Quantcast
Channel: Kokkama Ragnega
Viewing all 780 articles
Browse latest View live

Eton Mess Kreeka jogurtiga ning üks raamatuloos!

$
0
0
Tänu uuele jäätisemasinale on meil kodus külmkapp isetehtud jäätist täis ning sellest piisab ilusti, et magusaisu eemale peletada. Ega ausalt öeldes muud magusat kodus praegu ei valmistagi, sest jäätise valmistamise õhin on lihtsalt nii suur! Küll aga mõni lihtsam magustoit eksib vahel menüüsse ikka ära, nagu näiteks seesama (pisut teistmoodi eriline) Eton Mess, mis kõiki traditsioone eiras ning valmis hoopis Kreeka jogurtiga - lahjem, teistmoodi, kuid sellegipoolest väga mõnus kerge magustoit. Valmib välkkiirusel ning otsa saab sama kiiresti:)


Enne, kui selle retsepti juurde lähen, siis mul on üks küsimus: Milliseid retsepte Teie toidublogidest otsite või milliseid retsepte rohkem sooviksite näha  siin blogis? ...lihtsalt tekkis selline huvi. Kõik, kes oma mõtteid siinsamas postituses jagada viitsivad, siis nende vahel loosin ma järgmisel neljapäeval (25.05) välja ühe Varraku kokaraamatu "Roheline24/7". Tutvusin selle raamatuga põgusalt ning selle lühikese tutvuse järel suutsin juba mitmeid põnevaid retsepte leida. Selle kokaraamatu retseptides on kasutatud rohkelt köögivilju. Pole vahet, kas on tegemist smuutijoogi. soolase või magusa roaga - köögivili on neis toitudes esikohal! Loodetavasti on see kokaraamat abiks ideede otsingul ka võitjale, kelle nime teatan ma sellesama postituse all:)


Kogus: neljale
600 g Kreeka jogurtit
50 g beseed
100 g marju (mustikaid või vaarikaid või maasikaid)
50 g piparmünditäidisega šokolaadi (näiteks After Eight)

Murra besee käte vahel väikesteks tükkideks ning haki šokolaad.. Sega Kreeka jogurt kausis lahti. Lisa ülejäänud ained ning sega komponendid kerge käega jogurtisse. Serveeri koheselt!


Veel teisi Eton Mess magustoidust inspireeritud retsepte siin blogis:
Vahukooresegadik
Eton mess kama ja maasikatega
Eton mess maasikavahutort 

Hapukoorekook. Järjekordne sünnipäevakoogike (Mia 10 kuud)!

$
0
0

Hakkabki varsti see igakuine koogiralli otsa saama. Üks kuu veel ning seejärel ongi Mia ühe aastane. Aeg lendab, aga seda imestan ma iga kuu neid positusi tehes. Mis ma siis seekord tegin? Nagu iga kuu, siis läksin ka seekord lihtsamat teed ning valmistasin ühe ülimalt kiirelt valmiva hapukoorekoogi:) See on kook, mis küpsenult meenutab kohupiimakooki ning nii arvasid ka sööjad, et tegemist on kõrge kohupiimase küpsetisega. Katteks koogile kuhjasin kõike seda, mis ühele magusale koogile sobilik ehk siis komme, vahvleid, maasikaid ning ühe roosa sõõriku, millega kohtusin juhuslikult Statoilis. Tundus teine nii isuäratav ning igati sobilik ühele pisikesele koogile. 


Koogi kaunistamine ilmselgelt miskeid oskusi ei vaja - aseta kõik komponendid lihtsalt koogile ja ongi valmis. Number 10 sai meisterdatud suhkrumassist, aga nagu näha, siis unustasin pildistamise alguses selle koogile lisada... Numbritel lasin päevakese toatemperatuuril taheneda, et need ilusti kindla vormi võtaks!
Kook on nii lihtne, et sobib kasvõi igapäevaseks valmistamiseks ja maiustamiseks. Sellele koogile võib vastavalt soovile lisada rabarbereid, martsipani, õunu, vaarikaid - ühesõnaga, kuidas hooaeg lubab ning maitsemeeled soovivad. Mina kasutasin 20cm läbimõõduga vormi ning nii jäi kook meeldivalt kõrge. Kel on suurem koogivorm (aga kogused jätab samaks), siis soovitan kindlasti küpsetamistemperatuuri vähendada, vastasel juhul küpseb täidis lihtsalt üle ning kook ei jää enam nii mahlane. Veel lisan, et kui mina ahju välja lülitasin, siis koogike veel võbeles keskelt, mis ongi täpselt õige aeg küpsetamine lõpetada;)


Põhi:
2 dl nisujahu
75 g võid
näpuotsatäis soola


Täidis:
1 kg hapukoort
1 purk (397g) kondenspiima suhkruga
3 muna
1 sl jahu
1 tl vanillisuhkrut

Näpi jahu, või ja sool omavahel kätega ühtlaseks tainaks ning suru see küpsetuspaberiga kaetud koogivormi (Ø20cm) põhjale. Sega täidise ained omavahel ning vala vormi. Küpseta 160 kraadi juured 1 tund, seejärel lülita ahi välja ning lase koogil ahjus seista (suletud ahjuuksega) veel ca 1 tund. Seejärel lase koogil külmkapis taheneda ning maitseid koguda ööpäev! 

Vahetult enne serveerimist kaunista kook. Mina katsin koogi toorjuustuga, millele lisasin pisut suhkrut. Seejärel laotasin koogile kommid, vahvlid, maasikad ja sõõriku.

