust ning sõtku tainas ühtlaseks massiks. Lase tainal külmkapis seista ca 15 min. Seejärel rulli tainas jahusel pinnal u 0,5-1cm paksuseks ning lõika see noaga pisikesteks ruutudeks. Küpseta 180 kraadi juures 15-17 min.

Retsept valmis koostöös Farmiga. 

Gluteenivabad piparkoogid

$
0
0
Jõuluasju meil kodus veel ei ole, kuusest rääkimata. Selle asemel aga säravad õhtusel ajal laual küünlad ning tuba on mandariinide ja kuuma jõulujoogi lõhna täis. Kui jõuluaeg saabuma hakkab ning salamisi hiilib ligi ka see kauaoodatud jõulutunne, siis esimese asjana valmistan ma alati meeldivalt suure koguse piparkoogitainast. See on meie peres selline esimene avapauk jõuluhooajale!


Kuna piparkoogitainas seistes aina valmib ning maitsestub, siis on hea, kui seda on alati külmkapist alati võtta - hea on ju kiirelt sellest piparkooke või jõulukooki küpsetada. Kasutan taina tegemisel alati seda suurepärast retsepti: Piparkoogid. Minult on tihtipeale küsitud aga ka pisut tervislikumate piparkookide retsepti, sest kes siis ei tahaks kõikide nende seapraadide, verivorsti ja muu taolise kõrval pisut tervislikumat jõulumaiust ampsata. Proovisin gluteenivaba piparkoogitainast meisterdada ning pean ütlema, et lõpptulemus tuli imehea. Aluseks võtsin sellesama retsepti, mille järgi ka tavalisi piparkooke teen, retsept sai aga uue näo teistsorti jahudega, jõuluvürtsidega ning meega, mis suhkrut ideaalselt asendab. Ja nii valmisidki lihtsa vaevaga jõulused piparkoogid, mis loomulikult erinevad oma tekstuurilt traditsioonilistest piparkookidest, kuid on oma teralise iseloomuga hea vaheldus.

Kindlasti soovitan valmistada sellest tainast piparkooke järgmisel päeval, sest siis on tainas oma olemuselt ühtlasem ning ka paremini rullitav. Samal päeval ei saa tainast väga ideaalselt lahti rullida ning kipub lihtsasti murenema. Järgmisel päeval seda muret ei ole, kuid soovitan taina rullida pisut paksema (mõõtsin isegi ära ning minu taina paksus oli ca 0,6-0,8cm). Hääd!


1 dl tumedat suhkrusiirupit
1 sl kaneeli
1 sl (triiki) jahvatatud kardemoni
0,5 tl jahvatatud nelki
1 apelsini riivitud koor
1 tl jahvatatud muskaatpähklit
2 sl (60g)mett
125 g võid
1 muna
1 dl tatrajahu
1 dl riisijahu
2 dl jahvatatud pähklijahu (kasutasin Kreeka pähkli jahu)
1 tl küpsetuspulbrit

Kuumuta siirup koos jahvatatud maitseainetega keemiseni. Tõsta tulelt. Seejärel lisa mesi ja või-tükid ning sega seni, kuni sulanud. Klopi juurde muna ning omavahel segatud kuivained. Sega kõik ühtlaseks tainaks. Enne piparkookide küpsetamist lase tainal jahedas seista vähemalt ööpäev.

Purukattega piparkoogine pirni-toorjuustukook

$
0
0
Soovisin ühel õhtul küpsetada õhulist kohupiimakooki, kuid mida ei olnud oli küpsetise peategelane kohupiim isiklikult. Ju olin kiiruga selle poeriiulitele unustanud. Toorjuustu mul aga oli, seega läks esialgne plaan täielikult muutmisele ning otsustasin valmistada hoopis purukattega toorjuustukooki, millel põhjaks isetehtud piparkoogitainas (seda viimast leidub mul talvisel ajal külmikus kohe rohkesti:)) Mis ma oskan öelda - kook tuli maitsev. Põhjaks kergelt jõulutunnet tekitav piparkoogitainas, täidiseks kreemjas toorjuustukreem ning mahlased pirnitükid. Katteks aga korralik kiht kaneelist purukatet. Igati meeldiv kook ning kindlasti teen lähiajal veelgi!


