Quantcast
Channel: Kokkama Ragnega
Viewing all 775 articles
Browse latest View live

Tummine šokolaadikook

$
0
0

See koogiretsept ilmus märtsikuu alguses Naistelehes ning pean tunnistama, et peale seda on minult  seda retsepti päris palju küsinud. Seega, kui unustasid õigel ajal ajakirja osta, siis ühe tummise ja väga lihtsasti valmistatava koogiretsept on nüüd siin alljärgnevalt kirjas. See kook on mõnusalt šokolaadine ja parajalt kreemjas ning tänu suurele šokolaadisisaldusele koogis täidab see magusaisu ikka korralikult. Valmistamine on lihtne ning väga palju oskusi ei nõua. Siiski soovitan meelespidada seda, et oluline on kooki mitte üleküpsetada. Õigel ajal ahjust võetud kook on parajalt niiske ja tummine ning kindlasti mitte kuiv! Seega, ole tähelepanelik ning vaata, et kook üleliia ahjukuumust ei saaks - kook on valmis siis, kui see kergelt keskelt võbeleb!

Mitmele: 10
Valmistamisaeg: ca 1 tund

Põhi:
150 g küpsiseid kakaoga
50 g võid
1 sl toorjuustu, toasooja

Täidis:
6 muna
200 g piimašokolaadi
100 g tumedat šokolaadi
150 g võid

Purusta küpsised peeneks puruks. Sulata või ning lisa koos toorjuustuga küpsisepurule. Sega ühtlaseks massiks ning laota segu küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi (Ø22cm) põhjale.
Eralda munakollased –valgetest. Murra šokolaadid tükkideks ning aseta koos võitükkidega vesivannile. Lase sulada ning seejärel sega ühtlaseks. Tõsta kauss vesivannilt ning lisa segades juurde munakollased. Munavalged vahusta tugevaks vahuks ning sega jaohaaval šokolaadivahule. Tõsta täidis vormi küpsisepõhjale ning küpseta 175 kraadi juures ca 30 min. Lülita ahi välja ning jäta kook ahju järelküpsema (kuni 30 minutiks). Serveeri jahtunult!

Spinatiga rullbiskviit kohupiima-toorjuustukreemiga

$
0
0
Palun näidake mulle inimest, kellele ei meeldiks rullbiskviit. See on ju selline klassikaline maius, millega seostuvad paljudel mingisugused mälestused. Mina mäletan, et kunagi sai rullbiskviiti kaaluga ostetud kodu lähedal asuvast poest. See ahvatlusi täis küpsetiste riiul asus poeuksest paremal, kus siis valges kitlis poetädi lõikas soovitud jupi koogikest ning pakkis selle enamjaolt tavalise jõupaberi sisse. Edasine oli sinu teha, et paberisse pakitud koogike ikka oma loomuliku kuju ka kojujõudes säilitaks. Kindlasti oli ka uhkemaid ja kallimaid rullibiskviite, kuid tavaliselt oli ostetud koogi täidiseks vaid moos, mis tegelikult omas elemendis ja sel ajal maitses ikka väga hästi. Tekitab siiani nostalgiat! Siiski eelistaksin nüüd pigem ohtra kohupiimakreemiga täidetud rullbiskviiti. Just nagu seegi retsept ette näeb.


Rullbiskviit, mille sisse on peidetud ohtralt kohupiima on lihtsalt seesuguse küpsetise kõige parem versioon. Pisut magus rullbiskviit sobitub maheda kohupiimaga nii hästi, et selles sõpruses täiustab üks kohe kindlasti teist! Selleks aga, et tavapärast rullbiskviiti pisut värskendada, olen lisanud valmistamisel tainasse pisut spinatit, mis teebki väljanägemise kevadiselt roheliseks. Spinat maitset ei anna, ning täidab hoopis teist eesmärki - toimib küpsetises roheka värvi andjana, mitte maitseandjana. Tegelikult saabki spinatit väga edukalt kasutada looduslikul teel rohelise värvi saamiseks toidus! Samas kasutan spinatit väga tihti ka toiduvalmistamisel. Mõned peotäied hautisesse või pannirooga, seltsiks pastale või salatisse...



100 g spinatilehti
3 sl vett
3 muna
1,5 dl suhkrut
1,5 dl jahu
0,5 dl kartulitärklist
1 tl küpsetuspulbrit


Täidis:
250 g toasooja toorjuustu
450 g kohupiimapastat vanilliga
1 sl suhkrut


Kuumuta ahi 200 kraadini.
Pane spinatilehed koos veega pannile ning kuumuta madalal kuumusel paar minutit seni, kuni spinatilehed "kokku tõmbuvad". Seejärel püreesta spinatilehed ühtlaseks massiks, vajadusel lisa pisut vett, et kogu segu ilusti ühtlaseks läheks.

Mikserda munad suhkruga heledaks vahuks. Lisa munavahule ettevaatlikult segades juurde spinatipüree ning kohe seejärel omavahel segatud kuivained. Kalla tainas küpsetuspaberiga vooderdatud ahjuplaadile (24 x 35 cm) ning laota spaatliga tainas ilusti kogu plaadi ulatuses laiali. Pane biskviit ahju. Alanda kuumus koheselt 175 kraadini ning küpseta seejärel 12-15 min. Kummuta küpsenud biskviit kergelt tuhksuhkruga kaetud küpsetuspaberile. Võta vormi põhjas olnud küpsetuspaber ära, niisuta biskviiti kergelt leige veega ning kata see siis pealt küpsetuspaberiga. Lase mõned minutid jahtuda.

Täidise jaoks sega toorjuust kausis lahti, lisa segades ülejäänud ained. Laota täidis jahtunud biskviidile ning keera see siis küpsetuspaberi abil tihedasti lühemast servast rulli. Lase rullbiskviidil jahedas maitsestuda ca 5 tundi.



Postitus sündis koostöös Grüne Feega
Vaata ka minukülaskäiku Grüne Fee aiandisse.

Pudrulõuna: toitev rõõm ning üllatav maitsepahvak

$
0
0
See oli eelmine kuu, kui tegin postituseHelen Helde uutest pudruhelvestestest. Seega saab igaüks sellest postitusest nende uute toodete kohta lugeda. Helen Helde sarjas on neli erinevat toodet:  mitmeviljahelbepuder jõhvika, kookose ja õunaga; mitmeviljahelbepuder seemnete ja porgandiga; mitmeviljahelbepuder õuna ja mustasõstraga ning mitmeviljahelbepuder kõrvitsaseemnete ja vinnutatud lihaga. Üha tihedamini olen silmanud neid ka erinevate kaupluste poeriiulitel ning seetõttu on üsna sobiv jagada veel kahte retsepti, kus kasutusel just Helen Helde tooted. Kui varasemalt jagasin kahte magusamapoolset pudruretsepti, siis nüüd on käesolev postitus vaid soolaste pudruretseptide päralt!


Oma etteaste teevad Toitev rõõm ningÜllatav maitsepahvak!Needsamad pudrud sobivad küll hommikuks, kuid minu arvates on need just kõige sobivamad lõunasöögiks. Vahest võib ju teha mõne mõnusa pudrulõuna, mis on samaaegselt parajalt toitev, maitsev ning igati sobiv traditsioonilise lõunasöögi asendajaks. Kuna Heleni Helde pudruhelbed valmivad välkkiirusel, siis ma pakun, et maksimaalseks valmistamisajaks on kuni 10 minutit, Allolevates retseptides olen kasutanud vedelikuna puljongit, mis teeb pudrutoitude valmistamise veelgi lihtsamaks, sest ei ole vaja mässata ja muretseda maitsestamise pärast. Puljong teeb kogu maitsestamise töö ideaalselt ise ära. Seega, nüüd ei ole muud, kui endale sobiv puder välja valida ning kööki rutata! 