Kurgimarinaadis kanaliha

$
0
0
Uuuhhh, kuidas mulle meeldivad suviselt soojad ilmad. Just täpselt sellised nagu täna, kui tuuleiil kergelt juukseid paitab ning samas päike oma piisava soojusega teeb koheselt tuju paremaks. Ei ole liialt palav - täpselt paras, et lühikeste pükste, kerge pluusi ja plätudega õue peal paterdada just siis, kui tuju parasjagu peale tuleb. Ei mingeid jopesid, salle, kindaid, talvesaapaid ja.... Olgu-olgu, mulle tegelikult meeldib sügis ja talv ka, sest siis saab põhjust otsimata koos aurava teega sooja teki alla peitu pugeda ning lihtsalt olla:)

Aga tänane päev on ilmselgelt ideaalne grillimiseks. Valmistada miskit kerget ning süüa seda värske salati, kodujuustu või miks mitte, kasvõi lihtsalt ise hapendatud kurkidega. Hooaeg seda juba soosib ning minulgi on juba esimesed kurgid koos tilliokste ja muu kraamiga suurde kaussi pistetud. Ühesõnaga jõuan lõpuks ka retsepti juurde ning pean ütlema, et enam lihtsamaks minna ei saa. Selle marinaadiretsepti puhul ei ole vaja muud, kui marineeritud kurkide vedelikku. Niisiis, kui poest ostetud kurgipurk tühjaks saab, siis järelejäänud vedelikku saab ühe võimalusena kasutada ära niimoodi. Lõpptulemus oli nii hea, maitselt mahlane, kerge, kuid siiski äärmiselt maitserikas. Mina hoidsin kanaliha marinaadis ööpäeva, kuid olen kindel, et üks lisa ööpäev teeb liha maitsele vaid head!


Kogus: kolmele-neljale 

ca 500 -600g broilerikintsuliha
soola, pipart
ca 1,5 dl marineeritud kurgi vedelikku

Pane kintsulihatükid potti/kaussi. Vala peale kurgivedelik – niipalju, et see parasjagu lihasid kataks. Jäta kana maitsestuma külmkappi vähemalt ööpäevaks. Vahetult enne grillimist maitsesta liha soola ja pipraga ning küpseta grillil lihad valmis.

Kiiksuga arbuusismuuti

$
0
0
Ma peaaegu, et elan köögis ning ju sellepärast on minult tihti küsitud, et milliseid köögividinad mul kodus kasutusel on. Just sellised meeltmööda asjad, mille abil mugavalt miskit valmistada. Hakkasin sellele mõtlema, koostasin nimekirja ning olen jubsiina pikemat aega mõelnud sellest ka siia kirjutada. Toongi välja mõned kasulikud köögiabilised, mida hetkel pigem sageli kasutan (see ei tähenda muidugi seda, et aasta pärast juba teised lemmikud platsis on):

1. Jäätisemasin - Mul on hetkel täielik ise tehtud jäätise maania peal. Katsetan ja proovin ja maitsen ning teate mis? Ise tehtud jäätiste maailm on nii põnev! Minu lemmikuks on praegu erinevad hapukoorejäätised, mis valmivad nii lihtsasti ning millele saab lisada täpselt selliseid komponente, nagu soovid. Minu üheks suureks lemmikuks on vaarika-hapukoorejäätis ning šokolaadikreemiga jäätis. Lapsele on aga hapukoorejäätistest meeltmööda õunajäätis, sidrunijäätis ning laimijäätis. Täpsemalt rääkisin jäätisemasinast kasiin...
2. Vahvlimasin - see masin ei ole nüüd meil igapäevaselt kasutusel, aga nädalavahetuse ühel päeval on meil vahvlid menüüs kindlasti. Enim leiavad poolehoidu muidugi Belgia vahvlid erinevate magusate lisanditega. Minule aga meeldivad ka kohevad juustuvahvlid:)
3. Kapselkohvimasin - kohvimasinast olen ma siin blogis vahel juttu teinud. Meil on masina jaoks olemas tühjad kapslid, kuhu sisse me endale meelepärase kohvipuru paneme. Seejärel valmistab juba masin mõnusalt kreemise vahuga kohvi. Poes müüdavaid spetsiaalseid kapsleid ostsime viimati ikka väga ammu aega tagasi. Need tühjad kapslid kestavad nii kaua! Tellisin need aliexpressist. 
4. Kohviveski - see pisike abiline on mul kasutusel erinevate pähklite/vürtside jahvatamiseks siis, kui Nutribullet parasjagu kasutusel on.
5. Mahlapress - Mõni aeg tagasi tegime ikka igaks hommikuks mahla. Nüüd teeme pisut harvemini, aga siiski mitu korda nädalas hommikuti ... või siis õhtuti. Isiklikuks lemmikuks on porgandimahl pirniga või peedi-õunamahl;) Väiksemale lapsele keedan värskelt pressitud mahlast hommikuputru.
6. Munakeetja - uskuge või mitte, aga munakeetja on meil ikka väga tubli abimees. Ma poleks uskunudki, et see nii asjalik masin on. Ei oskagi kohe ära kiita, sest kui ise enne munakeetjat proovinud ei ole, siis ei usu ... ma ka ei uskunud enne, kui proovisin. Lisaks aurutan sellega lapsele köögivilju. Ühesõnaga on see väikeste koguste juures veel aurutaja ka:)
7. Nutribullet - See on siiani minu lemmik ja kasutuses igapäevaselt (rääkisin sellest ka siin). Eriti just pisibeebile toitude valmistamisel. Püreestan sellega hommikusööki, juurvilju, liha, puuvilju. Suurem laps teeb endale tihtipeale smuutit. Ja mida rohkem suve poole, seda rohkem mikserdan ka ise endale mõne mõnusa joogikese kokku. Nüüd olekski vist aeg sujuvalt üle minna selle retsepti juurde.

See smuuti on kiiksuga, kuna sisaldab kurki, mida on selles joogis ka tunda.  Minule maitses ning tekitas isegi kerget sõltuvust. Küll aga, kui sulle kurgismuutid on vastukarva, siis tõenäoliselt ei hakka ka see jook meeldima. Minule aga meeldis see jook just seetõttu, et kohati oli tunda arbuusi, kohati aga kurki. Need justkui võistlesid omavahel. Ühesõnaga on see mõnus vahepala, mida kindlasti tuleks juua jahutatult! Kasutasin Nutribulletit, mis kõik kiirelt ühtlaseks purustas.