Mõned soovitused aga enne koogi valmistamist:
* Kõige parema tulemuse saab, kui selle koogi valmistamiseks on või ja toorjuust täielikult toasoojad, seetõttu võta need toorained aegsasti külmkapist välja!
* Kõige maitsvam on kook jahtunult järgmisel päeval!

250 g piparkoogitainast

Täidis:
300 g toorjuustu, toasooja
100 g suhkrut
2 muna
2 sl jahu
1 dl vahukoort
2 küpset pirni

Kate:
75 g võid, toasooja
125 g suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
1 tl küpsetuspulbrit
2 dl jahu
0,5 tl kaneeli

Rulli piparkoogitainas õhemaks ning suru see küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi (Ø22cm) põhjale. Täidise valmistamiseks vahusta toorjuust suhkruga. Lisa segades munad ja jahu ning kõige viimasena vahukoor. Koori ja tükelda pirnid ning sega täidisesse. Vala segu vormi ning küpseta kooki 180 kraadi juures 20 minutit.

Küpsemise ajal valmista kate: vahusta või suhkrutega ning lisa siis omavahel segatud kuivained. Sega tainast näppude vahel seni, kuni saad puruse segu. Seejärel lõpeta koheselt taina töötlemine, sest vastasel juhul segad  antud taina liialt ühtlaseks massiks. Kui kook on 20 minutit ahjus küpsenud, lisa sellele purusegu ning küpseta veel 30 minutit.



Õhetav piparmündismuuti, hommikupuder praetud banaanidega ning minu uus sõber köögis:)

$
0
0
Mõni aeg tagasi otsustas minu truu köögikombain koostööd tegemast. Seetõttu otsisin juba mõnda aega head sellele võrdväärset asendajat. Ja kuna minu pisike preili on hakkamas avastama köögiviljapüreede maailma, siis on vaja seesugust köögividinat, mis korralikult kõik komponendid püreeks teeb. Minu silm jäi pidama tegelikult kohe alguses sellise imemasina peal nagu Nutribullet (vaata ka siit). Kinnitust selle headusele andis muidugi tõsiasi, et enamus minu tuttavaid omavad ning kiidavad seda. Seega mõeldud-tehtud - minu kiri jõuluvanale sisaldas just sedasama köögividina soovi. Juhtus aga nii, et täiesti ootamatult sain kirja selle köögimasina esindajalt ning nii see mulle mõned päevad hiljem koju saabuski. Rõõm, jõuluvanakirjast üks soov maas!
Alljärgnevalt minu nägemus sellest masinast ning miks ma selle algselt ostmiseks välja valisin.


Millega on tegemist? Minul jäi silm pidama selle masina peal esmalt just seetõttu, et peale kasutamist ei kulu selle masina pesemisele rohkelt aega. Vaja on veega puhtaks teha vaid 2 asja - segamisnõu ja otsik ning ongi kõik. Lisaks on need väga lihtsasti puhastatavad ning pesusvamm pääseb ilusti igale poole ligi. Loomulikult meeldib mulle, et see võimas tegelane ei võta asoluutselt  ruumi. Minu köök ei ole just kõige suurem ning seetõttu on tähtis, et köögividin üleliia lahmakas ei ole. 
Nutribullet on imeline purustaja, mis on paljudel kasutusel just erinevate smuutijookide valmistamisel. Minul saab aga nüüdsest kasutust kindlasti just erinevate köögiviljapüreede valmisamisel. Smuutid loomulikult on ka menüüs, kuid see on pigem vanema lapse pärusmaa igasugu värskendavaid joogikesi kokku segada.


