Quantcast
Channel: Kokkama Ragnega
Viewing all 776 articles
Browse latest View live

Kohev juurselleripüree

$
0
0
Juurseller on mulle saanud justkui kinnisideeks. Millegipärast on selle maitse kuidagi nii meeldiv ning sobitub imehästi nii supi, püree, salati kui ka hommikuse kaerahelbepudru lisandiks. Seekord aga üks lihtne juurselleripüree, milele pisut toekama tekstuuri andmiseks lisatud ka kartulit. Sedasorti püree sobib imehästi lisandiks mõne toekama liharoa kõrvale. Antud pildil serveerisin seda püreed (Rannarootsi) vasikalihast osso buco kõrvale, kuid tänu püree kohevusele ja selgele maitsele sobib seda pakkuda nii pardi, kana kui ka kala kõrvale. 
PS! Minu väiksem laps sööb seda niisama koos peale puistatud rohelise sibulaga.



Mitmele: püreest jagub umbes neljale!

700 g juursellerit
5 dl köögiviljapuljongit
1 küüslauguküüs
0,5 sibulat
600 g kartulit
soola
50 g võid
1 dl vahukoort

Koori ja tükelda juurseller ning pane see koos puljongi, küüslauguküüne ja sibulaviiludega madalale kuumusele keema. Teises potis keeda kooritud kartulid soolaga maitsestatud vees pehmeks. Kui juurseller on pehme, siis nõruta puljong teise anumasse. Püreesta köögiviljad, valades pehmendamiseks juurde pisut kõrvale pandud puljongit.

Pehmeks keedetud kartulid nõruta ning suru need läbi kartuliriivi või siis riivi peenema riivipoolega. Sega kokku juurselleripüreega. Lisa või ja vahukoor ning sega kõik ühtlaseks. Vajadusel maitsesta.

Retsept valmis Rannarootsile!

Šokolaadine juustukook pidupäevaks ehk imelihtsa Domino juustukoogi teine tulemine!

$
0
0

Minu blogis tekitab teistest retseptidest pidevalt suuremat huvi just Domino küpsistega valmistatud juustukook. Pole vahet millise aastajaga on tegemist, pole vahet kas on külm või soe - see kook on ikka populaarne. Kindlasti on üheks eduvõtmeks selle koogi valmistamise lihtsust, sest no tõepoolest saab selle koogi valmistamisega hakkama igaüks. Ei vaja see kook valmimiseks ahju ega ka erinevaid köögividinaid. Piisab sellest, kui oskad kausis pisut komponente kokku segada ja küpsiseid purustada. Umbes sama lihtne on ka see šokolaadine juustukook, mis on väike edasiarendus eelmainitud Domino juustukoogist. See kook on sama lihtsasti valmistatav ning ei nõua samuti valmistamiseks keerukaid köögividinaid. Lõpptulemus on aga hästi kreemine ja tummine.


Valmistasin tegelikult selle koogi Rootsis ilmuva Eesti Päevalehe tarbeks, kus edaspidi nii mõnelgi tähtpäeval võib sealt leida veel minu retsepte. Algselt on selles retseptis kasutatud Oreo küpsiseid, kuid tegelikult toimib see kook sama hästi ka Domino või Mesikäpa Dops küpsistega. 

Vahetult enne serveerimist kaunista kook meelepäraselt. Kui soovid seda maiust pisut pidulikumaks muuta, siis laota koogile poes minimuffineid, tuuletaskuid või rummipallikesi. Samuti võid katta koogi lihtsalt riivitud šokolaadi või küpsisepuruga.

Mitmele: 10 koogiviilu
Valmistamisaeg:15 min ettevalmistuseks + üleöö tahenemiseks

Põhi:
65 g Domino, Oreo või Dops küpsiseid
85 g šokolaadiküpsiseid
0,5 tl kaneeli
1 sl toasooja toorjuustu
35 g võid, sulatatuna



Täidis:
275 g piimašokolaadi
1,5 dl vahukoort
125 g
Domino, Oreo või Dops küpsiseid
550 g toasooja toorjuustu

Põhja valmistamiseks purusta mõlemad küpsised peeneks puruks. Lisa ülejäänud komponendid ning sega ühtlaseks. Suru saadud segu küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi (Ø20 cm/kõrgus ca 8-9cm) põhjale.

Täidise valmistamiseks murra šokolaad tükkideks ning sulata vesivannil ühtlaseks. Vahusta vahukoor. Haki küpsised väiksemateks tükkideks. Sega toorjuust kausis lahti, lisa segades juurde sulatatud šokolaad. Seejärel sega juurde küpsised ja vahukoor. Aseta täidis vormi ning lase koogil jahedas taheneda üleöö. Kaunista meelepäraselt.


Uus kokaraamat: Eesti 100 torti ... ja raamatuloos!

$
0
0
Mul on hea meel teatada, et ilmunud on uus kokaraamat, mis on juba lühikese ajaga tõusnud tuhiseva kiirusega raamatu edetabelite esikohtadele! See on: Eesti 100 torti. Meie tordimeistrite parimad tordid, koogid ja muud maiused. Tegemist on magusa torduraamatuga, mis nagu nimigi ütleb on pühendatud Eesti 100. sünnipäeva auks. Ka mina olen omalt poolt sinna raamatusse meisterdanud ühe mõnusa šokolaadikoogitükkidega šokolaadi-juustukoogi (lk100-101).


Ma sirvisin seda raamatut ning ma pean ütlema, et tegemist on ühe väga asjaliku ja parajalt pontsaka kokaraamatuga. Lehekülgi selles raamatus on 272 ning nendele lehtedele on paigutatud magusaid ahvatlusi väga erineva raskuastmega. Iga koogike-tordike pakub rohkelt silmailu ja muidugi ka soovi koheselt miskit järele proovida. Tegemist on ikkagi ju 100 erineva inimese retseptidega, mistõttu on valik tõeliselt lai! Raamatus on lihtsamaid kui ka keerukamaid retsepte, mistõttu sobib see nii algajatele kui ka edasijõudnud tordimeistritele. 100 Eesti tordimeistrit on raamatusse jäädvustanud 100 põnevat retsepti, mille järgi valmistada
  • lihtsaid ja mahlaseid kohupiima- ja toorjuustutorte
  • suussulavaid šokokolaaditorte
  • elegantseid peegelgasuuri ja veluurkattega vahutorte
  • tervislikke gluteeni- ja piimatoodete vabasid torte
  • veganitorte
  • imepäraseid suhkrumassi ja martsipaniga kaetud torte
  • erikujulisi torte (nt kohvikann, raamat, hobune jt)
  • populaarseid desserte (pulgakoogid, tassikoogid, purgikoogid, minikoogid, ekleerid jne)

Loomulikult leiab raamatust hulgaliselt erinevaid õpetusi ja soovitusi: kuidas meisterdada šokolaadist kaunistada, kuidas teha martsipanikujukesi, kuidas teha veluurkatte või peegelglasuuriga kooke jne jne

Raamatuloos! Loomulikult toimub ka sellesama raamatu loos. Anna palun selle postituse all kommentaariga märku, milline on sinu lemmikkook ning täpselt 24.02.2018 loosin välja ühe võitja. kes saab endale sellesama tordiraamatu! Võitja teen teatavaks sellesama postituse all!

Selle raamatu 2 esitlust on toimumas lähipäevadel:
- 22. veebruaril toimub selle raamatu esitlus Pärnus Rahva Raamatus (Port Atur2) kell 17.30.
- 24. veebruaril kell 14.00 toimub pidulik raamatuesitlus Tallinnas, Mustika Keskuse Rahva Raamatus

Info:
Eesti 100 torti. Meie tordimeistrite parimad tordid, koogid ja muud maiused (2018)
Koostajad: Shvea Järvet, Margot Kuuskmann, Terhi Rollm Alice Sepp, Maarika Sale, Kairi Vimberg, Kerli Aguraiuja, Grete Võrklaev
Fotod ja stilistika: Kerli Sosi ja Janne Salumäe
Toimetanud: Tiina Lebane
Kujundanud: Five Spot OÜ
Projektijuht: Shvea Järvet
Välja andnud Rahva Raamat

Raamat on ilusti müügil nii Rahva Raamatu kui ka Apollo kauplustes.

Krõbedad "maailma parimad" kamavahvlid ja Omniva joonistusvõistlus lastele!