PS! Raamatuloosi võitja  on ka selgunud SIIN postituses. Võitja, palun anna endast märku:)


ühele

50 g kurki (ära koori)
150 g arbuusi viljaliha
0,5 banaani
mõned piparmündilehed
1 sl laimist pressitud mahla
2-3 jääkuubikut

Pane kõik komponendid blenderisse ning püreesta ühtlaseks. Serveeri kohe!

Imelihtne šokolaadikreemijäätis

$
0
0
Kellele jäätiseretseptid meeltmööda ei ole, siis võib selle retsepti vahele jätta. Kõik teised on aga oodatud uudistama üht imelihtsat jäätiseretsepti, mis jääb lõpptulemusena nii kreemjas, nii šokolaadine ning täpselt parajalt magus. Tõsi, selle külma maiuse valmistamiseks on vaja kindlasti jäätisemasinat, kuna nii saavutab see magustoit täpselt sobiva tekstuuri. Tegemist on taaskord hapukoorejäätisega, mille sarnast retsepti olen varasemalt siin blogis juba jaganud (vaata: vaarikajäätis). See šokolaadikreemiga valmistatud jäätis jääb aga jällegi hoopis teist nägu. Imehea on sellega loomulikult niisama maiustada, kuid pallike sedasama maiust sobitub hästi ka hommikusele kaerahelbepudrule:)


Tekkis huvi? Retsept siin:

250 g hapukoort
250 g šokolaadikreemi
2 dl vahukoort (35%)

Sega kokku hapukoor ja šokolaadikreem, seejärel lisa vahukoor. Sega ning valmista jäätisemasinaga jäätis! Valmistamiseks kulub umbes 20 minutit.

Kreemjas rabarberi-kondenspiimakook

$
0
0
Ma ei ole üldse eriline statistika jälgija, kuid tahes-tahtmata ei jää märkamata, kuidas erinevad hooajad kergitavad kindlat tüüpi retseptide populaarsust. Tihtipeale on siia blogisse jõudnud inimesed tänu otsingusõnadele "lihtne kook" või "lihtne retsept". Ma tean, et alati pälvivad rohkelt tähelepanu erinevad koogiretseptid ning eriti hea on veel siis, kui see koogike ka tavapärasest pisut tervislikum on. Kindlasti säravad alati ka nostalgilised retseptid ja küpsetised-pirukad. Minu hiljutisest küsitlusest selgus aga, et inimesed sooviksid rohkem leida ka lihtsate õhtusöökide retsepte, mida saaks siis kiiresti valmistada näiteks peale pikka tööpäeva. Tulevad-tulevad!

Otseloomulikult on aga hetkel eriti suure tähelepanu all erinevad rabarberikoogid - on ju hooaeg:) Kõige populaarsemateks on sel aastal kujunenudrabarberikook tatrajahuga ningkiire rabarberikook. Pole ka ime, sest need on ka minu ühed lemmikud ning olen neid juba sel aastal valmistada jõudnud. Siit postitusest tuleb aga veel üks lihtne koogiretsept, mis loodetavasti sama palju tähelepanu pälvib nagu eelpoolnimetatud. Miks? Sellepärast, et see kook jääb nii mõnusalt kreemjas,kondenspiim annab meeldivalt magusust ning rabarber omakorda mahlakust. Mulle oli see kook väga-väga meeltmööda ning valmistamine oli ka lihtne. Kui tahad seda kooki oma tõelises tähesäras proovida, siis soovitan seda kooki süüa jahtunult järgmisel päeval - siis on kõik maitsed ühtlustunud ning arusaadavad.

 
500 g muretainast

Täidis:
400 g rabarberitükke, puhastatult ja kooritult
1 sl maisitärklist
1 tl kaneeli
1 sl suhkrut

Kate:
150 g toorjuustu, toasooja
350 g kondenspiima suhkruga
1 muna
Peale raputamiseks:
1 sl tuhksuhkrut

Vooderda kandiline koogivorm küpsetuspaberiga (28x22cm). Rulli tainas jahusel pinnal õhemaks ning suru vormi põhjale ning õigepisut ka äärtele. Sega täidise komponendid omavahel ning laota vormi. 

Katte jaoks sega toorjuust kausis korralikult lahti ning vähehaaval (pidevalt segades) lisa juurde kondenspiim. Sega sisse juurde ka muna. Vala saadud segu rabarberitele. Küpseta kooki alumisel siinil 180 kraadi juures 40 minutit. Kohe peale küpsetamist raputa kook üle tuhksuhkruga ning lase seejärel jahtuda.

Antud retsepti võib leida ka Coop kauplustes jagatavatelt retseptilehtedelt.


Suvikõrvitsa-kanalihaburger

$
0
0

Kui tuleb isu burgeri järele, siis tuleb valmistada üks korralik burger. Ei ole saladuseks, et ühe maitsva burgeri võtmesõnaks on kuklipoolikute vahel laiutav kotlet. Seetõttu tuleks alati hoolikalt see pool läbi mõelda;) Pisut traditsioonidest kõrvale hüpates on selle burgeri peaosaline suvikõrvitsa-kanakotlet, mis on nii mahlane ning nii hea. Tegemist on siis kahe komponendi linnulihakotletiga, mille sarnaseid retsepte võib siit blogist leida veelgi (vaata näiteks retsepte peedikotletid võiporgandikotletid)  Sedamoodi linnulihast valmistatud kotletid on minu lemmikud! Ja mis kõige rõõmustavam - need on meeltmööda ka lastele! Selle retsepti tegin taaskord linnuliha.ee lehele, aga no kuidagi ei saa seda ka siin blogis jagamata jätta. 