Toitev rõõm 
ehk mitmeviljapuder maitsepärmi, riivitud brokoli ja pošeeritud munaga

Kogus: kahele
Valmisaeg: kuni 10 minutit

5 dl puljongit
2,5 dl Helen Helde pudruhelbeid seemnete ja porgandiga
4 tl maitsepärmi
mõned brokoliõisikud
oliiiviõli
musta pipart

Pošeeritud munad:
2 muna
vett
väike sorts kanget äädikat

Kuumuta puljong potis keemiseni, lisa pudruhelbed ning lase keskmisel kuumusel 2-3 minutit pliidil valmida. Seejärel lülita ahi välja ning lase kaane all täiendavalt maitsestuda mõned minutid. Seejärel sega segusse 2 tl maitsepärmi. 

Pošeeritud munade valmistamiseks aja vesi keema, lisa sorts äädikat ning löö muna vette. Keeruta lusikaga vette väike keeris. Keeda 2-3 minutit ning aseta seejärel majapidamispaberile nõrguma. Valmista samamoodi ka teine muna.

Riivi brokoli jämeda riivipoolega peeneks. Jaga puder kahte kaussi, raputa peale ülejäänud maitsepärm ning seejärel riivitud brokoli. Aseta peale pošeeritud muna ning piserda üle oliiviõli ja värskelt jahvatatud pipraga.


Üllatav maitsepahvak
ehk mitmeviljapuder seesamiõli, sojakastme ja röstsibulaga

Kogus: kahele
Valmisaeg: kuni 10 minutit

5 dl puljongit
2 dl Helen Helde pudruhelbeid kõrvitsaseemnete ja vinnutatud lihaga
2 sl sojakastet
2-4 tl seesamiõli
2 sl röstsibulat
2 sl wakame vetikasalatit

Kuumuta puljong potis keemiseni, lisa pudruhelbed ning lase keskmisel kuumusel 2-3 minutit pliidil valmida. Seejärel lülita ahi välja ning lase kaane all täiendavalt maitsestuda mõned minutid. Seejärel jaga puder kahte kaussi. Piserda peale sojakaste ja seesamiõli. Lisa katteks ka röstsibulahelbeid ja wakame vetikat.

 
Postitus koostöös: www.helen.ee

Uus kokaraamat ja raamatuloos! Grillaabits. Grillimise ja BBQ põhitõed!

$
0
0
Praeguste ilmadega on täiesti kohane tutvustada teile üht uut kokaraamatut - grillaabitsat, mis peidab endas hulgaliselt retsepte, nippe ja soovitusi. Igaühele kulub ju enne grillhooaja algust ära üks tore grillraamat, et omada uusi ideid ja mõtteid. Minu arvates on selle raamatu lõpptulemus väga äge ning mitu sügiskuud, mil ma selle raamatu tegemisega seotud olin, läinud täielikult asja ette. Sellesse raamatusse panustasin ma toidufotode ja -stilistikaga. Grillaabitsa autoriteks on aga Silja ja Arvi Pitelkov, kes on grillimisega kohe kindlasti väga kodus! Arvi on olnud juba 18 aastat grilli- ja barbeque-võistkonna Türi Pritsumehed kapten ja selle meeskonnaga on tuldud mitu korda lihaküpsetamise Eesti meistriteks ning samuti saadud märkimisväärseid kohti väljaspool Eestit toimuvatel grillvõistlustel. (NB! Uuri raamatuloosi kohta selle postituse eelviimasest lõigust).


Kuna olen suur lihasõber, siis seda raamatut oli lausa rõõm pildistada. Eriti veel ajal, kui sügis on juba saabunud ning suvine grillhooaeg kahjuks möödas, Siis oligi hea suviseid maitseid taas meenutada ning hetkeks mõnusasse grillhooaega tagasi rännata! Selle raamatu tarbimiseks ei pea sa olema proff, sest see kokaraamat on mõeldud kõigile. Sobivaid retsepte leiavad siit nii algajad kui ka edasijõudnud. Ja loomulikult leiavad endale miskit meelepärast ka magusasõbrad. sest raamatu lõpuosas on magusanurk igasugu grillitud magustoitudega, On ka kastmete, salatite ja teiste lisandite retsepte. Grillile rändavad nii lammas, mereannid, part,sea-, veise- ja kanaliha - nende parimad tükid ning kohati alahinnatud subproduktid. Grillaabitsas saab teada, kuidas valmistada toite grillil ja barbequie-ahjus, milline on sobiv küttematerjal ning kuidas söegrillil sütt lihtsa vaevaga süüdata. Samuti räägivad autorid barbeque- ja grillimisvarustusest, annavad soovitusi grillimiseks, jagavad nippe toiduainete küpsemisaja kohta, marinaadide valmistamise ning liha küpsemise kohta grillil! Ühesõnaga lisaks retseptidele leidub grillaabitsas ka hulgaliselt teadmisi.
 

See raamat on maikuus müügil vaid Selveri kauplustes üle Eesti ning alates juunikuust ka kõikides raamatupoodides. Seega, kui soovite seda raamatut kohe osta, siis otsige üles endale lähim Selver:)

Selleks, et pisut isu tekitada, jagan raamatust ka üht väga mõnusat retsepti. Nende toitude pildistamise ajal kujunes minul välja ikka päris suur hulk lemmikuid ning üsna õige oleks üht lemmikut kajastada ka siin. 

Triibuliha mee ja sinepiga
neljale
Sobib valmistamiseks: gaasigrillil, söegrillil, ühekordsel grillil, lõkkel

4 suuremat värsket peekoniviilu (umbes 100g tükid)
õli, soola, pipart
2 sl Dijoni sinepit
3 sl vedelat mett

Määri peekoniviiludele õli ning jahvata peale soola ja pipart. Tõsta viilud kuumale grillile ja küpseta mõlemalt poolt 5-7 minutit. Aseta liha fooliumile, pintselda sinepi ja meega ning lase 5 minutit maitsestuda.


LOOSIMINE! Loomulikult toimub ka sellesama raamatu loos. Anna palun selle postituse all kommentaariga märku, mida Sulle grillida meeldib  ning täpselt neljapäeval 17.05.2018 loosin välja ühe võitja. kes saab endale sellesama grillimisraamatu! Võitja teen teatavaks sellesama postituse all! 

Grillaabits. Grillimise ja BBQ põhitõed (2018)
Tekst ja retseptid: Silja ja Arvi Pitelkov
Fotod ja stilistika: Ragne Värk
Toimatanud: Tiina Lebane
Kujundanud: Aila Utsu-Püttsepp
Projekijuht: Ragne Värk
Kirjastus: Rahva Raamat AS



Teistmoodi kodujuustusalat

$
0
0

Ilmad on hetkel just seesugused, et igasugu soojendavad supid, vormi- ja pajaroad ning muu taoline jääb hetkel tahaplaanile. Milline rõõm on nautida suvesoojust ning kostitada end tummiste toitude asemel hoopis millegi palju värskema ja kergemaga. Just seesama kodujuustusalat sobib praeguste ilmadega nagu valatult. See salat on toitev, kuid samas oma olemuselt hästi kerge. Kui ma mõni aeg tagasi seda salatit tegin, siis polnud mul aimugi, et õigepea on sellised päikeselised ilmad kõiki tervitamas, sest nagu öeldud - just selliste ilmadega sobib see salat maiustamiseks eriti hästi.  
Selle kodujuustusalati valmistasin ma tegelikult Coop-kaupluste retseptilehtedele aprillikuu üheks retseptiks. Aprill on küll juba möödas, kuid mida suvisemaks lähevad ilmad, siis seda sobivam on ka see salat. Võid süüa iseseisva toiduna, kuid tegelikult sobib seda salatit serveerida imehästi ka grillitud liha kõrvale.