Kuidas ma seda köögivahendit siis kasutan:
-Erinevad taimsed piimad (pähklipiimad, vaata siit blogist kookospiima retsepti:isetehtud kookospiim);
-Pähklivõided. Selle masinaga saab väga lihtsal viisil valmistada pähklivõid. Ma ise proovisin loomulikult esmalt maapähklivõid valmistada ning lõpptulemus oli soovitult kreemjas ja pehme. Minu esmaseks lemmikuks on loomulikult hommikupuder maapähklivõiga (vaata retsepti siit postitusest allpool);
- Jäätis. Siinkohal mõtlen ma jäätist külmutatud puuviljadest ja marjadest. Valmista lihtsasti banaanijäätist või siis mõnda muud külma maiust meelepäraste külmutatud marjadega. Selleks, et kogu segu lihtsamini püreeks läheks, soovitan ma lisada külmutatud viljadele juurde pisut vedelikku (kookospiim, mandlipiim vms);
-Juurviljapüreed. See oligi tegelikult minu esimeseks ajendiks, miks minu pilk Nutribulletile silma jäi. Beebile süüa tehes peab kogu toit olema võimalikult korralikult püreestatud. See masin teeb tõepoolest kõik väga korralikult ja kiirelt püreeks, mistõttu ei pea ma kartma soovimatuid tükke lapse toidu sees. Hiljem on masinat väga mugav pesta ka!
-Püreesupid. Need on ühed minu lemmikud ning ise-enesest sööksin neid igapäev, kui pere muud toitu ei nõuaks:)
-Smuutid. Loomulikult leiab paljudel kasutust see just smuutide valmistamisel. Sellesse masinasse võib vabalt lisada smuuti valmistamisel ka külmutatud kohvikuubikud või muud taolist;
-Kokteilijoogid.
-Jahud. Taas üks koht, kus kasutan seda masinat tõenäoliselt väga sagedasti. Kui vaja kaerahelbeid, (toor)tatart või mõnda muud sedasorti komponenti peenemaks jahvatada, siis selle masinaga saab seda teha. 

Esmalt valmistasin loomulikult ühe korralikut smuuti. Täpsemalt piparmündismuuti šokolaaditükkidega, milles kasutasin After Eight šokolaadi (võib kasutada mis tahes taolist piparmünditäidisega šokolaadi). Piparmündile omase roheka värvuse sain spinatilehtedega. 

Piparmündismuuti
ühele

2,5 dl keefirit
25 g piparmünditäidisega šokolaadi (After Eight vms)
1 banaan
peotäis spinatilehti

Pane kõik komponendid anumasse ning mikserda ühtlaseks.

 

Nagu ma eelnevalt mainisin, siis saab selle masinaga valmistada ka pähklivõideid. Minu üheks vaieldamatuks lemmikuks on hommikupuder soolaka maapähklivõiga, mida kostitatud veel nii mõnegi hea lisandiga.

Hommikupuder maapähklivõi ja praetud banaanidega
ühele

kaerahelbeid
vett
soola, mett
2 tl maapähklivõid

Praetud banaanid:
0,5 banaani
u 1sl võid
suhkrut, kaneeli

Keeda kaerahelvestest ja veest puder, maitsesta soola ja meega. Pane puder kaussi, viiruta lusikaga sisse maapähklivõi . Laota peale praetud banaanid ning raputa täiendavalt peale kaneeli, soolapähkleid ning nirista üle meega.

Praetud banaanide valmistamiseks lõika pool banaani pikuti pooleks. Sulata pannil või ning lisa banaani poolikud (lõikepool all) pannile. Raputa juurde pisut suhkrut ja kaneeli ning küpseta banaane paar minutit ehk seni kuni kuldsed. Pruunista ka teiselt poolt.

Keiserschmarrn ehk Austria rebitud pannkoogid rummirosinate, pirnide ja pudinguga

$
0
0

Pannkoogid nädalavahetuse hommikuteks on minu suur armastus ja kindel traditsioon - kiiret kuhugi ei ole ning seetõttu saab korralikult kaetud laua taga pikalt hommikusööki nautida, kohvi juua ning niisama pere seltsis aega veeta. Talvel on mõnus soojas toas õues oleva pakase eest peidus olla. Suvel on aga on nii nauditavad maahommikud värskes õhus, kaaslaseks ikka pannkoogid!