Kogus: viiele

5 burgerikuklit
10 sl riivitud juustu
5 tl sinihallitusjuustu, murendatuna
5 tl mahedat sinepit
5 sl wakame vetikasalatit

Kaste:
100 g hapukoort
100 g majoneesi
100 g marineeritud kurki
soola, pipart, suhkrut 

Kotletid:
1 pk (450g) broilerihakklihasegu rinnafileest
300 g suvikõrvitsat, riivituna
soola, pipart

Kastme valmistamiseks haki kurk hästi peeneks ning sega ülejäänud komponentidega, maitsesta.
Sega kotleti komponendid omavahel, maitsesta soola-pipraga. Vormi käte vahel segust 5 ümmargust kotletti ning prae need pannil keskmisel kuumusel ühelt poolt kuldpruuniks. Keera kotletid ümber ning kata küpsetatud kotletipooled riivitud juustuga ning seejärel raputa peale sinihallitusjuust. Kata pann kaanega ning lase madalal kuumusel küpseda mõned minutid. 

Soojenda burgerikukleid ahjus, seejärel määri lõikepindadele kaste. Pane alumisele burgeripoolele küpsetatud suvikõrvitakotlet juustuga, selle peale määri sinep ning seejärel laota peale wakame vetikasalat. Kata teise burgerisaiaga ning serveeri.

Jäätisetort Mia sünnipäevaks (11kuud)!

$
0
0
20. juunil sai Mia 11-kuuseks, mis tähendab, et tegemist ongi viimase nö mini-sünnipäevaga ning järgmine kord seda traditsioonilist sünnipäevakoogipostitust tehes, kirjutan juba 1-aasta sünnipäevast. Uskumatu - kurb, et aeg nii kiirelt lendab, samas aga tore, et juba nii kaua on üks pisike rõõmupall meie tegemistesse sekkunud:) Ühe aasta sünnipäevani ei olegi tegelikult nii kaua aega jäänud ning tunnistan ausalt, et pisikesed ettevalmistused juba käivad. Valmistan fotoseina kogu aastast, panen menüüd paika ning otsin/meisterdan kaunistusi dekoratsiooniks lauale ja peoruumi. Tellisin endale ka väikese ja armsa polaroid-kaamera kaup24.ee lehelt, millega sünnipäeval külalistest pilti teha ning mida koheselt võimalik üles riputada. Sellised pildid ei ole nüüd väga kõrge kvaliteediga, kuid nendes on nii palju emotsiooni ja rõõmu, mis talletavad endas minu arvates nii palju emotsioone ja meeldejäävaid mälestusi. Katsetasin sedasama kaamerat juba suurema lapse sünnipäeval ning elevust tekitas see palju. Lisaks on hea koheselt peale peo lõppu pista reaalsed fotod koheselt albumisse. 


Aga see-selleks, nüüd järjekordse koogi juurde. Mul õnnestus sel korral sünnipäevapidu korraldada selle suve ühe soojema ilmaga ning seetõttu minu plaanitud jäätisekook sobis peole nagu valatult. Hea lihtne (ja küpsetamata!) jäätisetort meeldis ka neile, kes muidu võib-olla jäätisest nii lugu ei pea. Kaunistuseks pistsin koogile paar lusikatäit vanillijäätist, millele panin peale 2 vahvlituutut - ja valmis see kook oligi. Aega kulus vähe, küpsetada ei olnud miskit vaja, aga see-eest rõõmu tekitas üks jäätisetordike palju. Retsept on piinlikult lihtne, aga mis teha, sest üldjuhul niimoodi seesuguste kookidega kipub olema.

1 liiter maasikajäätist
175 g Domino või Kalevi Dops küpsiseid
0,5 liitrit vanillijäätist + kaunistuseks paar kulbitäit
1 liiter šokolaadijäätist

Kaunistuseks:
vahvlitorbikuid, mureleid

Lase jäätistel toatemperatuuril pisut pehmeneda (nii on neid lihtsam koogivormi panna). Seejärel laota küpsetuspaberiga kaetud koogivormi (Ø20cm) põhjale maasikajäätis, silu pealt ühtlaseks. Haki küpsised noaga peeneks ning raputa pool kogusest vormi. Selle peale laota vanillijäätis ning seejärel laota peale šokolaadijäätis. Kõige lõpuks raputa peale ülejäänud küpsisetükid (NB! Minul oli kasutusel kõrgemate äärtega ümmargune vorm, mis sai kuhjaga kooki täis!). Aseta kook sügavkülma ning lase sel taheneda vähemalt 4 tundi kuni üleöö.

Umbes 10 minutit enne serveerimist tõsta kook toatemperatuurile sulama, seejärel eemalda lahtikäiv vorm. Kaunistuseks tõsta koogile sulama 2 jäätisepalli, mille peale aseta vahvlitorbikud. Kaunista kook murelitega.


Kodused mandlikreemiga sarvesaiad

$
0
0
Tere suvi! Selliste vihmaste ilmadega nagu viimastel päevadel, lihtsalt peab ahju sisse lülitama ning endale miskit head tegema. Paar päeva tagasi (siis kui ilmad veel pisut ilusamad olid) meisterdasin ma kodus ohtra täidisega mandlisaiakesi. Need on ilmatuma head - maitsevad imehästi ning valmivad lihtsalt. Tegelikult on selle omaloomingulise retseptipostituse inspiratsiooniallikaks samanimelised kurikuulsad küpsetised (almond croissants), mille valmistamisel kasutatakse pisut tahkemaid eelmise päeva croissant´e. Niisiis, kui teil juhtub selliseid saiakesi järgi jääma, siis kohe-kohe tuleb siit üks hea retsept. Kuigi ma muidugi ei oskagi tegelikult öelda, mis põhjusel peaks üldse võiseid, krõbedaid ja üleüldse imemaitsvaid sarvesaiakesi üle jääma ...