Kogus: neljale
Valmistamisaeg: 20 minutit

200 g lillkapsast
200 g brokolit
1 prk (425ml) maisi
5 sl värsket tilli, hakituna
3 sl röstitud kõrvitsa- või päevalilleseemneid
400 g kodujuustu
100 g sinihallitusjuustu
2 sl majoneesi
soola, pipart

Riivi lillkapsas ja brokoli (võid need suristada ka köögikombaini või blenderiga puruks).  Nõruta mais. Sega kokku retsepti 5 esimest komponenti. Seejärel lisa kodujuustu, murendatud sinihallitusjuust ja majonees ning sega salatisse, maitsesta. Hoia salatit serveerimiseni külmkapis.

Retsept valmis koostöös Coopiga.
PS! Kas teadsid, et Coopi E-pood on lisaks Tallinnale nüüd ka Pärnus!

Eriti lihtne rabarberisiirup

$
0
0
Kui mõned nädalad tagasi olid peenramaal rabarberihakatised alles oma jõudu kasvatamas ja sirgumas, siis nüüd on rabarbereid enam kui küll! Enamasti juhtub nii, et ühel hetkel on rabarbereid nii palju, et ei mahu enam koogikestesse ega teistesse magustoitudesse ära. Sellisel juhul kulutan mina rabarbereid siirupi valmistamiseks, See maitseb võrratult ning lisaboonusena võib sellest valmistada näiteks kisselli või mannavahtu. Viimane on meie peres kuidagi eriti populaarseks osutunud. Joomiseks vajab rabarberisiirup lihtsalt "pikenduseks" vett, sobib tavaline kraanivesi, kui ka mulliga vesi, mis teeb joogi eriliselt mõnusaks ja sobib imehästi sooja suvepäeva.


Tuleb tunnistada, et konkreetset retsepti mul ei ole. Olen rabarberisiirupit nii tihti teinud, et viimasel ajal toimingi lihtsalt tunde järgi. Panen rabarberid veega potti, keedan ning seejärel peale nõrutamist lisan suhkrut. Siirupi teen magusaks alati oma äranägemise järgi, sest rabarberid on ju väga erineva hapukusega. Laias laastus on kogused alljärgnevad.


2 kg puhastatud ja tükeldatud rabarbereid
ca 1 liiter vett
suhkrut

Pane rabarberitükid potti. Lisa vett niipalju, et rabarberid oleks ilusti kaetud. Lase tunnike-paar seista ning seejärel keeda keskmisel kuumusel umbes 20 minutit, et rabarberitest piisavalt maitset eralduks. Nõruta seejärel vedelik läbi sõela. Rabarberitest tekkinud mahl pane tagasi potti ning lase keema tõusta, lisa maitse järgi suhkrut ning kuumuta seni, kuni suhkur on siirupisse sulanud. Lõpptulemusena peab jääma kange siirup, mida sobilik veega lahjendada. Säilita jahedas!


PS! Piltidel olev tiibadega kruus on tehtud Katrin Rao Keraamika poolt.

Kevadine rabarberikoogivõistlus koos ahvatlevate auhindadega. Kõige popim rabarberikoogiretsept ka!

$
0
0
Juba selle nädala lõpul, täpsemalt pühapäeval (27.05), on Pärnus taas toimumas juba traditsiooniks kujunenud Kalamehe Pühapäev. Tegemist on äärmiselt toreda kogukonnaüritusega suvepealinnas Pärnus. Toimub see Kalamehe Kvartalis, mis asub Pärnu jõe ja Riia maantee vahelises ümbruskonnas. Seesugune ühepäevane kogukonnaüritus toimub 2 korda aastas - kevadeti Kalamehe pühapäev ning septembrikuu alguses Kalamehe laupäev. On hoovikohvikud, täikad, laul, tants, arutelud ning ..... toimub ka RABARBERIKOOGIVÕISTLUS. Kuna eelmisel sügisel korraldatud õunakoogivõistlus osutus nii populaarseks, siis seepärast tuleb ka rabarberikookidele särav võimalus anda. Ühe korraldajana võin kindlalt öelda, et auhindu on sel korral kuhjaga ning lisaks kolmele auhinnalisele kohale jagatakse välja ka 8 eritiitlit kookidele, mis erilist tunnustust väärivad. Auhinnad on välja pannud Electrolux, Delimano Eesti, Pärnu Keskus, Naisteleht, Poisi Eine, Tänav, Katharinenthal, Ajakirjade Kirjastus, Varrak, OÜ Habanero, Pärnu Taluturg, Grüne Fee, Helen Helde, Dansukker, Farmi Piimatööstus, spordiklubi MMAces. Ühesõnaga on auhindu vägevalt! Minu suured tänud kõikidele, kes soovisid koogivõistlusele toetava õla alla panna ning koogiküpsetajaid premeerida.

AUHINDADEST! Kindlasti huvitab kõiki, mis on täpselt need tiitlid ning mis on auhindadeks, eks? Aga palun:

I KOHT 
Electroluxi kaasaegne smuutiblender;
Pärnu Taluturu kinkekott;
Pärnu Keskuse 50€ kinkekaart;
Varrak kokaraamat "Teejuht makrotoitainete maailmas"

II KOHT
Toidukoht TÄNAV õhtusöök neljale;
Delimano Eesti Copperlux sarja pann (Ø28cm) ja küpsetusvorm; 
Ajakirjade kirjastuse kokaraamat"Tsitrustega köögis"

III KOHT
Dansukkeri magus kinkekott
Poisi Eine 25€ kinkekaart
Ajakirjade Kirjastuse kokaraamat "Pähklipureja mõnus elu"

Eritiitlid:
Rahva lemmik - Katharinenthal 20€ kinkekaart ja kokaraamat "Hoidistaja salaraamat. Häid maitseid kogu aastaks!"
Silmailu kook - Minu kokaraamat "Pannkoogisahver ehk jalutuskäik mummulisse pannkoogimaailma"
Tervist ja figuuri hoidev koogike - Spordiklubi MMAces kinkekaart
Lia Virkuse lemmik -
Lia Virkuse kokaraamat "Lia magustoidud purgis ja kausis"
Naistelehe lemmik - Ajakirja Naisteleht kolme kuu tellimus
Särav Rabarber - Grüne Feeürtidest pakatav korv!
Kook "Üllataja" - Helen Helde pudrukohver
Kõige kodusemalt maitsemeeli paitav - Kinkekott Farmi Piimatööstuselt
 

Soovid osaleda?Registreeri oma osalemissoov aadressil kaldaandra@gmail.com või saada sõnum Kalamehe Pühapäeva FB-lehele (märksõnaks lisa Rabarberikook). Küpsetatud kooke ootame hindamiseks 27.mail kell 11.30-12.00 Kalamehe ja Köie tänava nurgale, kus asub koogivõistluse kohvik-ala. Žürii hindab kooke alatest 12.30 ning võitjad kuulutatakse orienteeruvalt kell 13.30. 

PS! Koogivõistlusel osalejad ei pea olema Kalamehe Kvartali elanikud! Oodatud on kõik nii Pärnust kui ka mujalt!