Miks ma sellest räägin? Minu selle aasta üheks pisiprojektiks oli mõelda valmis ja pildistada pannkoogiretseptid Farmi Piimatööstuse järgmise aasta kalendrisse. Tegelikkuses minule väga lihtne ülesanne, sest nädalavahetuse pannkoogihommikutest on sahtlisse nii mõnedki lemmikud kogunenud. Nii valmiski lauakalender, mille lõpptulemusega igati rahul olen. Kalendrit kuskilt küll kaubandusest osta ei saa (uuri Farmi FB-lehte, sest seal on just käimas selle kalendri auhinnamäng), kuid selle eest jagan ma siin blogis üht oma lemmikut retsepti - rebitud pannkook rummirosinate, pirnide ja pudinguga. Kes Austrias või Saksamaaal käinud teavad, et selle hästi maitsva roa võtmesõnaks on rohkelt lisandeid. Mina kuhjan tavaliselt nendele rebitud pannkookidele peale ohtralt pudingut, röstitud mandleid ning pirni- või banaaniviile. Jäätis, piimakissell, šokolaadikreem või kondenspiim lisandina ei tee ka kunagi halba, aga tundub, et meie peres läheb kõige paremini peale just pudinguga variant. Ühesõnaga selline mõnus pannkook, mida saab serveerida ühel taldrikud, et kõik siis endale meelepärase koguse saaksid enda taldrikusse kuhjata. 


Kogus: neljale sööjale

4 muna
näpuotsatäis soola
1 dl suhkrut
2 dl piima
2,5 dl jahu


Lisandid:
100 g rosinaid
rummi (immutamiseks)
1-2 küpset pirni
(Farmi) vanilje- ja šokolaadipudingut
kuival pannil röstitud mandlilaaste
tuhksuhkrut, kaneeli

Pane rosinad rummi sisse likku vähemalt paariks tunniks, nõruta.
Eralda munakollased –valgetest. Vahusta munavalged soolaga kõvaks vahuks. Vahusta munakollased suhkruga, lisa segades juurde piim ning jahu. Kõige viimasena sega ettevaatlikult juurde munavalgevaht, lisa ka rummirosinad. Sega, kuni saad ühtlase taina. 

Kuumuta pannil õli ning vala tainas pannile. Kuumuta madalal kuumusel, ise küpsemise ajal pidevalt kergelt hüübinud pannkoogiääri pannilabidaga keskele lükates (nii saad kindel olla, et pannkook ühtlaselt küpseb). Lase madalal kuumusel küpseda veidi ning seejärel lõika pannilabidaga pannkoogist tükid. Pööra need tükid ümber ning küpseta ka teiselt poolt seni, kuni kuldpruun. Pane pannkoogitükid alusele, aseta peale pirnitükid ning laota üle pudinguga. Kõige peale raputa mandlilaaste, tuhksuhkrut ja kaneeli.

 
Soovitus:
* Kõige parema maitse saavad rosinad siis, kui lased neil rummis maitsestuda üleöö!
* Lastesõbralikum variant: rummi asemel võid kasutada leotamiseks ka apelsinimahla.

Vürtsikas piimajook (Tumeric latte)

$
0
0
Minu igapäevasesse kavva kuulub kindlasti paaritunnine jalutuskäik lapsega õues. Vahest on õues nii külm... Öeldakse ju, et ei ole halba ilma ning on vaid valesti valitud riietus. Aga siiski, kui külm pisut näpistama hakkab, siis on ju suurepärane lahendus võtta pisike lonks termosesse kaasatehtud enda valmistatud kuuma jooki. Üks minu viimase aja lemmikuteks on seesama vürtsikas piimajook, mida vist väga paljud viimasel ajal valmistavad. Vähemalt olen ma kuulnud mitmete tuttavate käest kiitvaid sõnu selle joogi kohta. Tegelikult ongi ainult kiidusõnad, sest see jook üllatab oma talviselt vürtsikate maitsete poolest ning on samal ajal nii soojendav joogike, kui ka magustoit. Mina pistan selle joogi sisse pisut ka teravust andvat cayenne´i pipart, see on nagu kirsiks tordil, tekitades soojust kui juba külm näpistama hakkab. 