$
0
0
Mida Teie perega koos teete ning kuidas ühiselt aega veedate? Meil on neid ühistegevusi rohkelt. Pärnu on selline hea koht, kus saab igasugu tegevusi välja mõelda, sest kõik on ju käe-jala ulatuses. Tahad matkarajale minna - aga palun, see võtab vaid mõned minutid autosõitu. Tahad jõulumäel suusatada - palun väga, jällegi lähedal. Ranna ja mänguväljakutega on sama lugu ning igale poole pääseb ilma tülikate liiklusummikuteta!. Tubastesse tegevustesse aga süvenedes, siis viimasel ajal on väga tihti (loe: iga päev) päevakavas just joonistamine. Meie pisipreili on lihtsalt selline joonistamisfänn, et võiks selle tegevusega kasvõi hommikust õhtuni tegeleda. Ja seetõttu on mul just sobiv aeg rääkida ühest toredast võistlusest...


Eesti saab ju kohe-kohe 100-aastaseks ning seoses sellega toimub koostöös  ERR Lastejaama, EV100 ja Omnivaga suur joonistusvõistlus- Minu kingitus Eestile. Välja valitakse 3 võidutööd, millest tehakse päris ehtsad Eesti postmargid! Osaleda saavad lapsed kolmes vanuserühmas: 0-6 aastat, 7-11 aastat ja 12-16 aastat. Nii, et ka päris pisikeste kunstnike joonistused on oodatud:) Joonistuvõislus kestab kuni 01.05.2018 Kui tekkis huvi, siis täpsemalt on kõik oluline info kirjas siin:: omniva.ee/minukingitus

Siinkohal on hea aeg soovitada koos perega korraldada üks lahe kokkamisõhtu(-päev) ning seejärel võtta sahtlist välja joonistamistarbed. Meil toimus enne joonistamisaktsiooni loomulikult vahvlite küpsetamine. No ikka sellepärast, et ühiselt miskit head nosimist teha ning et head mõtted paremini liikuma hakkaksid. Olles vaikselt juba 24.veebruari lainel, siis oli juba ammu mõtteis proovida kamajahu sisaldavaid vahvleid. Õhukesed vahvlid on minu arvates täielik nostalgialaks juba omaette ning sobivad imehästi ka pidulauale. Soovi korral võid vahvlihakatised täita kohupiima-vahukoorekreemiga. Need vahvlid said tõepoolest imehead. Kamajahu annab vahvlitele mõnusalt jõulisust ja samas tekitab väga meeldiva maitse. Pidid olema "maailma parimad vahvlid"...


NB! Kui vahvlite küpsetamiseks läheb, siis rasvainet vahvlimasina pinnale pole vaja panna. Tainas sisaldab piisavas koguses rasva ning seetõttu ei jää lõpptulemusel vahvlid tõrksalt vahvliraudade külge kinni.


Kogus: 20-25 tk

150 g võid
2 muna
2 dl suhkrut
2 dl nisujahu
1 dl kamajahu
näpuotsatäis soola
1,5 dl vett

Sulata või. Lase sel pisut jahtuda ning seejärel lisa segades juurde ülejäänud ained. Küpseta vahvlimasinaga õhukesed vahvlid.

 Postituse sündis koostööd Omnivaga!
#EV100
#minukingitus
#postmark
#teravadpliiatsid
#jagamerõõmu
 #Omniva100

Kiluleivad värske kurgi ja munapudruga

$
0
0


Kilu olevat eile õhtuks poest otsa saanud! Minu arust on kiluleivaga täpselt samamoodi nagu näiteks vastlakuklitega. Veebruaris on tänu 24.veebruarile selle järgi isu kuidagi suurem. Muul ajal väga palju kilutoite ei söö, aga no veebruaris on lausa kohustuslik poest pakike ostukorvi pista. Homne hommik ei pääse samuti kiluvõileibadest ning seetõttu pakun ma välja ühe võileivaidee, mis lisaks hommikusöögile sobib ideaalselt mistahes vahepalaks. Tegemist on toitva võileivaga, mille võid endale ka lõunasel ajal valmistada. Vürtsikilu on alati hästi kokku sobinud munaga. Selles võileivaretseptis esineb muna aga koheva munapudruna, mis muudab selle ampsu parajalt kõhtutäitvaks!


Mitmele: kahele

Munapuder:
1 sl võid
1 muna
1-2 sl kohvikoort
näpuotsatäis soola

2 suuremat leivaviilu (mina kasutasin Leiburi Rukkipala poolikuid)
võid
6 tk vürtsikilufileed
6 kurgiviilu
rohelist sibulat
musta pipart

Valmista munapuder: Sulata väikeses kastrulis või, lisa muna, koor ja sool ning klopi madalal kuumusel seni, kuni segu hüübib. 

Rösti leivaviilud, määri peale või. Laota peale vürtsikilufileed, kurgiviilud ja munapuder. Raputa üle rohelise sibula ja musta pipraga.

Piparmündine toortatrakreem

$
0
0
Toortatar on kasulik toiduaine, temast valmistatud toidud on organismile hästi omastatavad ning tänu sellele ei tekita kõhus ebameeldivat raskustunnet. Samas täidavad toortatratoidud väga hästi kõhtu ning annavad pika täiskõhutunde. Lisaks sisaldab toortatar võrreldes teiste kõrrelistega rohkelt B-grupi vitamiine. Tatras on ka rohkelt rauda! Ja positiivseid raviomadusi on toortatral samuti, piisab kui kasutada google-otsingut ning seejärel võid toortatra paljudes heades külgedes veenduda. Minul peidab toortatar ennast köögiriiulil üsna silmnähtaval kohal. Kõige rohkem meeldib see mullekergelt röstituna, nii on toortatar mõnusalt krõmps ja aromaatne. Niimoodi passib see hästi ka hommikuse pudru peale või tekstuuri lisamiseks magustoitudele. Samas saab kasutada toortatart nii erineval kujul ja olekus.


Hiljuti valmistasin toortatrakreemi. Katsetasin päris mitut moodi, et lõpuks saavutada just selline maitse, nagu algselt mõtteis oli. Toortatar kippus selles magustoidus lihtsalt niivõrd palju domineerima ja jäi kohati pisut jahuseks. Lõpuks aga saavutasin just sellise maiuse, nagu soovisin. Toortatraga on peaosas veel maitserohke piparmünt, mis kergelt kogu magustoidule õhetavalt värske mulje jätab. Piparmünt teeb tegelikult selle magustoiduga imesid, värskendades kogu kreemi ning muutes tasase magustoidu säravaks ja isegi toredalt lärmakaks.

See kreem sobib nii hommikusel ajal maiustamiseks kui ka magustoiduks. Vabalt võid selle kreemi varem valmis teha, sest külmkapis säilib see ilusti. Erinevalt minust, lapsele see magustoit ei meeldinud, kuid katsetage teie ka - ehk veab teil rohkem:)

See postitus sündis koostöös Grüne Feega ning juba etteruttavalt ütlen, et see postitus ei jää viimaseks. Kuni selle aasta lõpuni leiab iga kuu siit blogist ühe retsepti, kus kasutatud  just Grüne Fee maitserohelist või erinevaid salateid!


Kogus: neljale

50 g toortatart
0,5 õuna
2 banaani
2-3 sl naturaalset kakaopulbrit
2-3 tl mett
värsket piparmünti (kasutasin ära peaaegu terve poti)
200 g kohupiimapastat
75 g kuivatatud ploome
2 sl mandlilaaste
 

Pane tatar eelmisel päeval veega likku. Järgmisel päeval nõruta ning loputa voolava vee all tatar üle. Lõika õun sektoriteks ning eemalda südamik. Pane kaussi tatar, banaanid, õunasektorid, kakao, mesi ja piparmünt ning mikserda ühtlaseks seguks. Vajadusel lisa täiendava magususe saamiseks mett. Seejärel sega lusikaga juurde kohupiim. Haki ploomid tükkideks ning sega koos mandlilaastudega kreemi sisse. Hoia serveerimiseni jahedas.


#grünefee #grynefee
#eestimaine #kodumaine
#keemiavaba #roheline
#eestitoode

Šokolaaditükkidega kaerahelbeküpsised (neljast komponendist!)