Ja loomulikult ei saa see postitus mööduda ilma retseptita. Jagan üht koogiretsepti, mis on hetkel siin blogis üks populaarsemaid. Loomulikult on tegemist rabarberikoogiga - sellise klassikalise ja hästi kodusega, kuid mis maitseb võrratult!
Kiire rabarberikook (Foto sellest koogist ülal)
4 muna
200 g suhkrut
200 g jahu
1 tl küpsetuspulbrit

200 g rabarberit
suhkrut rabarberitele (maitse järgi, vastavalt sellele, kui magusat kooki soovid)
1 tl kaneeli


Viiluta rabarber 1cm paksusteks tükkideks ning sega suhkru ja kaneeliga. Jäta seisma. Vahusta munad suhkruga heledaks vahuks. lisa eelnevalt kokkusegatud jahu ja küpsetuspulber ning vahusta veel veidi. Vala tainas ahjuplaadile, puista peale rabarberitükid (vedelikku ära lisa) ning küpseta 175 kraadi juures, kuni kook on kuldne.


I koha üks auhindadest - smuutiblender

 
   
 
   
 

Pisikesed jäätisekoogid!

$
0
0
Praegune ilm soosib jäätistega maiustamist täielikult. Seega on igati õige varuda endale sügavkülma mõned külmad maiused, millega end peale väsitavat päeva premeerida. Minu jaoks on jäätis asendamatu mis tahes hooajal. Muidugi on suvine aeg just see, kus selline külm maius on minu jaoks eriti soositud! Eelmisel nädalal toimus Magnum jäätiste hooaja avapidu, kus peaosaliseks olid loomulikult jäätised. Selle ürituse raames viisin ma läbi jäätiste töötuba, mille lõpptulemusena valmisid eriti rikkaliku kattega külmad maiused. Mulle meeldib hellitavalt nimetada seesuguseid jäätiseid suveilma koogiviiludeks, sest jahutaval põhjal on ohtrat meelepärast katet. Seesugused koogikesed nõuavad ka söömiseks kindlasti koogikahvlit, just täpselt nagu tavalised koogid.


Suvine aeg on käes ning kui teil juhtub sel ajal lapse sünnipäev olema, siis võin kinnitada, et sellised töötoad on lastele veel eriti meelepärased. Mõelda vaid, et pisikesel maiustajal on võimalik kuhjata katteksnii palju meelepärast, nagu parasjagu hing ihaldab. Sellised maiused on ideaalsed sünnipäevakoogi asemel ning tekitavad tunduvalt rohkem elevust kui traditsiooniline sünnipäevakook. Niimoodi saab ju iga külaline endale meelepärase koogi meisterdada! Mina meisterdasin Magnumiürituse tarbeks 3 erinevat koogiretsepti. Muidugi ei vaja seesugused koogid kindlat retsepti, kuid on ehk inspiratsiooniks!


Mitmele:             Kõik retseptid on mõeldud ühele jäätisenautijale
Valmistamisaeg: Olenevalt jäätiseretseptist võib valmistamine aega võtta kuni 6 minutit!

Pisut vallatust ja riske

1 (Magnumi) pulgajäätis tumedas šokolaadiglasuuris
soolakaramellikastet* või karamellist kondenspiima
röstitud seesamiseemneid 
Oreo küpsisetükke
vahukomme
maasikaid
sulatatud valget šokolaadi
(musti) soolahelbeid

*Soolakaramellikaste
60 g võid
200 g pruuni suhkrut
1 dl vahukoort
0,5 tl soola

Kastme valmistamiseks pane kõik ained paksupõhjalisse potti ja kuumuta keskmisel kuumusel aeg-ajalt segades kuni segunemiseni. Seejärel kuumuta veel 3–5 minutit ehk seni, kuni kaste pakseneb. Vajadusel lisa veel soola.

Määri jäätisele pisut soolakaramellikastet, raputa peale seesamiseemneid. Aseta peale küpsisetükid, vahukommid ja maasikatükid. Nirista üle šokolaadiga ning aseta peale mõned soolahelbed ja maasikaviil.


Argipäeva magus hetk iseendale

1 (Magnumi) pulgajäätis valge šokolaadi glasuuris
trühvlikreemi* või šokolaadikastet
(Brownie) koogitükke
külmkuivatatud marju
maapähklivõid
sulatatud tumedat šokolaadi
makroon

*Trühvlikreem:
2 dl vahukoort
100 g tumedat šokolaadi
sorts Vana Tallinnat või brändit või rummi (soovi korral)

Kastme valmistamiseks kuumuta koor keemiseni. Sulata šokolaad vesivannil ning seejärel vala segades juurde kuum koor. Sega ühtlaseks massiks ning lase jahtuda. Soovi korral lisa pisut kangemat.

Määri jäätisele meeldivas koguses trühvlikreemi, Laota peale purustatud koogitükid ja külmkuivatatud marjad. Aseta koogitükkide embusesse väikesed kuhjad maapähklivõid. Nirista üle sulatatud šokolaadiga ning pista kaunistuseks üks makroon.


Linnapreili marjul käik

1 (Magnumi) pulgajäätis mandlitükkidega
sidrunivõiet
granaatõunaseemneid
mustikaid
vaarikaid
sulatatud valget šokolaadi
pistaatsiapähkleid (soolatud)

Aseta jäätisele sidrunivõie (võid selle kergelt laiali määrida). Seejärel laota peale granaatõunaseemned, mustikad ja vaarikad. Nirista üle sulatatud valge šokolaadiga ning raputa peale pähklipuru
 


Värskendav kurgikokteil (alkoholivaba)!

$
0
0
Selleks, et hetkel õues olevat suvekuumust veidikenegi taltsutada, siis kohe kindlasti aitab selle vastu midagi jahutavat. Selleks aitab hästi seesama kokteil, mis sisaldab endas kurki, laimimahla, mett, mineraalvett ja jääkuubikuid. See on jahutav ja värskendav jook, kuid samal ajal ka kosutav. Hea tarbimiseks siis, kui peale pikalt õues veedetud aega on kõht ootamatult tühjaks läinud. Nii, et esmase nälja kustutamiseks sobib see kurgikokteil kindlasti! Samas ma hoiatan - kui kurgijoogid ei maitse, siis ei hakka ka see kokteil meeldima. Kõigile teistele soovitan aga kindlasti üks selline joogike kokku vuristada!


Mitmele: ühele

125 g kurki (koos koorega)
1 laimi pressitud mahl
1-2 tl (kuhjaga) pehmet mett
jääkuubikuid
mineraalvett (pikenduseks)


Pane kurk koos laimimahla mee ja 4-5 jääkuubikuga blenderisse ning püreesta ühtlaseks massiks. Vajadusel lisa täiendavalt mett. Täida klaas jääkuubikutega, vala juurde kurgisegu ning seejärel vala pikenduseks juurde mineraalvesi (jälgi, et jook liialt lahjaks ei muutuks).

Suvine külmsupp maitserohelisepüreega

$
0
0
Suvisel ajal peab kindlasti külmsuppi valmistama, vähemalt kasvõi korra. Külmsupp aitab minu arvates tekitada seda mõnusat suvist maakodu-tunnet. Teatavasti rändavad ju sellisesse suppi just need komponendid, mis parasjagu külmkapis ärakasutamist vajavad. Ja maakodus tekib selliseid komponente küllaga, olgu selleks siis viimane tükike juustu, eelmise toidukorrast järelejäänud grill-liha või siis hoopis peenral noppimist ootavad ürdid või redised. Tuleb tunnistada, et mina valmistan seesugust värskendavat suvesuppi soojal hooajal ikka väga tihti, eriti just maakodus. Tõsi, retsepti otseselt ma ei jälgi ning kõik käib "tunde järgi". Ehk annab aga allolev retsept kellelegi mõne idee, kasuliku vihje või siis hoopis lemmikretsepti köögisahtlisse.