Kindlasti soovitan kasutada isetehtud kookospiima (retsept mul siin blogis täiesti olemas), sest poe toodanguga on lõpptulemus ebameeldiva järelmekiga. Kuidagi rasvane ning mitte see, mis olema peaks. Mandlipiimaga tehes (poest ostetud) sellist järelmekki ei ole, aga just kookospiimaga on maitsevahe tuntav. Ja muidugi, kes igasugustele pähklipiimadele viltu vaatavad, siis alati saab ka täiesti tavalise piimaga. Enne oma joogitermossesse valamist, vahustan selle joogi veel kergelt vahtu. Mul on kodus see kõige tavalisem piimavahustaja, ei midagi uhket ja kallist, aga selle-eest pisike ja väga usin. Tavalise piimaga saab muidugi kõige rohkem joogi vahtu, aga taimsed piimad lähevad ka meeldivalt puhevile. Kindlasti valmistage joogike oma maitsemeelte järgi, sest kui tundub, et joogike jääb liiga tugeva maitsega või siis otsevastupidi liialt ühemaitseline, siis kohendage vürtside lisamist nii, nagu teile meeldib. Minule sobib alljärgnevalt:


Kogus: ühele

2,5 dl kookospiima (sobib ka mandlipiim või tavaline piim)
0,5 tl kurkumit
0,5 tl mett
0,5 tl värsket riivitud ingverit
näpuotsatäis kaneeli
näpuotsatäis kardemoni
näpuotsatäis muskaatpähklit
näpuotsatäis cayenne´i pipart (soovi korral)


Pane kõik komponendid potti ning kuumuta soojaks (ära keema lase). Serveeri koheselt või vahusta enne klaasi valamist jook piimavahustajaga kohevaks

Detsembrikuu populaarsemad retseptid siinses blogis

$
0
0
Iga aasta detsembrikuus on siin blogis alati sagimist, nii ka sel aastal. Tähelepanu saavad loomulikult erinevad küpsetised, mis jõuluaega sobivad. Seetõttu mõtlesin, et toon selles postitused välja selle kuu külastatumad retseptid (ajaperiood 1-19.12.2016). Oodatult olid esireas ikka need traditsioonilised jõuluküpsetised. Lihtne juustukook Domino küpsistega on ka esikümnes, kuid see figureerib populaarsemate retseptide hulgas (koos lihtsa ja maitsva õunakoogiga) aastaringselt. Pole ka ime, sest selle kiirelt valmiva koogiga saavad hakkama ka kõige köögivõõramad inimesed. Leib on ka selle blogi väga menukas retsept juba pikka aega ning jõululauale või -kingiks sobib isetehtud leib kõige paremini. 
Esikümme selline (link aktiivne retsepti nimele vajutades):

  1. Piparkoogid; 
  2. Kõrvitsasalat; 
  3. Jõulukeeks rohkete puuviljadega;
  4. Pehme piparkook; 
  5. Patuselt hea juustukook Domino küpsistega; 
  6. Krõbedad vahvlid; 
  7. Lihtne ja maitsev õunakook; 
  8. Imemaitsev šokolaadibrownie; 
  9. Ahjusoe leib; 
  10. Pehmed kaneelirullid - minu lemmikretsept! 
Selline see esikümme ongi.

Juustukoogitäidisega porgandikook ehk järjekordne sünnipäevakook Miale

$
0
0

Järjekordne kuu on möödas ning seetõttu on aeg seda blogi kostitada taas ühe sünnipäevakoogiga. Seekordse koogi märksõnaks oli jõuluhõng. Olgugi, et kook ise jõuluste maitsetega nii väga ei hiilga, siis on pigem välimus see, mis pühademeeleolu tekitab. Viis kuud, viis piparkooki ning üks kõrge koogike, mis valmis taas 20 cm läbimõõduga koogivormi. Tänu oma kõrgusele saab koogist rohkelt koogiviile lõigata ning seetõttu jagub sellest küpsetisest vabalt 12-14le. Selle koogi sisuks on mahlane porgandi-ananassikook (algne retsept muudetud kujul siin blogis: Mummutort) ning täidiseks eraldi küpsetatud juustukook sulatatud juustuga. Kes selle koogiga pühade ajal aga mässata ei viitsi, siis soovitan valmistada niisama porgandi-ananassikooki,sest see jääb tõesti mõnusalt mahalne, piisavalt magus ning sobib praegusesse aega justkui valatult.