 
Mina kasutasin nende maiuste valmistamisel täiesti värskeid saiakesi, nii et saab ka niimoodi. Vaja on siis 4 pehmet croissant´i, mis täituvad isevalmistatud kreemiga ning mis saavad katteks tainapuru ja mandlilaaste. Ühesõnaga, valmivad selles retseptipostitusesühed ülimalt rammusad ja üdini patused mandlisaiakesed, milles on priiskavalt täidist ning uhkeldavalt purust katet. Kõike on nii palju, et ühest saiast saab kõhu ikka korralikult täis. Isegi nii täis, et mõne aja pärast saad aru, et parem oleks olnud vist jagada;) Niisiis sobib üks mandlisaiake ideaalselt kahele. Umbes taolisi saiakesi saab maitsta ka Katharinenthali kohvikus Tallinnas, kus need maitsevad samuti hästi, kuid loomulikult on kodus valmistatud saiakeste eelistuseks see, et täidist võib sarvesaiakeste vahele panna nii palju kui soovid ... või siis seni, kuni kauss tühjaks saab. Selle retsepti puhul aga kuskilt otsast kokku ei ole hoitud - kõike on ohtralt ja kuhjaga!


4 sarvesaiakest ehk croissant´i (kõige klassikalisemad on kõige paremad)

Täidis:
100 g martsipani*
100 g toorjuustu, toasooja
4 sl suhkrut
50 g võid, toasooja

Purukate:
1 dl jahu
0,5 dl suhkrut
0,5 tl kaneeli
25 g võid
25 g toorjuustu

Täidise jaoks tükelda martsipan ning sega kokku toorjuustuga. Lase segul seista vähemalt pool tundi, et martsipan ilusti toorjuustumassi sulaks (vahepeal võid segamas käia). Seejärel lisa ülejäänud ained ning sega kõik ühtlaseks. Pole hullu, kui mõned martsipanitükid täielikult ära ei sula!

Katte jaoks sega kuivained omavahel. Lisa ülejäänud 2 komponenti ning näpi tainas purutaoliseks massiks (ära üle sega!). 

Tee sarvesaiakestele horisontaalselt sisselõige, kuid neid täielikult läbi lõikamata. Täida saiakesed kreemiga, aga jäta õigepisut ka peale määrimiseks. Seejärel aseta sarvesaiad ahjuplaadile (tihedasti kõrvuti) ja määri neile peale õhukese kihina täidist (nii kinnitub kate paremini). Raputa peale tainapuru ning küpseta seejärel pöördõhuga režiimil 180 kraadi juures 7-10 minutit. 
Maitsevad kõige paremini pisut jahtununa!

*Tavaline martsipan oli poest otsas, seega kasutasin šokolaadiglasuuriga martsipani - sobis isegi paremini!


Üks suvine gluteenivaba tatraroog otse maakodust ... ja natuke juttu suvilaelust

$
0
0
Üldiselt ootan ma suve kohe väga-väga, sest siis saan ma oma asjad kokku pakkida ning Tallinna lähedal asuvasse maakodusse end sisse seada. Mõnel aastal on mul rõõm olla seal pikemalt, mõnel aastal  nii hästi ei vea ning pean tööde ja tegemiste tõttu maakodu rõõmudest rohkem eemal olema. Üks on aga kindel - seal veedetud aeg on alati kuidagi eriti armas. Loomulikult kuuluvad ühe korraliku maakodu elu juurde hea toit, pikad hommikusöögid, jalutuskäigud, suvilatööd... Teel suvilasse jääb ette ka üks pagaripood-kohvik, kus müüakse maailma parimaid kaneeli- ning moonisaiu, milles täidisega pole kunagi koonerdatud. Ka sellest poest ei saa me viimasel ajal niisama lihtsalt mööda sõita ning on juba traditsiooniks kujunenud, et kotike värskete küpsetistega tuleb ikka ka suvilasse kaasa. Nees on need suvilaelu rõõmud:)  Igal aastal algab see tore suvine hooaeg alati esmalt sisse seadmisega, mis hõlmab endas korralikku suurpuhastust. Kes teavad, need teavad... on ju vaja peale pikka talve tube värskendada ning suveks valmis seada. Selline töö ei võta kindlasti väga pikalt aega, kuid siiski omajagu. Mul on varasemalt juba nö "to-do" list valmis tehtud, nii on hea näpuga järge pidada ja tegelistel korralikult silma peal hoida. Mäletate, et mõni aeg tagasi kirjutasin oma toredast uuest abimehest varstolmuimejast (Philips PowerPro 3in1, teen sellest juttu allpool)*? Vot nüüd oli mul seesama tore abimees ka suvila koristustöödel abiks. Mitte täies hiilguses, vaid haarasin Pärnu kodust kaasa hoopis suurest masinast lihtsasti eemalduva käsitolmuimeja koos otsikutega. See mahtus mugavalt ja märkamatult autosse ning oli suvilas igati asjalik. 


Peale koristust tulevad muidugi traditsioonilised suvilatööd - vaja on muru niita (meeldib väga), toole või miskit muud värviga värskendada (meeldib veel rohkem) või aiamaal mütata ja otsida, mis rohimist ja sättimist vajab. Koguaeg on vaja miskit teha, aga see ongi tore!
Suvilas on alati pikale venivad hommikusöögid, turgutavad lõunasöögid ning õhtusöögid, mis tihtipeale hilisõhtusse venivad. Olgem aga ausad, ega ma suvilas väga kaua aega köögis veeta ei taha. Samas muidugi on soov sellist mõnusat ehtsat toitu süüa, kus võimalikult palju saaks kasutada seda, mida õues peenrad pakuvad. Niisiis tuleb välja mõelda selliseid sega-kokku roogasid, mis hästi-hästi kiirelt valmivad. Veel parem on see, kui väga palju nõusid toidutegemiseks ka ei ole vaja kulutada, aga see ei ole nüüd nii oluline. Samas mulle meeldib söömisele suvekodus aega kulutada. Katan laua õue, terrassile või siis külma ilmaga (sel suvel tihedamini kui varasematel aastatel) saab kaetud laud tuppa. Lauale saab laudlina ning kohe kindlasti vaasike hoovist korjatud lilledega… Maakodus on üks hea asi veel – siin asub maapood, kus leidub nii põnevaid asju. Selliseid toite, mida mujalt suurtest ja tavalistest linnapoodidest ei leia. See on olnud alati maapoodide eripära ning õnneks ei ole see aastatega muutunud. 
Kui aga selle tatraroa juurde liikuda, siis see on üks eriti lihtne roog, mida saab enamasti valmistada sellest, mida külmikus leidub. Enamjaolt on aga selle roa põhilised komponendid tatar, liha (siinkohal saab kasutada ära varasemalt küpsetatud grill-liha), muna, juust ja murulauk/roheline sibul. Rohkemat see retsept väga ei vajagi, samas võid pannile kuhjata kõike seda, mida külmikus leidumas. Ja tegelikult retseptikogused on ka sellised siuh-säuh ning täpseid koguseid ei vajagi. Umbkaudselt püüdsin kogused aga üles märkida.