Külmsuppe on nii palju eriilmelisi. See supp on maitserikas tänu eelnevalt keefiriga kokku mikserdatud maitserohelisele. See jagab ennekõike kogu supile maitset, kuid annab ka suviselt roheka värvuse. Mina soovitan kasutada püreestamiseks hernevõrseid või koriandrit. Esimesel juhul jääb lõpptulemusena maitse äratuntava hernemekiga, koriandriga tehes aga sellele maitserohelisele omase varjundiga! Mõlemad on head ning soovitan!

Mõned soovitused külmsupi valmistamiseks:
-Soovitav on põhi eelnevalt valmis segada ning see maitsestuma jätta (tund kuni üleöö)! 
-Maitsesta suppi valmistamise lõpuosas korralikult soola, pipra ja suhkruga. Need võimendavad ka teiste komponentide maitset!
-Külmsupp on justkui külmkapitühjendusroog, millesse saad lisada ärakasutamist vajavad (ja külmsuppi sobivad) komponendid.
-Külmsuppi serveeri kindlasti külmalt!

Vaata siit blogist ka teisi külmsupiretsepte:
Klassikaline suvine külmsupp okroška
Kurgisupp õhetava piparmündiga
Kamasupp mee ja marjadega
Tomati-basiilikusupp
Kiire suvine külmsupp kurgiga
Peediga külmsupp
Gazpacho
Okroška

Suvine külmsupp maitserohelisepüreega

Mitmele: 2
Valmistamisaeg: 10 min

100 g küpsetatud toorvorste, grillitud liha vms
50 g marineeritud kurki
1 keedetud muna
2 sl pärmihelbeid
1 sl oliiviõli
soola, pipart, suhkrut
500 g keefirit
1 potike hernevõrseid või koriandrit
2 sl röstitud seesamiseemneid


Valmista supipõhi: selleks sega kokku tükeldatud liha, marineeritud kurgitükid, hakitud muna, pärmihelbed ja oliivõli. Lisa maitseks soola, pipart ja suhkrut. Jäta maitsestuma (võimalusel jäta maitsestumiseks aega)! 

Pane blenderisse 250 g keefirit, hernevõrsed (või koriander) ja seesamiseemned ning püreesta ühtlaseks massiks. Vala kaussi ning lisa lusikaga segades juurde ülejäänud keefir. Lisa segades juurde supipõhi, Maitsesta lõplikult ning serveeri!


Postitus sündis koostöös Grüne Feega
Vaata ka minukülaskäiku Grüne Fee aiandisse.

Mandlibiskviidiga maasika-vahukoorekook (gluteenivaba!)

$
0
0

On juba kuulda olnud, et esimesed kohalikud maasikad on turule jõudnud ning seepärast hakkab üha enam vist kodudes valmima igasugu maasikamaiuseid. Maasikad vahukoorega on minu jaoks ehe klassika ning sellisel kujul jõuab see duo kohe kindlasti igal aasta nii biskviitkoogi vahele kui ka eton messi koostisesse. Esimesed maasikad lähevad muidugi niisama söömiseks ning selleks retsepti vaja ei ole. Järgnevat saaki soovitan ma aga kindlasti kulutada mõne maasikakoogi valmistamiseks. Seepärast jagan siinkohal üht  imehead mandlibiskviidiga valmistatud maasika-vahukoorekooki. Maasikad lausa suplevad selles koogis ohtra vahukoore sees. Ja mandel annab sellele koogile nii hea maitse ja tummisuse, et olen selle retsepti järgi valmistatud tainast kasutanud tihtipeale igasuguste kookide valmistamisel.


Mitmele: 10-12 tk
Aeg: 30-40 min

Biskviit:
2 muna
0,5 dl suhkrut
1,5 dl mandlijahu
1 tl küpsetuspulbrit
näpuotsatäis soola
1 sl maisitärklist

Kate:
200 ml vahukoort
200 g terakohupiima
200 g maasikaid
50 g beseed
50 g tumedat või piimašokolaadi

Biskviidi valmistamiseks vahusta munad suhkruga heledaks vahuks. Sega ülejäänud ained omavahel ning lisa ettevaatlikult segades munavahule. Vala segu küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi (Ø22-24cm) põhjale ning küpseta 175 kraadi juures ca 20 min. Lase koogil jahtuda täielikult.

Vahusta koor. Sega kohupiim kausis lahti. Tükelda maasikad ning lisa koos vahukoorega kohupiimale, sega. Laota vahukooresegu koogipõhjale. Vahetule enne serveerimist kata kook käte vahel väikesteks tükkideks murtud beseedega ning vesivannil sulatatud šokolaadiga. 

PS! Besee lisa koogile kindlasti vahetult enne serveerimist, sest vastasel juhul sulab besee vahukoore seguga ühte ning nii ei jää mõnusat krõmpsuvat tekstuuri. 

Retsept valmis koostöös Coopiga.

Šokolaadine toorjuustukook maasikate ja jäätisepallidega

$
0
0
Jäätis ja maasikad on ju ülihea kooslus ning miks ei või need eksida ära ühele küpsetamata koogile?! Olen vist lõpmata hulk kordi maininud, et suvisel ajal on küpsetamata koogid valmistamiseks eriti mugavad. Ei vaja ahju. valmivad kiirelt ning ilma suurema mässamiseta. Ja küpsetamata koogid mõjuvad suvisel ajal kuidagi eriti värskendavalt - isegi siis, kui koostisosad pole just üleliia taljesõbralikud. 


Selle koogi katteks plaanisin ma juba ammu kuhjata ohtralt maasikaid, sest mis saaks olla veel parem kui eestimaised maasikad toorjuustuga. Tegelikultt veel parem on see, kui nendele maasikatele kuhjata peale veel meeldivas koguses jäätist. Tasapisi hakkab jäätis maasikate vahele sulama ning see kooskõla mekib taldrikul veel eriti hästi. Seega soovitan ma pisut jäätisel koogi peal olla ning salamisi maasikate sekka imbuda;) Jäätiseks võiks olla ikka vaniljejäätis, sest teiste maitsetega jäätised muudavad kogu koogi olemuse liiga segaseks. Mina kasutasin Magnumi jäätist, mis on muidugi ka niisama söömiseks lihtsalt suurepärane, samas ei tee ka sellele koogile halba!



Põhi:
120 g šokolaadimüslit
40 g võid


Täidis:
100 g piimašokolaadi (kasutasin Mesikäpa šokolaadi)
400 g toorjuustu, toasooja
100 g hapukoort


Kate:
50 g valget šokolaadi
100 g hapukoort


Peale:
maasikaid või teisi hooajalisi marju
jäätist


Põhja valmistamiseks blenderda/jahvata müsli peenemaks. Sulata või ning sega kokku müsliga. Laota segu küpsetuspaberiga kaetud koogivormi (Ø20cm) põhjale.

Täidise valmistamiseks sulata šokolaaditükid vesivannil. Sega toorjuust kausis lahti, lisa hapukoor ja sega ühtlaseks massiks. Seejärel lisa segades juurde sulatatud šokolaad. Aseta segu vormi. Seejärel sulata katte jaoks valge šokolaad ning lisa see segades hapukoorele. Tõsta ka see segu vormi ning määri ühtlaseks. Lase koogil külmkapis taheneda vähemalt 3 tundi kuni üleöö. Vahetult enne serveerimist kata kook maasikaviilude ning jäätisepallidega.