Ega tegelikult ka seda sünnipäevakooki keeruline valmistada ei ole. Vaja vaid 2 kooki valmis teha ning need siis omavahel ühendada nö ühte kuhja. Ümbriseks vahukoorest ja šokolaadist koosnev glasuur ning kaunistuseks pisut piparkooke, rosmariinioksi ja marju...


Juustukoogitäidis:
1 tl vanillisuhkrut
1,5 dl suhkrut
2 spl kartulitärklist
400 g Merevaigu (naturaalset) sulatatud juustu
4 muna
pisut sidrunist pressitud mahla


Täidise valmistamiseks sega kuivained omavahel. Lisa sulatatud juust ning sega korralikult. Lisa munad ning maitsesta sidrunist pressitud mahlaga, sega ühtlaseks. Pane tainas küpsetuspaberiga vooderdatud vormi (Ø 20cm) ning küpseta 175 kraadi juures 35-40 minutit. Poole küpsemise ajal, kata kook pealt küpsetuspaberiga, et küpsetis liialt ei pruunistuks. Peale küpsemist lase koogil ahjus avatud uksega seista pool tunnikest. Hoia kooki külmkapis kasutamiseni. 

Porgandi-ananassikook:

250 g jahu
1 tl küpsetuspulbrit
näpuotsatäis soola
0,5 tl kaneeli
4 muna
75 g toiduõli
200 g suhkrut
200 g riivitud porgandit
200 g konservananassi, peeneks hakituna (pressi mahl välja)
75 g india pähkleid (peeneks hakituna)
piima (koogi immutamiseks)
 

Sega kuivained omavahel. Vahusta munad, õli ja suhkur kohevaks ning lisa kuivainetele. Lisa segades ülejäänud ained. Pane tainas küpsetuspaberiga vooderdatud vormi ning küpseta 150 kraadi juures 1 tund 10 minutit (ehk seni, kui kooki torgatud puutikk jääb puhtaks:)) Lase ahjus avatud ahjuuksega jahtuda. Täielikult jahtunud kook lõika horisontaalselt pooleks (kui kook on pealt pisut kõrgemale küpsenud, siis lõika see ilusti ühtlaseks) ning immuta lõikepinnad kergelt piimaga. 

Kreem koogivahele ja peale:
300 g toorjuustu, toasooja
50 g suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
2 sl hapukoort

Sega kreemi komponendid omavahel korralikult ühtlaseks. Määri pool segust porgandikoogi lõikepooltele. Seejärel kinnita alumisele koogipõhjale küpsetatud juustukook ning kata ülemise porgandikoogiga. 

Šokolaadikreem:
1,5 dl vahukoort
150 g tumedat šokolaadi

Kuumuta koor potis keemiseni. Tõsta tulelt ning lisa šokolaaditükid. Lase šokolaadil sulada ning sega siis kreem ühtlaseks. Kata sellega koogi ääred ning pealne.

Kaunistuseks:
soolakringleid
pool toorjuustukreemist
piparkooke
külmutatud marju
rosmariinioksi

Kinnita koogi äärtele koheselt peale šokolaadikatte lisamist soolakringlid. Pritsi koogile toorjuustutupsud ning pista sellesse piparkoogid. Äärista kook rosmariinioksadega ja puista peale marju. Hoia kooki serveerimiseni jahedas.


Kohupiimastritsel Kreeka jogurtiga

$
0
0
Jõulud on juba väga-väga lähedal ning tundub, et kõikidel on koduköökides miskit valmimas. Minul möödus eilne päev näiteks süldi keetmise tähe all ning täna juba ootan põnevusega, et saaks selle talve esimest sülti süüa. Tegelikult juba salamisi piilusin eilset kätetööd ning tundub, et sain taas kenasti tarretunud ja selge olemusega süldi (minu alati õnnestuv retsept SIIN). Kindlasti on aga ka neid, kes küpsetamistoimetused viimase hetkele on jätnud või siis puuduvad veel ideed, millega pühade ajal maiustada. Minul läheb homme jõuluhommiku tervitamiseks lauale üks rohke täidisega kohupiimastritsel. Tavaliselt on jõululapäeva hommikuti meil pisikesed eelpäkapikud käinud ning siis selle küpsetise saatel on lausa rõõm kingitusi avada, hommikusööki nautida ning meie pere traditsioonilist jõulufilmi vaadata.