Ma pean ka mainima, et sel suvel on minu uueks lemmikürdiks kujunenudoliivirohiehk santoliin, mida ka selle roa maitsestamisel kasutasin. See on suurepärane maitsetaim, meenutades maitselt pisut tugevamaitselist juustu ja oliiviõli. Tegemist on hästi lohvaka ning väga lihtsasti kasvava ürditaimega, mida kindlasti soovitan proovida. Selle maitse kas meeldib või mitte. Minule on see taimeke väga meeltmööda ning seepärast hakin seda hetkel kõikvõimalikesse roogadesse. Näiteks hommikupuder hakitud oliivirohuga on väga-väga mõnus;)

Oliivirohi ehk santoliin (aitäh käemodellist abilisele emale!)

Kogus: umbes kolmele

125 g tatart
2 sl võid
2 muna
0,5 dl piima
150-200 g eelmisest päevast järelejäänud liha (või siis sama kogus kanafileed või toorvorste või maasuitsusinki)
väike kimbuke murulauku või rohelist sibulat
1 sl oliivirohtu ehk santoliini (soovi korral)
peotäis riivitud juustu
2 sl Kreeka jogurtit
soola

Keeda tatar soolaga maitsestatud vees valmis, nõruta. Kuumuta pannil või. Löö pannile munad, lisa piim ning vispelda need kiirelt segamini munapudruks, maitsesta soolaga. Seejärel lisa pannile lihatükid** ja tatar ning sega kõik segamini. Lisa hakitud maitseroheline ja juust. Kõige viimasena sega juurde Kreeka jogurt. Serveeri koheselt!

**Kui kasutad toorest liha, siis küpseta see pannil kõige esimesena valmis, seejärel lisa munad ning toimi edasi retsepti järgi.

* Siinkohal kasutan ära seda postitust, et kirja panna mõned küsimused-vastusedPhilips PowerPro Aqua 3in1tolmuimeja kohta, mida on minult küsitud (tegemist on küll toidublogiga, kuid tundub et puhas ja korras kodu on väga popp teema:)):



Kui tihti tolmuimejat tolmust puhastada tuleb?
Tolmukogumisanumat puhastan põhimõtteliselt iga kord. See anum eemaldub tolmuimeja küljest nii lihtsasti, et see puhastamine käib märkamatult. Filtrit puhastan umbes iga 2 nädala tagant. Pesen selle kraanivee all korralikult puhtaks ning siis lasen täielikult sel enne tolmuimejasse panemist kuivada.

Kuidas aku vastu peab?
Selle tolmuimeja suurimaks plussiks on see, et ei ole juhet, mistõttu töötab see aku abil. Minul peab aku mitu koristamiskorda vastu ning kunagi ei ole veel mõelnud, et see liialt ruttu tühjeneb. Aku peab sama hästi vastu, kui mõned kuud tagasi esmakordselt puhastades.

Kuidas töötab põrandate pesemisfunktsioon?
Tolmuimejale mopi külge panemine käib väga lihtsalt. Mitte kuskilt ei ole miskit alla vajutada, kuidagi kinnitada või suruda. Tõsta tolmuimeja mopile ja ongi kinnitatud! Sama lihtsalt käib ka mopi eemaldamine.

Teeb see masin väga kõva müra?
Tunnistan ausalt, et see on üks vaiksemaid tolmuimejaid, mis mul olnud on. Pigem vaikselt nurrub, kui teeb häält:) Tugevama programmiga teeb kindlasti tugevamat müra, kuid ka see ei ole märkimisväärselt häiriv.

Kus kohast seda tolmuimejat osta saab?
Ma olen seda tolmuimejat üha sagedamini elektroonikakauplustes näinud. Täna vaatasin, et näiteks Expert kauplused (vist oli see pood, aga võin ka eksida) pakuvad seda hetkel väga soodsa hinnaga. Ühesõnaga on see müügil enamustes hästivarustatud elektroonikapoodides!

Oled rahul?
Muidugi olen. Lisaks saab käsitolmuimejat lihtsasti kaasa võtta. Samuti saa kasutada autoistemete puhastamisel.


Gluteenivaba banaani-õunakook

$
0
0
Vot siin on nüüd ühe ootamatu katsetuse maitsev lõpptulemus. Tegemist on kergelt kaneelise banaani-õunakoogiga, mis ei sisalda gluteeni ning on valmistatud ka ilma suhkru või mõne muu magusaineta. Tegelikult pean tunnistama, et viimase unustasin lihtsalt koogitainale lisada ning see pisike asi tuli meelde alles siis, kui koogike juba ahjus küpsemas oli. See kook on aga piisavalt magus tänu banaanidele ning seetõttu see miskit täiendavat magusainet ei vajagi. Niisiis on tegemist igati taljesõbraliku koogiga, mille puhul on tegemist justkui maitselt lihtsa koduse õunakoogiga.