Kausikook keedukreemi ja maasikatega

$
0
0
Ma toimetan iganädalaselt ajakirja Naisteleht köögikülgedel. Jagan retsepte, toimetan toidu-uudistega ning kirjutan toiduteemadel. Sel suvel on ajakirja köögikülgedel ka uus rubriik "Suvekook", mille nimest on aimu saada, et näha võib igasugu hooajalisi ning suvest inspireeritud koogikesi. Ma lihtsalt jumaldan kooke meisterdada ning seepärast on mulle see rubriik eriti meelepärane! Võin juba etteruttavalt öelda, et suveks on plaanitud mul sinna rubriiki igasugu headusi - vaarikakräsupeast lihtsate toorkookideni välja! Tasub kindlasti piiluda! Valikuliselt ilmuvad ajakirjas ilmunud retseptid ka Naistelehe-veebis, seega tasub ka seda lehte kindlasti külastada! 

Selle nädala kolmapäeval ilmus ajakirjas üks imelihtne küpsetamata kausikook keedukreemi ja maasikatega, mis sai minu blogi Facebook-lehelrohkelt tähelepanu. Seega lisan selle retsepti nüüd ka siia blogisse. Kel õhtuks veel koogiplaanid puuduvad, siis selle maiuse jõuab vabalt veel enne õhtust grillpidu valmis meisterdada!


See kook jääb mõnusalt mahlane. Mulle meeldib alati öelda, et kui magustoit sisaldab keedukreemi, siis ei saa see üldjuhul mitte kunagi halvasti maitseda. Keedukreemiga lihtsalt on nii, et see sobitub ideaalselt iga koogikese või maiuse seltsi lihtsalt suurepäraselt. Kausikookide puhul on veel see hea, et ei pea muretsema koogi tahenemise pärast, sest kauss hoiab kooki nii või teisiti ilusasti koos! Lõpptulemusena saab valmis üks mahlane koogike, mis sobilik igati hästi suvisele hoovipeole.



Valmistamisaeg: 30 min + tahenemisaeg
Mitmele: 8

200 g biskviitpõhja või klassikalist keeksi
ca 300 g maasikaid
2 dl vahukoort
1 sl suhkrut

Keedukreem:
5 dl piima
1dl suhkrut
2 muna
1,5 sl nisujahu
1 tl vanillisuhkrut
1 sl võid

Kaunistuseks:
maasikaid, šokolaadikastet (soovi korral)

Esmalt valmista keedukreem, selleks kuumuta piim potis keemiseni. Tõsta tulelt, lisa suhkur ning sega kuni lahustumiseni. Mikserda ühtlaseks munad ja jahu. Tõsta piim uuesti pliidile, alanda kuumus keskmiseni ning pidevalt vispeldades, vala juurde munasegu.  Lisa ka vanillisuhkur ning kuumuta seni, kuni segu pakseneb. Seejärel tõsta pliidilt, lisa segades juurde või ning lase kastmel peaaegu täielikult jahtuda.

Vahusta koor suhkruga tugevaks vahuks. Tükelda maasikad. Võta kauss (ca 1-1,5 l mahutavusega) ning aseta selle põhja pooled keeksitükid, selle peale tõsta pool keedukreemist, kata see poole koguse maasikatega ning seejärel laota peale pool vahukoorekogusest. Korda sama tegevust veelkord ning tõsta kook kuni söömisenii külmkappi. Vahetult enne serveerimist kaunista kook!

Päev Soomes koos lapsega ehk 10 kohta Helsingis, mida külastada!

$
0
0
Kõik sai alguse sellest, et Viking Line korraldas Helsingis toreda pressiürituse, mille peateemaks olid lapsed. Nimelt pakub Viking Line alates 14.juunist oma väikestele reisijatele senisest tervislikumat ning kvaliteetsemat laste buffet’d. Traditsiooniline lastemenüü otsustati asendada maitsvate ja kvaliteetsete alternatiividega, tegemata samas mööndusi maitses või toiteväärtuses. Nii ongi harjumuspärased laste lemmikud muudetud tervislikumaks, kasutades rohkem köögivilju ja muud värsket kraami. Uuest suvisest lastemenüüst võib leida nii redise spiraale, röstitud kanakoibi kui ka meega röstitud köögivilju. Traditsioonilisi ja seni lastemenüüs olnud lihapalle, vorstikesi jms saavad soovijad edaspidi vaid täiskasvanute buffet-lauast!


Tegemist on minu arvates igati toreda ettevõtmisega ning pean tunnistama, et minu suurem laps, kes oli üritusel kaasas, oli pakutava menüü üle igati rõõmus. Ühegi roa puhul ei tekkinud krimpsus nägu ning emotsioonid olid väga positiivsed. Erilisteks lemmikuteks sai loomulikult kartulipüree porgandi- ja selleritükkidega, kanakoivad ning Bolognese-kaste. Täpsemalt uuri uue menüü kohta ka siit: lastemenüü.

Seesama pressiürits andiski mõtte kirja panna kohad, mida lastega sobiv Helsingis külastada! Koolivaheaeg on käes ning ehk saab keegi idee või oskab hoopis kaasa sel teemal rääkida! Pean tunnistama, et selliseid päevaseid linnavisiite teeme me Helsingisse umbes paar korda aastas. Mõnus on ju päev vabaks võtta ning siis Helsingis ringi uidata ning võtta lihtsalt aeg maha - külastada oma lemmikkohvikuid ja -poode. Kui kaasas on aga ka lapsed, siis loomulikult peab ka neile sel reisil miskit põnevat leiduma. Vaevalt, et nad viitsivad pikalt mööda nõude- või sisustuspoode kõndida. Minul on tavaliselt sellised lastele sobivad atraktsioonid juba eelnevalt välja valitud, et ka lapsel tore päev oleks. Seega soovitan Teile kohti, mida külastada siis, kui kaasas pere noorimad! 
PS! Rääkige kindlasti ka kommentaarides kaasa oma või lapse lemmikkohtadest Helsingis!

1. Flytour Helsinki ja vaateratas - Flytour Helsinki on põnev ja hea võimalus tutvuda põhjanaabrite vaatamisväärsustega. Tegemist on 10minutilise 4D kinoelamusega, kus kihutad mööda tänavaid, tõused kõrgele linna kohale ning avastad seejärel linna läbi vee sõites. Põnev vaatamisväärsustega tutvumiseks nii täiskasvanutele, kui lastele! Asub kohe Katajanokka sadama lähistel, enne turuplatsi. Vaata ka: Flytour
Kohe kino kõrval asub Helsingi vaateratas, mida koos lastega tasub samuti külastada! 