Ma ei tee seda stritslit kindlasti mitte esimest korda. Pigem on see selline kiirelt valmiv, maitsev ning kindlapeale õnnestuv küpsetis, mille retsept mul siit blogist veel puudus. Selle küpsetise puhul aga siiski üks tähelepanek - see on nii täidiserohke, et pigem soovitan seda süüa järgmisel päeval. Siis on maitsed ühtlustunud ning ka täidis tahenenud nii, et saab ilusti sellest viilud lõigata. Värskena püsib see küpsetis kohe mitu head päeva, seetõttu saab seda terve pühade aja süüa, kui muidugi miskit järele jääb. 

Häid pühi, pikk pai ning kelmikas kniks!


500 g pärmi-lehttainast (kasuta võimalusel juba lahtirullitud tainast)
muna (peale määrimiseks)

Täidis:
50 g võid
400 g kohupiima 5% (kandilises pakis)
300 g Farmi Kreeka jogurtit
175 g suhkrut
1 kotike (ca 47-50 g) Ekströms vaniljekastmepulbrit

Sulata või. Sega kokku täidise 4 esimest komponenti. Kõige viimasena sega juurde vaniljekastmepulber. Rulli (lahtirullitud) tainas pisut laiemaks, seejärel laota pikuti keskele täidis. Seejärel lõika täidiseta tainaäärtesse mõlemale poolele 1 cm paksused ribad ja voldi need ribad kordamööda paremalt ja vasakult täidise peale keskele kokku. Määri stritsel pealt lahtiklopitud munaga ning küpseta pöördõhuga režiimil 180 kraadi juures 30-40 minutit. 

Väga mõnus kookospiimajäätis (laktoosi- ja gluteenivaba, paleo)

$
0
0
Selle aasta jõulud möödusid meie peres küll teisiti, kui algselt plaanisime. Nagu igal aastal, siis jõululaupäeval peame pühasid Pärnus - on rohkelt traditsioonilist pühadesööki, tore seltskond ning laste rõõmuks jõuluvana. Esimese jõulupüha hommikul pakime aga asjad ning sõidame Tallinna: käime surnuaias ning siis tähistame jõule minu vanemate, venna pere ja sugulastega. Haigused aga ei hüüa tulles ning lõpptulemusena jäime vahetult enne külla minekut jõululaupäeval kõik haigeks (täiesti ootamatult nö jalapealt) ning seetõttu mööduvad meie "pidustused" siiamaani neljakesi koduseinte vahel. See on see tobe viirus, mis hetkel väga paljusid laastamas on. 

Ma isegi ei hakka rääkima, kui kahju on mul neist toitudest ja küpsetistest, mis mul pühade jaoks valmistatud olid ..... Pole aga miskit parata - haigusi oma ajagraafikusse sobivalt paigutada ei ole võimalik ning õnneks oleme juba tasapisi paranemas. Siiski ei väsi ma taas kiitmast oma uut imemasinat Nutribulletit (rääkisin sellest masinast varem ka SIINSES postituses), mis haiguse ajal meile suureks abimeheks oli. Söögiisu eriti ei olnud, rääkimata soovist miskit keerukat valmistada. Nõude koristamisega ka ei taha haiguse ajal pikalt jännata, kuigi koristamata köök teeb mulle kordi halvema enesetunde. Seetõttu valmisid meil Nutribulleti abil erinevad smuutid justkui imeväel. Kiirelt valmis, maitsvalt kõhtu ning vähe nõusid - ideaalne! Smuutijoogid olidki meie peres haiguse ajal ainukeseks toiduks.... ja ma ei kurda! (Kel huvi, siis vaatasin, et seesama pisike imemasin on hetkel veelgi soodsama hinnaga. Kui huvi, siis piiluge SIIA).