Mandlilaastud jahvatasin selliseks keskmiseks jahvatusatmega jahuks. Ei olnud üleliia peen pulber, samas ei jätnud ka liialt tükiliseks. Kodus on mul mandlilaastude jahvatamisel enamasti abiliseks kas kohviveski (väiksemate koguste jahvatamisel) või siis Chopper või Nutribullet. Kõik need köögiabilised saavad jahavatamistööga ilusti hakkama! Kindlasti püreesta selle koogi tarbeks korralikult ka banaanid ja munad, sest segu peab jääma ühtame ning kindlasti ilma rohkete banaanitükkideta. Muidu on aga retsept lihtne ning koogitainas valmib kiirelt. Kook on hea samal päeval. Säilitamisel järgmisteks päevadeks, aga soovitan hoida seda küpsetist jahedas, sest nii säilib sele mahlasus.

100 g mandlilaaste
50 g maisijahu*
1 tl küpsetuspulbrit
näpuotsatäis soola
1 sl kaneeli
2 banaani
3 muna
2 sl võid, sulatatuna
1 keskmise suurusega õun (pigem magusam)


Jahvata mandlid jahuks. Sega kuivained omavahel Püreesta banaanid koos munadega ühtlaseks ning lisa segades kuivainetele. Lisa ka sulatatud või. Koori õun ning lõika väikesteks tükkideks, lisa koogisegule. Määris väiksem ahjuvorm (minul kasutusel 20x13cm) võiga ning vala tainas vormi. Küpseta ahjus 170 kraadi juures ca 30 minutit. 

*Kui soovid selle koogi küpsetada paleo reeflite järgi, siis asenda maisijahu sama koguse mandlilaastudega. 

Taljesõbralikum kanasalat kodujuustukastmega

$
0
0
Käsi püsti, kes on sõltuvuses kodujuustust? Ma tõstan kohe kaks kätt hästi kõrgele-kõrgele! Kodujuust on üks minu nõrkustest ... seda on hea süüa nii soolase kui magusroana, suure ja väikese näljaga ning mis tahes hooajal! Suvisel ajal on see muidugi kõige tänuväärsem toit. Mida siis sellega teha? Üks imehea idee on see pista salatisse. Ma ei tea, kas olen seda retsepti juba varasemalt jaganud kuskil, kuid järgnevalt üks salat, kus kodujuust toimib imehästi kastmena (kui seda saab muidugi nii nimetada). Ühesõnaga püreestan kodujuustu kergelt ära ning segan ülejäänud komponentidega kokku. Selline meeldivalt lahjem versioon kooresest hapukoore- ja/või majoneesikastmest, mis maitseb imehästi. Niisiis kutsun Teid nüüd salatile:) 


Kogus: Salatist jagub kolmele-neljale
 
2 suut peotäit (jää)salatilehti
25 g riivitudparmesani + lisaks kaunistuseks parmesanilaaste
kimbuke tilli, hakituna
250 g grillitud/küpsetatud kanaliha
50 g toortatart
soola, pipart
200 g kodujuustu
2 sl heledat sojakastet

Haki salatilehed, lisa riivitud parmesan, till, kanalihatükid. Rösti kuival, kuid kuumal pannil toortatart paar minutit. Lisa salatile. Maitsesta soola ja pipraga. Püreesta kodujuust ning sega koos sojakastmega salatisse. Serveeri koheselt!

Jagasin seda retsepti ka Rannamõisa linnulihablogis;)

Küpsetamata toorjuustu-küpsisekook

$
0
0
Kui rääkida nüüd populaarsetest retseptidest siin blogis, siis alati saavad suuremat tähelepanu erinevad koogiretseptid. Lisapunkte pälvivad muidugi küpsetamata koogid, tervislikumat laadi küpsetised või siis otsevastupidi nostalgilised, ohtrat võid, jahu ja suhkrut sisaldavad, magustoidud. Ja muidugi hooajalised koogid! Maasikahooajal maasikakoogid, õunahooajal õunakoogid jne 

Küpsetamata koogid meeldivad mulle kohe väga-väga, eriti suvel, kui ahju ei jõua väga tihti sisse lülitada. Kui ma üle aasta tagasi küpsetamata kookide raamatutkokku panin, siis oli väga meeldiv vaheldus selliseid sega-kokku-kooke valmistada. Lihtne valmistamisprotsess, aga lõpptulemus on tihtipeale selline, nagu oleksid köögis väga kaua aega veetnud. See kook nüüd nii uhke ei ole, kuid maitseb väga-väga mõnusalt - koduselt ja lihtsalt. Toorjuust tekitab tõeliselt kreemise oleku küpsisekihtide vahel ning jätab mõnusalt tummise koogi mulje. Kuna küpsised on niigi magusad, siis suhkrut täiendavalt täidisesse pista ei ole vaja. Kook jääb piisavalt magus, kindlasti mitte karjuvalt magus, aga siiski piisavalt, et tassike kohvi kaaslaseks haarata. Pildil on sel koogil lisandiks peal ise tehtud šokolaadikreemijäätis, mis valmib lihtsalt ning maitseb imeliselt!


300 g toorjuustu, toasooja
100 g  Kreeka jogurtit või hapukoort
0,5 tl kaneeli
2 pk kandilist küpsist (32tk + mõned peale raputamiseks)
kanget kohvi (immutamiseks)

Sega omavahel toorjuust, jogurt ja kaneel. Laota põhjaks 2x4 küpsist, neid eelnevalt kiirelt kohvisse kastes. Määri peale toorjuustusegu. Laota peale taas kohviga immutatud 2x4 küpsist ning seejärel toorjuustusegu. Korda tegevust veel 2 korda, jättes kõige viimaseks kihiks õhukese kihina toorjuustusegu. Kui mõned küpsised järgi jäid, siis purusta need ning raputa kõige peale. Lase koogil maitsestuda külmkapis üleöö. Serveeri koos jäätisega. 