$
0
0
Jagasin nende küpsiste retsepti sel nädalal ka selle blogi Facebook-lehel, aga tundub, et seesugune väärt retsept peaks ka siin ilmuma. Need on nüüd ühed sellised küpsised, mis tõesõna valmivad imelihtsalt, kuid lõpptulemus maitseb nii, nagu oleksid nende valmistamisega kõvasti vaeva näinud.... ja nende valmistamiseks on vaja vaid 4 komponenti! Need küpsised ei jää nätsked, nagu üldjuhul banaani sisaldavate ja väheste komponentidega küpsiseretseptidega kombeks. Otsevastupidi - need pontsakad küpsised jäävad mõnusalt krõbedad ning meeldivad krõbistamiseks vist küll kogu perele. Ja kui veel vaadata komponente, siis need küpsised ei sisalda muna ega võid ning kui kasutad gluteenivabu kaerahelbed, siis on ka gluteenivabad!
Retsept ilmus ka jaanuaris (17.01) Naistelehes!

 
Kogus: ca 25 küpsist

2 banaani
150 g (gluteenivabu)kaerahelbeid
175 g maapähklivõid
100 g meelepärast (piima)šokolaadi 


Püreesta banaanid. Lisa kaerahelbed ja maapähklivõi ning saumikserda kõik ühtlaseks. Haki šokolaad tükkideks ning lisa segades tainale. Vormi käte vahel küpsisetainast 25 pallikest ning aseta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Suru pallikesed käega lamedamaks ning küpseta 175 kraadi juures 12-15 min

Moonikook ja uuenenud Naisteleht!

$
0
0

Minuga võib iganädalaselt kohtuda Naistele köögirubriigis,kus jagan ja toimetan retseptilehti ja toidu-uudiseid. Ehk olete märganud? Ühesõnaga on uudis see, et alates märtsikuust on Naisteleht pisut uuenenud ning loomulikult on värskenduskuuri läbinud ka köögiteemalised leheküljed. Mahtu tuli juurde,  mis sisaldab endas nüüd rohkem toiduga seotud uudiseid, retsepte Paljude rõõmuks on tagasi ka kunagi ajakirjas olnud laste köögirubriik, kus samm-sammult saab laps teha midagi lihtsat ja maitsvat.

Ootmatult ongi märtsikuu käes ning esimeses numbris leiate köögirubriigist:
* Koolilapse kokakool. Soe jäätisejook
* Toidutare argiroad. 4 retsepti hommikusöögist-õhtusöögini
* Toidu-uudised. Üritused, nädalanipp, lugeja küsib...
* Potiemand. 3 maitsvat kooki naistepäevaks: tummine šokolaadikook, kirju kiisu, moonikook


Ma arvan, et üsna sobilik on siinkohal jagada üht koogiretsepti tänasest ajakirjast. Tegemist on moonikoogiga, mis sai väga kiirelt mu pereliikmete lemmikuks (meeldis ka neile, kellele justkui sellised koogid tavaliselt ei meeldi). Tegemist on parajalt maheda koogiga, samas on selles koogis nii palju maitserikkust. ning mooniseemne täidis teeb selle küpsetise kohe eriti-eriti mõnusaks. Minul on plaanis seda koogikest küpsetada taas juba sel nädalal. Soovitan Teilegi! Muidugi hoiatan ette, et peale koogisöömist võib sinu naeratus pisut kentsakas välja näha:)

Külasta kindlasti ka Naistelehe FB-lehte.

PS! Kui teil on infot mõnede põnevate toiduürituste, toodete või mõne muu laheda toiduga seonduva asja kohta, siis andke kindlasti märku! Igasugu seesugune info on abiks:)

Valmistamisaeg: ca 1 tund
Tähelepanek: kook maitseb kõige paremini külmkapikülmalt järgmisel päeval!

Põhi:
400 g magusat muretainast


Täidis:
5 dl piima
200 g mooniseemneid
100 g mannat
100 g võid
125 g suhkrut


Kate:
3 muna
200 g hapukoort
50 g suhkrut

Vooderda lahtikäiva koogivormi (Ø24-26cm) põhi küpsetupaberiga. Rulli muuretainas laual õhemaks ning vooderda sellega koogivormi põhi ja ääred. Täidise valmistamiseks pane piim, mooniseemned, manna, või ja suhkur potti ning kuumuta madalal kuumusel pidevalt segades seni, kuni segu pakseneb. Seejärel vala täidis koogipõhjale ning küpseta 175 kraadi juures 20-25 minutit.

Katte valmistamiseks eralda munavalged –kollastest. Vahusta munakollased hapukoorega heledaks seguks. Vahusta munavalged tugevaks vahuks ning seejärel vahustamist jätkates lisa suhkur. Mikserda seni, kuni mass on kergelt läikiv. Seejärel lisa hapukooresegu ning sega lusikaga ühtlaseks seguks. Vala kate küpsenud koogile ning küpseta veel 20-25 minutit. Lülita ahi välja ning lase koogil ahjus järelküpseda (ca 5-10 min). Jahtunud küpsetis aseta külmkappi tahenema.


Apelsini-basiilikusmuuti

$
0
0
Ma olen viimasel ajal kohe eriti smuutijookide lainel! Selles on enamjaolt süüdi üks pooleteistaastane plikatirts, kes pidevalt kodus erinevaid smuutisid lunib. Kõige populaarsem on muidugi banaan+piim+marjad kombo, kuid ega ka teistest kooslustest ära ei öelda. Selle joogikese aluseks oli esmalt kimbuke basiilikut, millele siis kaaslaseks otsisin kapist miskit sobivat. Nii saigi lõpptulemuseks kokku segatud joogike värskendavast apelsinist ning toitvast avokaadost ja banaanist. Lõpptulemus on vägagi toitev ning kindlasti äratuntava basiilikuse mekiga. See maitsetaim ei domineeri ebameeldivalt, vaid ühildub minu arvates väga hästi teiste komponentidega. 

Täiskasvanutele meeldib see jook kindlasti, aga väikesele smuutifännile?!? Joogi värvus tekitas elevust ning seejärel selgus, et ka maitse poolest meeldib väga-väga:)


Mõned tähelepanekud:
*See smuuti on mõeldud koheseks tarbimiseks, sest siis on smuuti värskendavalt jahe ning basiiliku maitse kõige selgem.
*Seistes muutub smuuti värvus kahvaturoheliseks. Kohe peale valmistamist on see aga kutsuvalt kevadroheline:)
*Kõige parem on see smuuti jahedana, seepärast hoia soovi korral enne valmistamist apelsini ja avokaadot külmkapis. Kasuta kindlasti valmistamisel külma vett ja külmutatud banaani!
*Sobiva tekstuuri saamiseks korrigeeri smuuti vedelust vee või meelepärase mahlaga.
*Kasuta kindlasti küpset avokaadot. Võimalusel osta poest „ready to eat” sildiga märgistatud avokaadot. 

Kogus: ühele
Muu: gluteeni- ja laktoosivaba


1 apelsin
0,5 avokaadot
suur peotäis basiilikut (ca 0,5 potikest)
1 suurem külmutatud banaan
ca 0,5 dl vett

Enne valmista hakkamist pane paar tundi enne viilutatud banaan sügavkülma. Seejärel pane kõik ained blenderisse ning püreesta ühtlaseks. Sobiva tekstuuri saamiseks lisa täiendavalt vett.


See postitus sündis koostöös Grüne Feega.
#grünefee #grynefee
#eestimaine #kodumaine
#keemiavaba #roheline
#eestitoode 

Kohvik Katharinenthal, minu sealsed lemmikmaiused ning üks küpsetistest tulvil auhinnaloos!

$
0
0

Katharinenthal on hubane kohvik, mis pakub värskeid küpsetisi, maitsvaid kooke ning isuäratavaid tordikesi. See on kohvik, mis avas uksed esmalt Kadriorus, seejärel avati kohviku "noorem õde"  Kadrioru Kunstimuuseumis ning siis "viimati avatud uustulnuk" Stockmanni kaubamaja esimesel korrusel - selle puhul on peamiselt tegemist take-awaykohvikuga, kus võimalik kaasa osta lisaks Katharinenthali harjumuspärastele toodetele ka erinevaid salateid, võileibu, vrappe, smuutisid ja muu head-paremat.