2. Allas Sea Pool - kohe kino kõrval asub suur vabaõhu-ujulate kompleks, kus on ilusa ilmaga lausa ideaalne aeg maha võtta ning päevitada ja ujuda. Kolmest basseinist kahes on soojendatud magevesi ja ühes soojendamata merevesi! Vaata ka: Allas Sea Pool

3. Korkeasaari loomaaed - selles loomaaias oleme me üsna mitu korda käinud ning tegelikult hakkabki tore seiklus juba loomaaeda sõitva praamiga, mis väljub kindlatel kellaaegadel Kauppatorilt. Vaata ka: Korkeasaari

4. Helsingi loodusmuuseum - siin saad tutvust teha nii ajalooliste, kui ka tänapäeval olemasolevate loomade ja lindudega. Muuseumi külastamiseks varu kindlasti aega, kuna väljapanekud laiuvad läbi mitme korruse. uudistamist on enam kui küll! Vaata ka: Luomus

5. Suomenlinna - Midagi huvitavat eelkõige poistele! Suomenlinna kuulub maailma suuremate merekindluste hulka. Lastele on kindlasti põnevad erinevad salakäigud ja tunnelid, mänguasjamuuseum, allveelaev... Vaata ka:Suomenlinna



6. Lastelinn - Helsingi linnamuuseumis asub lastelinn, kus on uudistamist pere pisematele. Suvisel ajal toimuvad seal ka erinevad töötoad. Sissepääs on alati tasuta. Vaata ka: Lastelinn

7. Hop On-Hop Off Helsinki - kui oled pikast kõndimisest juba pisut väsinud, siis võid Helsingi vaatamisväärsustega tutvuda ka mööda linna bussiga kihutades. Punased kahekorruselised bussid liiguvad Helsingis usinasti ringi ning need ei jää kindlasti märkamatuks. Lastele on see atraktsioon vägagi meelepärane! Vaata täpsemalt: Hop On-Hop Off / Viking Line

8. Mängukoobas - tegemist on kalju sisse ehitatud mängukoopaga, kus on laste käsutuses väga suur mängumaa ronimisseina, hüppelinnaku, pallikahurite ja suure mängunurgaga. Miskipärast oleme sinna mängukoopasse juhtunud just siis, kui ilm Helsingis ei ole just kõige päikeselisem:) Vaata ka: 

9. Sea Life - Helsingi kesklinna lähedal asub imeline maailm põnevate vee-elukatega. Sea Life asub samal territooriumil Linnanmäe lõbustuspargiga, nii et võimalus külastada koheselt kahte kohta! Vaata ka: Sea Life

10. Teatrimuuseum - Helsingi teatrimuuseum on selline koht, kus saad end kehastada ümber mõneks teatritegelaseks ning proovida selga erinevad kostüüme. Muuhulgas on seal hea võimalus tutvuda lavataguse kostüümimaailmaga - ka Karlsoonni tunked on muuseumis olemas! Vaata ka: Teatrimuuseum



Pistaatsiajäätis

$
0
0
Viimasel ajal tunduvad isetehtud pulgajäätised kuidagi eriti populaarsed olema ning seepärast jagan ka homme (04.07) ilmuvas Naistelehes erinevaid pulgajäätiste retsepte ning nippe valmistamiseks - tervelt 2 lehekülge! Enne homset jagan aga üht retsepti juba isutekitamiseks siinsamas blogis, mida homse ajakirja vahelt ei leia. Pildilt tunnete pistaatsiajäätise ära roheka tooni järgi. Kõik ülejäänud jäätised on aga leitavad siis homsest ajakirjast!

Selle jäätise valmistamiseks kasutasin ma pistaatsiapähklitest valmistatud pastat, mida mina olen ostnud umami.ee veebipoest. Tegemist on siis 100% pistaatsiapähklitest valmistatud pastaga. Seda on nii lihtne igasugu magustoitudes kasutada, kuid selle puudumisel võite kasutada ka ise pistaatsiapähklitest kokku mikserdatud võiet.

Kogus: 4 pulgajäätist
Valmistamisaeg: 5 minutit

4 tl pehmet mett
100 g hapukoort
1 dl vahukoort
4 tl pistaatsiapähklipastat või siis isetehtud võiet


Sega mesi koos hapukoorega ühtlaseks, lisa segades ülejäänud ained. Vajadusel lisa täiendavalt mett või pistaatsiapastat. Vala segu jäätisevormidesse, koputa vorme korra vastu lauda ning pista siis segusse jäätisepulgad. Külmuta vähemalt 4 tundi!

Tähelepanekud:
*Selle jäätise valmistamisel kasutasin 0,5 dl mahutuvusega jäätisevorme!
*Arvesta, et külmunult on jäätisesegu vähem magusam, kui enne külmutamist!
*Selleks, et jäätisevormid paremini vormidest eemalduksid, siis lase neil pisut toatemperatuuril seista!


Imehea ahjuomlett

$
0
0
Erinevad omletiroad on midagi minu maitsele. Võin vabalt omletti süüa lisaks hommikusöögile ka lõunaks ja õhtusöögiks ning seepärast on ka see retsept täiesti kohane siia blogisse, sest sobib valmistamiseks mis tahes ajal. See on toitev, valmib ilma üleliigsete pingutusteta ning ei sisalda ka rohkelt komponente. Tegelikult ongi kõik väga lihtne - sega ning küpseta lihtsalt ahjus valmis. Siinkohal on hea võimalus kasutada ära eelmisest söögikorrast järelejäänud kartuleid. Kui neid aga ei ole, siis soovitan siiski mõned kartulid potti keema pista.


Selle retsepti valmistasin ma juunikuu lõpul ilmunud Naistelehe köögirubriiki, kus saad minu tegemistega ka iganädalaselt kursis olla. Iga nädal on minu toimetada selles ajakirjas päris mitu lehekülge ning nendele lehtedele mahub minu poolt nii soolaseid kui ka magusaid retsepte. Lisaks ootan Teid külla oma Instagram-lehele ning blogi FB-lehele:) Püüan ka siia blogisse korrapäraselt postitada, kuid praegused suveilmad ei soosi väga palju arvutis olemist ... lisaks olen hetkel kolimislainel, mis jällegi omakorda pisut retseptide jagamist pidurdab:)

Veel teisi omletiretsepte siin blogis:

Nüüd aga retsepti juurde:

Mitmele: 4-6
Valmistamisaeg: 35 min
Muu info: Gluteenivaba

200 g kodujuustu
5 muna
150 g hapukoort
soola, pipart
300 g grillitud liha
300 g keedetud kartuleid
75 g riivitud juustu

Püreesta kodujuust ühtlasemaks massiks. Klopi munad hapukoorega segamini, lisa püreestatud kodujuust ning maitsesta. Määri ahjuvorm (17x26cm) võiga. Laota vormi keedukartuliviilud, lihatükid ning seejärel puista üle riivitud juustuga. Vala vormi ka munasegu ning küpseta ahjus 220 kraadi juures 20-25 min. Serveeri koheselt!

Jahutav jäätee

$
0
0
Praeguste ilmade üle oleks patt nuriseda. Päev algab paitavate päikesekiirtega ning enamik päevadel lõppeb samamoodi. Elurütm liigub ka sellise soojusega kuidagi omamoodi nö puhkusrežiimil. Hommikuti padistad paljajalu üle kastemärja muru, et põõsastelt hommikuste pannkookide jaoks marju noppida. Ilm soosib õnneks ka vaid õhemaid riideid, mistõttu ei ole vaja peita end suure riidekuhja alla.


Kui keskpäevaks päike aga juba ülevoolavalt palavaks muutub, siis sobib imehästi jahutuseks ning turgutamiseks üks kosutav jäätee. Ikka isetehtud ning mõnusalt kodune! Koduse jäätee kanguse, magususe ja maitse üle saad ise otsustada. Minule meeldib siiski, kui jääteel on meeldivalt magusust, kuid siiski peab see jääma piiridesse, et jäätee toimiks siiski janukustutajana, mitte karastusjoogina. Võimalusi jäätee valmistamiseks on mitmeid, üks minupoolne variant on aga alljärgnev. See saab valmis piparmündiokstest, tüümianist, koduaia marjadest ning mustast teest. Kõik see kokku on imehästi sobituv suvejook, mille kanguse ja magususe üle saad lõpptulemusena ise otsustada. Kui soovid magusamat, lisa suhkrut, kui aga kangemat, siis võta kasutusele veel 1 teepakike. Lisaks täienda maitseid laimimahla, piparmündi- ja sõstralehtede ning marjadega. Serveerimisvõimalusi on ka mitmeid - pane lauale koos marjade ja kogu kupatusega, millest jäätee valmistasid. Teine variant on kõik see eelnevalt aga kurnata ning siis pakkuda jääteed vaid koos jääkuubikutega. Samas, kui otsustad esimese variandi kasuks, siis mõne aja möödudes marjad niikuinii langevad põhja ning ei sega joomist!