Eile aga hakkasin taas köögi poole piiluma ning otsustasin kiirelt kokku suristada ühe jäätise, ikka Nutribulleti abiga. Lõpptulemus sai ootamatult hea, sest isegi ilma jäätisemasinata oli jäätis mõnusalt pehme, kreemine, siidine. Mulle meeldis ning teistele testijatele ka. See jäätis koosneb kookospiimast, lisaks veel magusust andvatest datlitest ja banaanist (see lisab ka pisut tekstuuri) ning maitset jagavatest India pähklitest. Viimased röstisin ära, mistõttu on nende kohalolekut selles külmas maiuses veelgi paremini tunda. 



kolmele-neljale

1 prk (400ml) kookospiima
50-75 g kuivatatud datleid*

50 g India pähkleid1 banaan

Pane datlid kookospiima sisse likku vähemalt 15 minutiks. Rösti pähklid kuival kuumal pannil seni, kuni need omandavad kergelt pruunika jume. Seejärel püreesta kõik komponendid omavahel ühtlaseks seguks. Vala saadud mass säilituskarpi (võimalusel laiapõhjalisse) ning lase segul kergelt ära külmuda. Seejärel mikserda kogu segu veelkord läbi ning lase veel vähemalt tunnijagu külmuda. Nüüd on aeg maiustama hakata!

*Kogus oleneb sellest, kui magusat jäätist soovid. Mina kasutasin 75g datleid.

Jäine banaanikreem - selle aasta viimane retseptipostitus!

$
0
0
Üsna kindlasti on see postitus selle aasta viimane. Taas on üks aasta läbi saamas, et teha teed uuele. See aasta oli minu jaoks kohe kindlasti täis rohkelt sündmusi ja põnevaid ettevõtmisi. Loodetavasti tuleb uus samasugune, sest väga paremat ei oskakski tahta. Siin blogis kostitasin Teid 113 uue retseptipostituseganii soolase, kui ka magusa vallast - üks korralik kokaraamat, eks:) Uuel aastal uuel hooga! Hiljuti tuletati mulle meelde, et 2017 aastal saab mul täis täpselt 10 aastat selle toidublogi pidamisest. Hirmuäratavalt suur number ning ausalt öeldes poleks uskunudki alguses, et ka kümme aastat hiljem jätkan selle virtuaalse toidugblogi täitmist erinevate postitustega. See on aga puhas rõõm ja hobi ning aitäh, et siia ikka ja jälle tee tagasi leiate:)

Nüüd aga selle retsepti juurde. Tänu haigusele olen ma viimastel päevadel olnud kergema toitumise režiimil... ehk siis erinevad kohupiimad, kodujuustud, smuutid ja muu taoline on hetkelemmikute hulgas. See banaanikreem on imehea - natuke nagu jäätis, samas pisut nagu puding. Lisaboonusena on see veel ääretult toitev. See magustoit on magus, kuid sellest puudub üleliigne suhkur. See magustoit on justkui kreemjas jäätis, kuid sellest puudub sellele iseloomulik koorejäätis. Siin retseptis kasutasin ma külmutatud banaaniviile, mis selle magustoidu tekstuuri soovitult paksuks ja kreemjaks muudavad. Selles magustoidus on veel üks üllatus, mis siin kreemis viirudena asetseb ning maiusele kergelt soolakat varjundit annab. 

Valmistasin selle skyr´ist, mis mulle nii meeldib - suure valgusisalduse ja madala rasvasisaldusega toode, mis on sarnane kohupiimale. Kasutan seda hapukoore asemel ning magustoitude valmistamisel. Poeriiulitelt võib leida juba päris mitmete tootjate poolt pakutavaid skyr variante, mina kasutan Farmi märgi all müüdavat. 


Kogus: kahele – kolmele
Gluteenivaba!
Ei ole lisatud täiendavalt suhkrut!

2 suurt banaani
400 g Skyr proteiinidesserti
4 tl maapähklivõid
kaneeli, soolapähkleid (peale raputamiseks)

Lõika banaan viiludeks ning pane sügavkülma seni,kuni banaaniviilud on kergelt külmunud. Sega 4 sl skyr´i maapähklivõiga. Ülejäänud skyr püreesta külmutatud banaaniviiludega ühtlaseks. Lisa lohakalt segades juurde maapähklivõisegu. Serveeri koheselt üleraputatud kaneeli ja pähklitega.

Viewing all 780 articles
Browse latest View live