Mina olen Katharinenthaliga seotud olnud selle avamisest saati - siis, kui Luigetiigi ääres, Kadrioru lossi Lilleaia vahetus läheduses avati ca 5 aastat tagasi Katharinenthali esimene kohvikuke. Oma panuse sellesse kohvikusse annan (toidu)pildistamise ja pisut turundustegevusega. Nii, et kõik Katharinenthali koogid-tordid, saiakesed ja toidud on modellina minu kaamera ette sattunud. Selle viie aasta jooksul olen ma vägagi tuttav Katharinenthalis pakutavate küpsetiste ja muu magusaga ning seepärast oskan üsna julgesti soovitada ja rääkida oma lemmikutest. Seetõttu olen kokku pannud pisikese valiku Katharinenthali lemmiktoodetest, millest räägin pisut alljärgnevalt ning etteruttavalt võin vihjata, et neid lemmiktooteid on võimalik proovida ka kahel inimesel;) 


Katharinenthali kohviku kondiitritoodete eest vastutab koogihaldjas Angeelika Kang, kelle väljatöötatud retseptide järgi valmivadki kohviku hõrgutised. Katharinenthali osavate pagarite käe all valmivad küpsetised, mille valmistamiseks kasutatakse alati ehedat võid.
Minul on nii mõnigi küpsetis suureks lemmikuks saanud! Kohe kindlasti ii saa kuidagi üle ega ümber mandlisarvekestest, mille sees peitub ohtralt mandlikreemi ning mille peal katteks mandlitega kaetud purukate. Samamoodi head on ka ohtra võiga valmistatud kaneelisaiakesed, vaarika-kohupiimakoogid ja nostalgilised kohupiimakorbid. Kas tead, mis neid kolme küpsetist ühendab? Neid kõiki on valmistatud Katharinenthalis selle avamisest saati! Pean veel mainima, et Katharinenthali kohupiimakorpides peitub nii mõnusalt kohupiima ning see asetseb täpselt meeldivalt õhukese pärmitainast põhja peal.


Šokolaadiaustajatele on sobiv trühvlikook, mis on meeldivalt tummine ning koos tassikese kange kohviga lausa ideaalne! Kes nii tummisest šokolaadikoogist aga miskit kergemat soovib, siis kindlasti soovitan proovida muretainast põhjal šokolaadikreemi-pähklikooki. Brita kook on imehea ning muidugi pavlova! Lõpetuseks ei saa mainimata jätta makroone, mida leidub erinevate maitsetega. Minu üheks lemmikuks on loomulikult pistaatsiamakroonid!



Katharinenthali kohvikud asuvad Tallinnas kolmes kohas:
Katharinenthal Kadriorus – A. Weizenbergi 22, Tallinn
Katharinenthali Lossikohvik– A. Weizenbergi 37, Tallinn
Katharinenthali take-away kohviks Stockmannis
– Liivalaia 53, I korrus



LOOSIMINE! Ma olen kokku kogunud oma lemmikud Katharinenthali kohvikust ning needsamad lemmikud loosin välja ka KAHELE inimesele. Ühe võitja loosin välja siin blogis ning teise oma blogi FB-lehel SIIN. Loosis osalemiseks anna märku, milliseid küpsetisi sina kohvikus käies eelistad tellida! Ehk on sul mõni lemmik tekkinud ka Katharinenthalist?
Võitjad teatan  selle nädala lõpul (18.03) selle postituse all kommentaariumis ning kakokkama blogi FB-s. Magusa võidu saab kätte Katharinenthali kohvikust ning auhinnakotike sisaldab: kaneelisaiakest, vaarika-kohupiimakooki, kohupiimakorpi, trühvlikooki, šokolaadikreemi-pähklikooki, brita kooki, pavlovat ja makroone!




Hapukoore-pistaatsiajäätis

$
0
0
Erinevaid jäätiseretsepte on siia blogisse sattunud juba üsna mitu ning isegi hapukoorejäätiseid on ilusti olemas. Hapukoorest valmistatud jäätis on imehea ning selle vastu mul vaimustu veel vaibunud ei ole. Selle kasuks räägib eelkõige maitse ning valmistamise lihtsus. Ei mingit kuumutamist ja jahutamist nagu klassikalise jäätise valmistamisel kombeks. Hapukoorest maiuse valmistamisel sega kõik ained lihtsalt kokku ning seejärel lase jäätisemasinal ülejäänud töö ära teha. Ainuke mida võiks hapukoorejäätise tegemisel meeles pidama on see, et komponendid (selle retsepti puhul hapukoor ja vahukoor) võiks olla külmkapikülmad! Selle jäätise valmistamiseks peaks kodus kindlasti olemas olema jäätisemasin, sest nii on lõpptulemus mõnusalt siidine, kreemjas, kuid samas õhuline!


Sel korral sai hapukoorejäätis seltsiks endale pistaatsiamekki, milleks kasutasin poest ostetud pistaatsiapähklitest valmistatud pastat. Pean mainima, et ostmisel jälgige kindlasti, et pasta oleks ikka valmistatud 100% pistaatsiapähklitest. Olen korra kasutanud 50% pistaatsiapähklitest valmistatud pastat ning see topsikuke leidis oma tee üsna kiirelt prügikasti tänu tehislikule maitsele ja lõhnale. Minu lemmikuks on kujunenud umami.eeveebipoes müüdav pasta.
Hulgaliselt teisi jäätiseretsepte sellest blogist leiad siit: jäätised!

350 g hapukoort
75-100 g suhkrut
3-5 tl pistaatsiapastat
2 dl vahukoort

Sega hapukoor suhkru ja pistaatsiapastaga. Kõige viimasena sega juurde vahustamata vahukoor.  Pane segu sügavkülmas seisnud (külma!)jäätiseanumasse ning valmista segust jäätis. Minul võtab jäätise valmimine aega ca 20 minutit.

Kodune guljašš linnulihast

$
0
0

Sellel roal on palju häid omadusi ning veel üks eriti oluline positiivne joon - see guljašš on vist meeltmööda kõikidele lastele. Vähemalt mina ei ole nurinat kuulnud väiksemate sööjate suust. Pole saladus, et lastele meeldivad üldjuhul lihtsad kodused toidud ning guljašš on täpselt üks seesugustest toitudest. Guljašši võid teha mis tahes lihaga, kuid mina olen eelistanud just kanaliha - valmib kiirelt ning ei mõju lõpptulemusena üleliia raskelt.  

Mina kartulit väga tihti ei söö ning seetõttu valmistan guljašši juurde tihtipeale tatart, samas võib alati lisandiks kõrvale valmistada riisi, keedetud kartulit, läätsesid...


Mitmele: neljale
Aeg: 1 tund 45 min
Laktoosivaba

600 g kanakintsuliha
soola, pipart
2 sl sibulahelbeid või 1 väike sibul
1 sl paprikapulbrit
2 sl nisujahu
5 sl tomatipastat
5 dl puljongit
kimbuke värsket tilli

Lõika liha kuubikuteks ning pruunista pannil, vahepeal maitsesta soola-pipraga ja lisa juurde ka sibulahelbed (kui kasutad tavalist sibulat, siis kuumuta hakitud sibulatükid eelnevalt pannil klaasjaks). Sega juurde paprikapulber ning seejärel jahu. Kuumuta läbi ning lisa pannile tomatipasta, puljong ja till. Hauta rooga madalal kuumusel 45 minutit ehk seni kuni liha on pehme, vajadusel võid lisada täiendavalt puljongit. Serveeri meelepärase lisandiga.

Laste lemmikud - külmkuivatatud marjad ning lihtne kirsi panna cotta!

$
0
0
Meil on kodus alati olemas olnud üks tore kommisahtel, mis ei asu kuskil salakohas, vaid täiesti avalikult suures elutoas. Selles sahtlis leidub igasugu magusat - komme, küpsiseid, kõrsikuid ja muud seesugust. See on sahtel, mida võivad põhimõtteliselt kasutada vastavalt oma äranägemise järgi kõik üle viie aastased. Võiks ju arvata, et see magus kohake on pidevas kasutuses ning eriti just 9-aastase lapse puhul, kuid tegelikult avatakse kommisahtli ust pigem harva. Mõnikord on hea miskit kohvi kõrvale võtta, mõnikord hea külalistele miskit pakkuda. Laps leiab tee sinna sahtlisse ka pigem harva ning üldjuhul just siis, kui on ees mõni pikem autosõit - siis on ju hea miskit teele kaasa võtta. Ühesõnaga olen ma aru saanud, et kuna oleme lapsele alati seda kommisahtlit lubanud kasutada, siis kommid ei ole saanud talle kinnisideeks ega mõneks kättesaamatuks ahvatluseks. Siiski on mul mitmeid tuttavaid, kes ongi mures lapse suure kommi- ja magusasõltuvuse pärast. Nähakse palju vaeva, et kommi millegi sarnase, kuid olulisemalt tervislikumaga asendada. 