Piparmündid peenramaal on minul arendatud poes müüdavatest maitseainepotikestest. Need arenevad ilusti kasvihoones või põllumaal edukalt edasi. Salatipotid on mul ka näiteks sama põhimõttega mulda pistetud ning nüüd jagamas edukalt saaki. Seega soovitan kasutada sama meetodit ning istutada potis olevaid maitsetaimi, olgu selleks siis salatiroheline või maitsetaimed, edukalt mulda!

ca 2 l vett
ca 3 piparmündioksa
mõned tüümianioksad
2 pk musta teed
2-4 sl suhkrut või mett
erinevaid marju (vaarikaid, sõstraid, mustikaid...)
4 mustasõstralehte

1 laimjääkuubikuid

Pane 1 liiter vett koos piparmündiokste ja tüümianiga potti ning kuumuta keemiseni. Seejärel tõsta tulelt ning lisa musta tee pakid ja suhkur. Sega kuni suhkru lahustumiseni Lase maitsestuda vähemalt 15 minutit (samas võib see aeg olla ka tund). 

Pane kannu peotäis marju, lisa mustasõstralehed ning tambi marjad puruks. Vala peale maitsestunud teesegu ning lisa niipalju külma vett, et kann oleks umbes kolmveerandi ulatuses täis. Pressi maitseks juurde laimimahl ning maitsesta lõplikult. Vahetult enne serveerimist lisa ohtralt jääkuubikuid.

Postitus sündis koostöös Grüne Feega
Vaata ka minukülaskäiku Grüne Fee aiandisse.

Marja-kondenspiimakook

$
0
0

Kui suvekuumuses väike magusaisu tekitab, siis soovitan ma kindlasti ühe ideena ahju pista seesama koogike. See on suvekook, mis pakatab marjadest. Kooki sobivad siinkohal just need marjad, mida hooaeg pakub. Kui on mustikaid, lisa mustikaid. Kui põõsastel ootavad ärakasutamist tikrid, siis kasuta hoopis neid. Samahästi sobivad siia kooki aga ka vaarikad, punased ja mustad sõstrad, ploomid, kirsid... Ja kui hooaeg on läbi, siis sobivad siia kooki ka külmutatud marjad. Viimaseid ära kindlasti üles sulata ning lisa koogile külmunult!



Mitmele: 10
Aeg: 45 min

Põhi:
250 g Digestive küpsiseid
75 g sulatatud võid

Kate:
75 g hapukoort
2 muna
300 g meelepäraseid marju
150 g kondenspiima

Purusta küpsised peeneks puruks, lisa või ning sega ühtlaseks. Laota küpsiseseguga lahtikäiva koogivormi (Ø24cm) põhja ning pisut ka äärtele. Sega omavahel hapukoor ja munad ning vala koogipõhjale. Kata see marjadega ning nirista seejärel peale kondenspiim. Küpseta kooki 180 kraadi juures 35-45 minutit ehk seni kuni koogikate on hüübinud. Serveerides raputa kook üle tuhsuhkruga.


Retsept valmis koostöös Coopiga.
PS! Coopi E-pood on lisaks Tallinnale nüüd ka Pärnus!


Jahutav jääkohv

$
0
0
See on naljakas, kuidas mõned tegemised ühtivad, sest samal ajal, kui Britt postitas pildi oma jääkohvist, olin mina just samal meetodil purgikese koos kohvipuru ja veega külmkappi maitsestuma pannud! Räägin jääkohvi valmistamisest külm-meetodil (cold-brew), mille idee otsa komistasin Pinterestis. Tegemist on siis protsessiga, kus kohvipuru pannakse koos veega vähemalt ööpäevaks maitsestuma. Lõpptulemuseks on pehme, aga samas tugev kohvikontsentraat, mis on ideaalne jääkohvi valmistamiseks. Minu arvates eriti hea idee ning suvisel ajal kulub igati ära!


Ainukese negatiivse joonena võib välja tuua võib-olla selle, et valmistamine võtab veidi aega. Ssamas soovitan purgikest kohviseguga suvisel ajal pidevalt külmkapis hoida, et siis soovi korral koheselt jääkohvi valmistada saaks. Millest võiks aga koosneda üks mõnus jääkohv? Minu jaoks teeb selle ideaalseks rohkelt jääkuubikuid, pisut magustajat datlite näol ning veidi piparmündilehti õhetava emotsiooni tekitamiseks!

Kohvikontentraat (kogus umbes kolmele klaasile):
40 g kohvipuru
4 dl vett


Jääkohv (ühele klaasile):1 dl piima
2 kuivatatud datlit
1 dl kohvikontsentraati
mõned piparmündilehed
jääkuubikuid


Kontsentraadi valmistamine: Pane kohvipuru purki, vala peale külm vesi ning sega pisut. Seejärel lase suletud kaanega külmkapis segul maitsestuda vähemalt ööpäev.

Jääkohvi valmistamine: Pane datlid 5-10 minutiks piima sisse likku. Vahepeal nõruta läbi sõela 1 dl kontsentraati. Seejärel pane blenderisse kohvikontsentraat, piim koos datlitega, piparmündilehed ning mikserda kõik korralikult ühtlaseks. Täida klaas kolmveerandi ulatuses jääkuubikutega ning vala peale blenderdatud kohv. Serveeri koheselt!


Kleepuvas kastmes kanatiivad

$
0
0
Mis on sooja ilmaga Teie menüüs? Minule on isiklikult meeltmööda loomulikult erinevad külmsupid ja salatid, vahepalaks muidugi jäätis ning jääkohv (seda tarbin hetkel tõesti igapäevaselt). Aga olgem ausad, ei saa mööda ka grillimisest. Hiljuti grillisime pardifileesid, mille lõpptulemus maitses ülimalt hästi. Jahtunult sobitusid keskelt kergelt rõõsad pardifileed imehästi veel ka iseküpsetatud leivaviiluga. Hiljuti meisterdasin Rannamõisa linnulihablogi tarbeks aga üht mõnusat ampsu, mille valmistamine on lihtsamast lihtsam ning ei nõua tegelikult ka erilisi oskusi. Ütleme nii, et kui sul on grill, siis on pool maad juba edukalt läbitud:) Ühesõnaga üks kerge kanaliharetsept õhtusesse aega. Valmistamisel kasutasin broilerikoiva õlaosasid, kuid kasutamiseks sobib edukalt ka näiteks broilerifilee või -kintsuliha. Broileritiivad sobivad ka! 


800 g broilerikoiva õlaosa (sobib ka broilerikintsuliha või filee)
seesamiseemneid  

Kaste:
3 sl heledat sojakastet
2 sl pehmet mett
1 tl hakitud ingverit
1 küüslauguküüs
2 sl ketšupit 


Grilli kanaliha kuumal grillil ilusti valmis! Kastme valmistamiseks pane sojakaste, mesi, ingver ja purustatud küüslauguküüs potti ning kuumuta keskmisel kuumusel aeg-ajalt segades umbes 10 minutit. Selle ajaga peaks kaste juba paksenema ning kleepuva tekstuuri saavutama. Seejärel lisa ketšup ning kuumuta veel paar minutit. Tõsta jahtuma ning kohe kui kanaliha on valmis sega kaste lihaga kokku. Tõsta lihad alusele ning raputa peale helde käega seesamiseemneid.
Viewing all 775 articles
Browse latest View live