Nüüd jõuamegi selle postituse peaosalise juurde - külmkuivatatud marjad ja puuviljad! Ma arvan, et julgen neid soovitada kõikidele, kes soovivad lapsele pakkuda kommidest olulisemalt kasulikumat ampsu. Need on suurepäraseks maiuseks kommi asemel ning olen kindel, et ka lapsed arvavad nii. Ja olgem ausad - tegelikult on külmkuivatatud marjade ja puuviljadega ka ise ülimalt mõnus maiustada. Külmkuivatatud marjad on nagu pisikesed magusad ja äratuntava maitsega marja- ning puuviljakommid. Mõni aeg tagasi tutvusin ma sellise ettevõtte nagu MEKI külmkuivatatud toodete valikuga. Olen eelnevalt kasutanud väga edukalt külmkuivatatud maasikaid, mustikaid ja jõhvikaid, kuid sellega minu proovimised piirdusid. Tegelikult on selle meetodi valmistamisel lõpptulemusena valik nii kirju ja maitsetest tulvil! Ma soovitan kindlasti proovida! Tekstuurilt on need mõnusalt krõmpsud, milles on säilinud täielikult marjade ja puuviljade enda maitse. Külmkuivatatud marju võib hetkel leida vabalt suuremate toidukaupluste nimistust, tavaliselt asetsevad need kõrvuti kuivatatud puuviljade ja pähklitega või siis on hoopis tervisetoodete riiulil. Meki e-poodi tasub samuti kindlasti piiluda!


Muidugi peab igaüks leidma külmkuivatatud toodete seast oma lemmiku. Minu suuremale lapsele olid meeltmööda näiteks vaarikad, seda tänu oma hapukusele ning sellele marjale väga omasele maitsele. Minule oli meeldiv üllatus jällegi külmkuivatatud õunakuubikud, mis meenutasid pisut lapsepõlves kuivatatud õunte maitset, ainult et külmkuivatatult  on õunatükid  meeldivalt krõmpsud. Murelid on ka ülimalt head, kuid need meeldivad vist kõikidele. Tegelikult on külmkuivatatud marjad/puuviljad kõik hea maitsega ning ei ole küll ühtegi sellist toodet, mis nina krimpsutama paneb.


Mis on külmkuivatamine? See on meetod, kus esmalt värsked (või töödeldud) toiduained kiirkülmutatakse ning seejärel (vaakumis toiduainetest) aeglaselt soojendamise tulemusena eemaldatakse külmumisel tekkinud jääkristallid. Sealjuures säilib lõpptulemusena toodete maitse, lõhn, välimus ning toiteväärtus. Samuti on külmkuivatatud tooted säilitusainetevabad ning ilma täiendava lisatud suhkrutega! 


Külmkuivatatud marjad sobivad loomulikult niisama söömiseks, kuid neid saab kasutada ka isetehtud müslisegudes, hommikupudrul. Olen lisanud ka hommikusele jogurti- ja smuutikausile tekstuuri andmiseks. Samuti sobivad need igasugu kookide-tortide kaunistamiseks! Nendest marjadest valmistatakse ka jahu, mis on ilusti olemas ka Meki tootevalikus. Marjajahust räägib ka allolev retseptipostitus. Kasutasin külmkuivatatud marjajahu väga edukalt ühe imelihtsa panna cotta valmistamisel. Tarretamiseks kasutasin traditsioonilise želatiini asemel tarretisesuhkrut, mis tegi magustoidu valmimise veelgi lihtsamaks! See magustoit sobib hästi valmistamiseks ka lähenevate kevadpühade puhul! Tegelikult sobib seesugune marjajahu veel igasugustesse kreemidesse, vahtudesse, küpsisetainasse jne. Plaanin lähiajal rullbiskviiti küpsetada ning täidiseks teha mustikajahust kohupiimavahu;)


Mitmele: neljale
Valmistamisaeg: 10-15min

ca 0,75 dl tarretisesuhkrut
1 sl külmkuivatatud kirsijahu

4 dl rõõska koort (35%)
1 dl piima (soovitavalt 3,5%)


Kaunistuseks: külmkuivatatud marju

Sega suhkur kirsijahuga. Pane koor ja piim potti ning ning kuumuta keemiseni (ära keema lase). Seejärel lisa hoolikalt segades juurde suhkrusegu. Kuumuta pidevalt segades veel 2-3 minutit. Selleks ajaks peab suhkur olema ilusti kooresegusse sulanud. Vala segu nelja klaasi ning lase neil toatemperatuuril jahtuda täielikult, seejärel tõsta külmkappi jahenema. Vahetult enne serveerimist raputa magustoidule peale käte vahel peenemaks purustatud külmkuivatatud marju.

Postitus valmis koostöös ettevõttega Meki (FreezeDry OÜ)
Vaata ka Meki FB-lehte.

Taas on toimumas Pärnu Restoranide Nädal! Veidi juttu ka ühest auhinnaloosist!

$
0
0
Ilmad muutuvad üha kevadisemaks ning Pärnu hakkab tasapisi suveks valmistuma. Enne suurt suvemelu on siin armsas väikelinnas toimumas aga juba traditsiooniks kujunenud Pärnu Restoranide Nädal, sedapuhku juba neljandat korda. See tekitab lisaks kohalikele palju elevust ka väljastpoolt Pärnut külastajatele ning seetõttu on sel ajal siinne vaikelu asendunud mõnusa sumina ja sagimisega tänavatel ja restoranides. See on nauditav ning pakatab silmnähtavalt kevadisest energiast! Pärnu Restoranide Nädal toimub sel aastal 7-15. aprillini ning sellest võtavad osa 25 suvepealinna restorani: Akord, BabyBack Ribs & BBQ, Café Grand, Da Vinci, Eagle, Embecke, Hea Maa, Jahtklubi Restoran, Kolhethi, KUU, Lime Lounge, Mon Ami, MUM Cafe, NOOT, Kalamajaka kohvik, Paradiis, Piparmünt, Postipoiss, Raimond, Rannahotelli restoran, Strand, Tervise Paradiis, Villa Ammende, Villa Wesset, White Beach Golf. Nendes toidukohtades pakutakse erihinnaga lõuna- ja õhtusööke - 2-käiguline lõunasöök hinnaga 10€ ja 12€ ja 3-käiguline õhtusöök 18€ ja 20€.

Lime Lounge
Olgugi, et selle ürituseni on veel pisut aega, siis broneerimine on alatud juba 26.märtsist. Broneeringuid saab teha restoranide nädala ametlikul kodulehel www.parnurestaurantweek.ee ning samalt lehelt leiab ka kõikide toidukohtade menüüd, mis saadaval restoranide nädalal!

Pildistasin selle nädala jaoks veebruarikuu lõpul osalevate restoranide pearoogasid ning pean ütlema, et meie linna kokad on ikka andekad ja üllatavalt laia silmaringiga. Kasutatakse oskuslikult  ära siinset kohalikku toorainet, mida Pärnul plaan sel aastal ka laiemalt tutvustada. Samuti näevad kõik toidud taldrikul välja kui kunstiteosed! "Esmalt süüakse silmadega" on kindlasti selle aasta üks märksõnasid ... tasub proovima tulla!



Ülalt alustades: Rannahotelli restoran/NOOT/Ammende Villa/Eagle
Enne restoranide nädala algust on aga toimumas suur avapauk kogu üritusele Peakokkade õhtusöögiga. See on samuti juba traditsiooniks saanud üritus, kus 13 Pärnu restoranide peakokka panevad üheks õhtuks noad ühte kööki ning valmistavad ühe vägeva kohalikest maitsetest koosneva 6-käigulise õhtusöögi. Sel aastal toimub Pärnu Restoranide Nädala peakokkade õhtusöök 6. aprillil 2018 kell 19.00 ning millele on võimalik samuti veel kohti broneerida (täpsem info: www.parnurestaurantweek.ee).
Mis teeb selle aasta õhtusöögigala aga ERITI eriliseks? Sel aastal on toimumiskoht salastatud! Öeldud on vaid, et  õhtusöök toimub poole tunni tee kaugusel Pärnust. Buss väljub kesklinnast kell 18.00 ning toob südaööks linna tagasi. Kõlab ju põnevalt!?!

Nüüd aga auhinnaloosi juurde, mis on toimumas tegelikult minu kokkama-blogi FB-lehel(siiski ei taha ma kellelegi liiga teha ning kui sul FB-leht puudub, siis loomulikult lähevad loosikasti ka selle postituse juurde jäetud kommentaarid). Ühesõnaga on selle auhinna välja pannudPärnu kesklinnas asuv hotell Victoria ning auhind sisaldab:
* Majutust kahele Victoria hotellis koos hommikusöögiga;
* Õhtusööki (3 käiku) kahele Pärnu Restoranide Nädala raames Victoria hotelli restoranis Café Grand. (Õhtusöögiks pakutavamenüüga saab tutvuda siin).Kinkekaart kehtub aprillikuu lõpuni!

Auhinna loosin välja 04.04.2018 oma blogi FB-lehelning loosis osalemiseks vasta kommentaarina (auhinnamängu postituses), kas oled külastanud Pärnu toidukohti? Kui jah, siis kindlasti oleks tore, kui tooksid välja oma(d) lemmiku(d)!

Mängus osalemiseks külasta kokkama-blogi FB-lehte,


Café Grand võikala
Hotell Victoria kodulehekülg 

Kohtumiseni Pärnus!
Kõik fotod: Ragne Värk

Kodune pühadekeeks valge šokolaadi kastmega

$
0
0
Kellele ei maitseks üks mõnusalt mahlane kodune keeks?! Üks seesugune mõnus retsept on teie ees!Sellesse keeksitainasse on lisatud valmistamisel kodujuustu, mis on eelnevalt saumikseriga püreestatud. Nimelt teeb kodujuust keeksi täidlasemaks ja tummisemaks, samuti aitab see hoida keeksi mahlakust. 

Minule meeldib, kui keeks on peale küpsemist pisut seisnud, sest enamasti kipuvad keeksid seistes üha paremaks muutuma. Nii on ka selle küpsetistega - see keeks maitseb minu arvates kõige paremini järgmisel või isegi ülejärgmisel päeval, sest nii on see kõige mahlasem! Samas, ei krimpsuta keegi kindlasti nina, kui seda küpsetist ka ahjusoojana sööjatele pakud. Sellele keeksile on sobiv kaaslane üks maitsev šokolaadikaste, mida võid serveerida keeksiviilu kõrval või hoopis valada see keeksile krooniks peale! 
Valmistasin selle retsepti pühade puhul Rootsis ilmuvale kohalikule päevalehele!


Kogus: 1 suur keeks
Valmistamisaeg:15 min ettevalmistusteks + 1 tund küpsetamiseks
Muu info: valmistamisel on kasutatud 1,5 l keeksivormi!

200 g toasooja võid
200 g suhkrut
4 muna
200 g kodujuustu
2 tl apelsini riivitud koort
2 tl küpsetuspulbrit
200 g nisujahu
100 g riisijahu

Šokolaadikaste:
1 dl vahukoort
1 munakollane
näpuotsatäis sool
30 g valget šokolaadi, tükeldatuna

Serveerimiseks peale pähklipuru 

Vahusta toasoe või suhkruga. Lisa mikserdades juurde munad. Püreesta kodujuust enam-vähem ühtlaseks massiks ning lisa koos apelsinikoorega tainale. Sega kuivained omavahel, lisa võisegule ning sega kõik ühtlaseks. Vala tainas küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi ning küpseta 175 kraadi juures 50min-1tund. Lase keeksil jahtuda.

Kastme valmistamiseks kuumuta koor potis keemiseni. Vahusta munakollane kergelt soolaga. Seejärel vala  mõned supilusikatäied kuuma kooresegu munakollasele ning sega ühtlaseks, seejärel vala antud segu koore hulka, lisa tükeldatud šokolaad ning kuumuta segades ühtlaseks. Kuumuta kindlasti vesivannil, et vältida põhjakõrbemist. Kuumuta segu segades seni, kuni kaste pakseneb, seejärel tõsta kaste vesivannilt jahtuma. Serveeri kastet sooja või külmana keeksi kõrval või nirista see hoopis vahetult enne serveerimist keeksile! Raputa peale ka pähklipuru. 

 


Mõnusalt kevadroheline postitus, pildireportaaž Grüne Fee aiandist ning hapukooreomleti retsept!

$
0
0
See oli märtsikuu eelviimane nädal, kui ma hommikul toas kardinad akna eest ära lükkasin ning eredat päikest tervitasin, mis minu lahkel loal tuppa liugles. Olgugi, et olin toas, siis selles varahommikuses valguses oli tunda kevadet - selle mahedat lõhna ja ärevat olemust. Päike tegi siira ja sooja pai! Linnuhääl tungis ka koheselt tuppa, kui olin akna avanud ning tundus, et enam kevadisemaks minna ei saa. Aga selle koha pealt eksisin ma rängalt....


Nimelt oli mul selleks päevaks märkmikusse juba ammu broneeritudGrüne Fee külastus Tartus. See on ettevõtte, mis rõõmustab meid maitserohelise, kurkide ja salatitega poeriiulitel. Olin seda külaskäiku oodanud juba omajagu, sest alati on põnev kiigata mõne ettevõtte telgitagustesse ning saada vahetult vastused mõndadele tekkinud küsimustele ja mõtetele, Selle külastuse võtsime ette koos Mari-Liisiga, kes kirjutas sellest külaskäigust oma blogis juba äärmiselt põhjaliku postituse.

Grüne Fee (tõlkes roheline haldjas) asub Tartumaal Lohkvas, mis asutati 25 aastat tagasi endise Luunja sovhoosi Anne Aiandi baasil. Kogu tootmine toimub suurtes kasvuhoonetes, kus on alati suviselt soe. Tegelikult ongi Grüne Fee kasvuhoonetes aastaringselt suvi ning töötajaid ümbritseb 365 päeva rohelus. Sain ise kogeda seda, kus ühe hetkega vahetus õues olev karge kevad kasvuhoonetes laiuvaks roheliseks oaasiks. Ja ootamatult tegi ka soojapahvak näole ühe pai. Mõnus! Minu energiapatareid said igaljuhul laetud kohe mitmeks päevaks ... ja kõik tänu sellele rohelusele!

Meie esimene reis viis kasvuhoonetesse, kus sirguvad kurgid. Esmalt kohtusime alles beebieas kurkidega, mis laiuvad suurtes kasvuhoonetes. Seejärel kohtusime juba saaki andvate kurkidega kõrval asuvas kasvuhoones (kurgitaimed kasvavad mulla asemel kivivillas). Saaki koristatakse Grüne Fees igapäevaselt (va arvatud ühel päeval nädalas) ning nobedad näpud alustavad saagikoristamisega juba hommikul kella kuuest, et enne lõunat tööga ühele poole saada. Nimelt muutuvad lõunasel ajal kasvuhooned tänu päikesele lihtsalt niivõrd kuumaks, et võimatu oleks sellises keskkonnas tööd teha ... ning see kehtib isegi soojalembese eestlase puhul. Meiegi kogesime seda liigpalavust, olles kurke imetlenud vaid umbes kümme minutit. Kui saak korjatud, siis rändavad need otse pakendamislattu kiletamiseks. Kurkide kiletamine tagab nende pikemaajalise säilimise, samuti on see vajalik toidu ohutuse ja hügieeni seisukohalt! Grüne Fee aiandites kasvanud kurgikesed on poes müügil kui Luunja kurgid ning erinevalt mitmesugustele kuulujuttudele pärineb Luunja kurk kohe kindlasti sealtsamast Lohkvast, mitte Poolast või Hispaaniast või kuskilt mujalt välisriigist.


Värskelt nopitud kurk näppus, viis rännak meid veelgi rohelisemasse paika. Kasvuhoonetesse, kus sirguvad salatimäed ja ürdipeenrad! Kasvamisalad on seal selgelt jaotatud, alustades idandamisega ning lõpetades juba müügiks valmis taimedega. Nii need taimekesed siis liiguvad seal vastavalt kasvamisele beebieast täiskasvanuks.

Paratamatult tekivad taimele mõned ebameeldivad austajad kahjurite näol! Nende vastu ei kasutata erinevaid kemikaale ning ei pritsita teiste kahtlaste tõrjevahenditega. Grüne Fee kasutab kahjurputukate hävitamiseks biotõrjet. See on meetod, kus kahjurputuka hävitamiseks kasutatakse mõnda tema looduslikku vaenlast ehk röövputukat. Tänu sellele, suhteliselt kulukale, meetodile pole taimede kasvuajal vajadust keemiliste putukamürkide järele. Seega ei pea ostetud maitseroheline ja salatid läbima kodus üleliia suurt veepuhastuskuuri.





Salatid ja maitserohelised saavad aiandist kaasa topsiku,milles sisalduv niiskus tagab taime pikema säilivuse ning kasutusaja. Kodus säilitamiseks on soovitav hoida potikesi veega täidetud anumas toatemperatuuril, kuid soovitavalt pigem jahedama temperatuuriga kohas. Need taimekesed joovad üsna jõudsalt ning seetõttu võib kord päevas veetaset potis kindlasti kontrollida. Minul on siiani tänu sellele nipile maitseroheline jõudsalt aknalaual igal hommikul rõõmustamas.

Mis veel uudist? Grüne Fee tuleb vastu kõikidele lehtkapsa (kale) austajatele ning alates aprillikuu keskpaigast võib seda vitamiinirohket rohelist tegelast ka poodidest osta - ikka pisikeses potikeses ning Grüne Fee kaubamärgi alt. Grüne Fee kasvuhoonetes kasvav lehkapsa sort on vastupidav kõikuvates kasvutingimustes. Lehed on kergelt säbrulised ning maitselt äratuntava kapsase mekiga. Taime võib enne tarvitamist ka sügavkülma panna, siis muutub selle maitse veelgi mahedamaks ja magusamaks. Lehtkapsast valmistatakse vist kõige sagedamini krõpse, kuid see taim sobib kasutamiseks samahästi ka smuutidesse, salatitesse, vrappidesse, suppidesse, pirukatesse.... Mina kasutasin esmalt lehtkapsast hommikuse omletiroa valmistamisel. Minu viimase aja üheks lemmikuks on hapukooreomlett - sellise nimega ma seda kutsun, milles iga muna kohta tuleb lisada 1 sl hapukoort. Lehtkapsas oli selles roas maitsev kaaslane. Lisasin selle kõige esimesena pannile küpsema, et see pehmeneks ja kergelt kuumutades oma maitseid võimendaks. Lehtkapsast soovitan panna ikka korraliku peotäie (kui mitte kaks), sest kuumutades tõmbavad lehed märgatavalt kokku, just täpselt nagu spinatilehed!

Hapukooreomlett lehtkapsa ja suitsulõhega

Mitmele:ühele
Valmistamisaeg: 15 min
Muu info: Gluteenivaba


2 muna
2sl hapukoort
1 tl vett
soola, pipart

1-2 tl võid
suur peotäis lehtkapsast
1-2 sl riivitud juustu
mõned suitsulõheviilud
väike peotäis idusid

Vispelda kokku munad, hapukoor ja vesi, maitsesta soola ja pipraga. Sulata pannil või ning lisa seejärel lehtkapsas pannile. Kuumuta seni, kuni lehtkapsa lehed juba kokku tõmbuvad ning kergelt krõmpsuks muutuvad, selleks kulub umbes paar minutit. Vaata, et lehed jaotuksid enam-vähem kogu panni ulatuses, mitte ei oleks puntras ühes kohas! Seejärel vala peale munasegu ning küpseta madalal kuumusel seni, kuni munasegu hüübib. Vahepeal lükka pannilabidaga ääri keskele, et ka veel hüübimata kohad saaksid ühtlaselt küpseda. 

Raputa peale riivitud juust ning vahetult enne küpsemist aseta omleti ühele poolele suitsulõheviilud, laota peale ka idud ning tõsta vabaks jäetud omletipool katteks peale. Serveeri!


 Postitus valmis koostöös ettevõttega Grüne Fee.




Tomati-kapsahautis

$
0
0

Uuuhh, kuidas mulle meeldivad sellised lihtsad ja kodused toidud. Täpselt selline retsept on ka alljärgnev - lihtne, kodune ning äärmiselt maitsev. See roog on tuletatud tegelikult klassikalisest kapsahautisest, millele siis täiendavalt lisatud juurde pisut purustatud tomateid, porgandit, peekonit ning muud head ja paremat. Kõrvale paku kartulit, tatart, mõnda köögiviljapüreed või siis söö nagu mina - lihtsalt niisama, ilma täiendavate (ja kohati segavate) lisanditega!


Mitmele: 6
Valmistamisaeg: 45 minutit
Muu :Gluteenivaba, laktoosivaba

150 g porgandit
450 g värsket kapsast
1 sibul
100 g suitsupeekonit
450 g kalkunihakkliha (või muud meelepärast linnuhakkliha)
2 tl paprikapulbrit
kimbuke värsket tilli
ca 5 dl kanapuljongit
4x400g purustatud tomateid
soola, pipart, suhkrut
õli

Koori porgand ning viiluta. Lõika kapsas õhukesteks ribadeks. Haki sibul ja peekon tükkideks.
Prae peekonitükke paksupõhjalises potis ning kohe, kui rasv hakkab tekkima, lisa hakkliha. Prae seni, kuni hakkliha roosakas värvus kaob. Tõsta kogu segu potist. Kuumuta samas potis pisut õli ning prae sibulatükke umbes minutijagu, seejärel lisa porgandiviilud ja kapsaribad. Lisa ka hakklihasegu ja sega juurde paprikapulber ja hakitud till. Lisa puljong ja purustatud tomatid. Maitsesta ning hauta madalal kuumusel kaane all 30 minutit ehk seni kuni porgand ja kapsas on pehmed. Maitsesta lõplikult.

Helen Helde pudruhelbed. Maapähklivõiviirudega toorpuder ja mustasõstramuffinipuder küpsisetainaga!

$
0
0
Puder - jah või ei?! Minu poolt kindlasti suur JAH ... soolased või magusad, hommikul või mõnel muul ajal - vahet pole! Magusamat sorti pudrud on üldjuhul kõige paremad meeldivalt ohtra kattega ning soolased rohke juustu ja ürtidega! Minu eelistused pudru osas ei ole kindlasti kivisse raiutud ning eelistan parasjagu just seda putru, mille järele isu on. Muidugi ei saa ma salata, et kaerahelbepuder on minu kõige suurem sõber, aga muidugi on ka perioode, kus kõige populaarsemaks hommikusöögiks (minu puhul ka vabalt lõuna- või õhtusöögiks) on riisipuder, helbepuder või midagi hoopis kolmandat.

 Maapähklivõiviirudega toorpuder
 
Minuni jõudsid hiljuti Helen Helde sarja tooted, Tegemist on esimese teaduslikult tõestatud putrude sarjaga Eestis. Helde sarja kuivainete segud on valmistatud nii, et need oleksid valgu- ja kiudainerikkamad ning sisaldaksid õiges koguses vajalikke vitamiine ja mineraale. Need tooted valmisid BioCC OÜ ja Tartu Ülikooli teadlaste koostöös. Kombineeritud on kaera, otra, tatart, kaerakliisid ning erinevaid lisandeid nii, et need annaks segudele kasulikud omadused. Lisaboonusena pole segudele lisatud sünteetilisi maitse- ega lõhnaaineid. Helen Helde sarjas on neli erinevat toodet:  mitmeviljahelbepuder jõhvika, kookose ja õunaga; mitmeviljahelbepuder seemnete ja porgandiga; mitmeviljahelbepuder õuna ja mustasõstraga ning mitmeviljahelbepuder kõrvitsaseemnete ja vinnutatud lihaga. 

Kuidas sellised 4 kooslust aga müügile jõudsid! Projekti käigus testiti kokku 81 erinevat seguvarianti. Teadlaste töölaual olid erinevad helbed, puuviljad, marjad ning muud lisandid. Kõiki retsepte testis ja degusteeris laboris 15 inimesest koosnev testgrupp ning lõppfaasi jõudis 18 erinevat varianti, mida testiti 50 erineva perekonna peal, et selgitadagi välja neli parimat! Ja need 4 parimat ongi nüüd müügile jõudnud!

Selle pudru valmistamine on muidugi lihtne - vesi, piim ja pudruhelbed potti ning vähem kui 5 minutiga on toit valmis. Millega aga serveerida ning mida veel põnevat Helen Helde pudruhelvestega teha? Jagan kahte mõnusat retsepti, milles on kasutatud selle sarja magusaid perekonnaliikmeid.


Esimeseks retseptiks on toorpuder. Sellised pudrud on viimase aastatega üha populaaremaks saanud ning tõenäoliselt nende populaarsus kasvab veelgi. Toorpuder on selline toit, mille valmistamisele ei kulu enne söömist just üleliia palju aega. Kata lihtsalt eelmisel õhtul likku pandud pudruhelbed meelepärase lisandiga ning asu aga sööma. Seesugune puder on minule isiklikult nagu magustoit!. Tekstuurilt mõnusalt kreemjas ning maitserikas!

Teise pudru puhul on tegemist aga mõnusalt hellitava söögiga ning seetõttu on üsna sobiv kutsuda seda mustasõstramuffinipudruks. Nagu ühele marjamuffinile sobiv, siis on ka selles toidus esindatud parajas koguses kardemoni, moosi, jäätist ning loomulikult söödavat tainapuru.


Maapähklivõiviirudega toorpuder
Mitmele: pigem ühele
Valmistamisaeg: 5 min + paisumisaeg

2 dl Helen Helde pudruhelbeid jõhvika, kookose ja õunaga
2 dl vedelat kookospiima*
2 tl (kuhjaga) maapähklivõid
1-2 tl mett (soovi korral)
(külmutatud) jõhvikaid või pohli
kookoshelbeid

Sega omavahel pudruhelbed ja kookospiim ning pane need ööpäevaks külmkappi paisuma/maitsestuma. Vahetult enne söömist sega lohakalt segusse maapähklivõi. Lohakalt seepärast, et maapähklivõi jääks mõnusate viirudena pudrusse. Soovi korral võid lisada ka pisut mett, kui soovid magusamat lõpptulemust. Mina mett ei lisanud. Serveeri putru koos marjade ja kookoshelvestega.

*Kasutasin Alpro ilma suhkruta kookospiimajooki. Kui kasutad paksemat kookospiima, siis lahjenda seda veega. Vastasel juhul on lõpptulemus liialt tugeva maitsega ka tekstuurilt üleliia paks. 

Mustasõstramuffinipuder küpsisetainapuruga
Mitmele: kahele
Valmistamisaeg: 10- 15 min

2 dl Helen Helde pudruhelbeid õuna ja mustasõstraga
4 dl vett
2 sl sulatatud juustu
0,5 tl jahvatatud kardemoni
1 banaan
ca 1-2 sl mett

Küpsisetainas**:
25g Helen Helde pudruhelbeid õuna ja mustasõstraga
20 g toasooja võid
0,75 tl kaneeli
1-2 tl mett

Katteks:
banaaniviile
2 tl mustasõstramoosi
1-2 sl pähkleid
2 jäätisepalli
kardemoni

Küpsisetainas: Jahvata pudruhelbed pisut peenemaks. Lisa või ja kaneel ning sega ühtlaseks massiks. Magusama maitse jaoks lisa soovitud kogus mett. 

Puder: lase vesi keema, lisa pudruhelbed ning kuumuta segades paar minutit. Seejärel lisa segades juurde sulatatud juust ja kardemon ning lase kaane all minutijagu maitsestuda. Purusta kahvliga banaan ning lisa pudrule. Magusama pudru jaoks, lisa soovi korral mett. Pane puder kaussidesse. Raputa peale küpsisetainatükke ning seejärel lisa peale banaaniviilud, moos ja pähklipuru. Kõige krooniks lisa pudrukaussi jäätisepall ning raputa see üle veidikese kardemoniga.

**Seda segu jääb üle, kuid säilita seda külmkapis järgmiste kordade jaoks:)

Vaata ka: www.helen.ee


Kaneeli-martsipanirullid (ilma pärmita!)

$
0
0
Selle retsepti lauseks on alati toimiv ja täiesti imeline hapukooretainas. Tegemist on sellise neutraalse maitsega tainaga, millest saab valmistada nii soolaseid kui ka magusaid küpsetisi. Kui varasemalt olen seda tainast kasutanud nii hapukapsapirukate, juusturullide, mandlisaiakeste ja muu taolise valmistamiseks, siis miks mitte keerutada see tainas rulli  hoopisohtra kaneeli ja suhkruga? Suure kaneelisaiasõbrana pooldan seda igaljuhul! Niisiis valmivadki ühed maitsvad kaneelist nõretavad rullid! Ja mis kõige parem - pärmi võid vabalt kappi jätta, sest hapukooretainas vajab kergitamiseks vaid küpsetuspulbrit. 


Kogus: 8 kaneelirulli
Valmistamisaeg: 1 tund
Soovitus: Taina võid valmis teha ka eelmisel päeval ning hoida kuni küpsetamiseni külmkapis!

4 dl nisujahu
2 tl küpsetuspulbrit
paar näpuotsatäit soola
2 sl suhkrut
50 g toasooja võid
200 g hapukoort

Täidis:
2 sl võid, toasooja
2 sl jahvatatud kaneeli
1 sl suhkrut
50 g martsipani

Taina valmistamiseks sega kokku kuivained, näpi hulka pehme või. Lisa hapukoor ja sega kõik ühtlaseks. Hoia tainast külmas u 15 minutit. Seejärel rulli tainas jahusel pinnal ristkülikuks. Määri peale või ning raputa üle kaneeli ja seejärel suhkruga. Laota peale väikesed martsipanitükid. Keera tainas rulli ning lõika see 8ks. Laota tainarullid küpsetupaberiga kaetud ahjuplaadile ning suru sõrmede abil rulli pisut lamedamaks. Seejärel küpseta 180 kraadi juures 20-30 minutit. Vahetult enne serveerimist võid saiakesed katta näiteks sulašokolaadi ja tuhksuhkruga!

Retsept valmis koostöös Coopiga.

Lihtne murulaugupesto

$
0
0
Olenemata hooajast on mul peaaegu alati külmkapis ootamas topsike pestot. Miks? Sellepärast, et pesto on hea abiline kiire õhtusöögi valmistamisel: keeda näiteks meelepärane kogus pastat ning sega see kokku pestoga. Raputa üle parmesani ja oliiviõliga ning voilaa – lihtne lõuna- või õhtusöök ongi valmis. Pestot saad lisada ka ahjusaiadele või siis maitsestada hautisi ja vormiroogasid ning kostitada salateid. Mina segan pisut pestot tihtipeale ka tatrapudru sisse. Grillitud lihaga on pesto samuti hea. See tugevamaitseline murulaugupesto sobibki tegelikult grillitud liha lisandiks väga-väga hästi! 

Ma kujutan juba ette, kuidas palju kibelevad nädalavahetusel õue grillima. Minu arvates on just need esimesed õues grillitud toidud kuidagi eriti erilised. Grill-liha maitseb siis nii hõrgult ja mahlaselt. Isegi siis, kui kõik ei pruugi plaanipäraselt õnnestuda, on kevade esimesel grill-lihal oma eriline mekk ja sära. Seda hetke on ju nii kaua oodatud! Loomulikult tähistab see kevade kohalolekut ning suur samm suvele lähemale. See potsike murulaugupestot aitab muidugi kevade tunnet veelgi rohkem tekitada, seega surista kõik komponendid ühtlaseks massiks ning võta endaga ühes, kui õue grillima lähed!

Kogus: väike topsike pestot
Muu info: Ise tehtud pesto säilib külmkapis umbes nädala.

0,5 potti murulauku
2 küüslauguküünt
2 sl päevalilleseemneid
ca 100 g oliiviõli
4 sl riivitud parmesani
soola, pipart

Pane kõik komponendid blenderisse ja mikserda ühtlaseks. Maitsesta soola ja pipraga. 


Postitus sündis koostöös Grüne Feega
Vaata ka minukülaskäiku Grüne Fee aiandisse.

Viewing all 776 articles
Browse latest View live