Kookostrühvlid neljast komponendist

$
0
0
Ma joon igapäevaselt kohvi, vahest liiga palju, kuid üldjoontes püüan seda ikka mõistlikult tarbida. Hommikune kohv on alati kuidagi kõige nauditavam ja ehedam, mis annab päevale täpselt paraja tõuke. Õhtul on samuti juba traditsiooniks saanud tassike kohvi ning selle juurde killuke magusat ... mitte palju, aga miskit väikest, mis kohvi kõrvale hästi sobituks. Isetehtud trühvel on justkui rusikas silmaauku, mis õhtuse kohviga sobitub, kuigi üldjuhul lepin ka kompvekiga või mõne pisikese ampsuga. Täpselt parajaks ampsuks on needsamad kookostrühvlid, mis valmisid tegelikult täiesti kogemata lihtsalt ühest pisikesest mõttest. Välimuselt sellised kodused, aga maitselt said need väga maitsvad. Valmistamisprotsessis samuti miskit keerulist ei ole. Siiski soovitan kannatust varuda kookoshelveste jahvatamisel võiseks massiks, mis pisut aega nõuab. Mina kasutan mikserdamiseks oma chopperit, kuid samas saab selle tööga hakkama mistahes köögikombain või mõni muu selleks mõeldud jahvataja.


Kogus: 10-12 trühvlit

100 g kookoshelbeid
50 g kiirkaerahelbeid
2 tl mett
2 sl (kuhjaga) sulatatud juustu


Mikserda kookoshelbed võiseks massiks. Seejärel sega kõik komponendid omavahel kokku ning veereta massist käte vahel pallikesed. Lase jahedas taheneda vähemalt 15 minutit.

Minu soovitused: milliseid toidukohti suvepealinnas Pärnus külastada (2017)!

$
0
0
Paar aastat järjest olen ma siia blogisse püüdnud kirja panna oma lemmikud toidukohad, mida soovitan ka teistel Pärnus olles külastada (vaata näiteks SIIT ja SIIT). Kui miskit Pärnust ei tea, siis on ju hea mõned soovitused abiks võtta:) Ühesõnaga olin ma kindel, et sel aastal jääb see loetelu kirja panemata, kuid soojade ilmade tulekuga sain ka oluliselt tihedamini tuttavatelt kõnesid küsimusega, et kuhu Pärnu tulles einestama võiks minna?! Niisiis väike ülevaade minu poolt soovitatud kohtadest. Toidukohtadest, mis mulle on sel aastal muljet avaldanud ning kus loodetavasti ka teised maitsvat lõuna- või õhtusööki nautida saavad. Nimekirjas on täiesti minu enda lemmikud ning kindlasti ei ole tegemist sponsoreeritud postitusega. Loetelus on üsnagi erinevaid toidukohti, mõni sobiv kohvitamiseks, mõni kiireks kehakinnitamiseks, mõni sobiv jällegi nauditavaks õhtusöögiks. Nii, et kui olete oma einestamissoovid kindlaks teinud, siis loodetavasti leiab nii mõnigi endale sobiva!
PS! Tegemist ei ole paremusjärjestusega - ladusin lihtsalt kõik oma lemmikud ritta!


Supelsaksad
See on vist küll Pärnus üks kuulsamaid kohvikuid üldse. On ka põhjust, sest selle armas sisekujundus, isuäratav menüü ning veel isuäratavamad koogikesed lihtsalt tekitavad sellise õduse olemise ja meeleolu. Supelsakste menüü on ka viimaste aastatega üha rohkem indu juurde saanud ning üha enam kohvikule omase näoga. Ja lastele on sellest aastast sisehoovis olemas oma seenekiosk, kus võimalik osta maiustamiseks jahutavat jäätist. Suvisel ajal on muidugi tihtipeale seal rahvast nii palju, et kohti pole võimalik saada. Siiski tasub sisse astuda ja loota parimat:)

Mon Ami
Ma ei ole Mon Ami restorani menüüs vist kordagi veel pettunud ning enamus mu tuttavaid on samal meelel. Koogivalik on ka ülimalt silmailu pakkuv ning maitsemeeli paitav. Tasub kindlasti sisse astuda!  Kahjuks ei ole sealne terrass nii õdus, kui olla võiks, See-eest on aga restorani ruumid hubased ning sobivad ideaalselt õhtustamiseks.

Villa Wesseti restoran
Ma olen alati olnud selle restorani pooldaja ning ka tuttavatele seda kohta soovitanud. Minu hiljutine külaskäik sinna lõunatamiseks ainult kinnitas seda. Menüü on meeldivalt lühike ning väga kindlate toorainetega. Väga lennukaid komponente menüüs ei kohta. Aga see ongi hea - minnakse seda teed, mis on kindel ning hästi õnnestub. Proovige menüüst kindlasti veise haket ning tuhaküpsisega toorjuustukooki;) Teenindus ka ülimalt meeldiv!




Piparmünt
On nii ja naa emotsioone, kuid siiski kaldub kaalukauss positiivsete mõtete suunas. Seega, otsige Papli tänavalt üles restorani rohekas maja ning astuge sisse! Sobib hästi nii lõunatamiseks kui ka õhtustamiseks!


Hea maa
Pärnu Raekoja hoovis asub pisike restoran. Suvisel ajal on suureks plussiks loomulikult äärmiselt mõnus ja meeldivalt suur terrass, kus täpselt paras veidikeseks aeg maha võtta ning head ja paremat nautida. Menüü on jällegi meeldivalt lühike, kuid täpselt paras, et iga külaline endale miskit meelepärast leiab. Siit aga pisike nurin - miks on suvisest menüüst kadunud imeline šokolaadi fondant ning lillepotis serveeritav Tiramisu?
 
Poisi eine
Kui Supelsakste kohvik täis, aga soovite kiiresti miskit süüa, siis astuge peaaegu, et üle tee asuvasse Poisi Einesse. See koht on muidugi tuntud oma hiigelsuurte vrappide poolest, kuid tegelikult pakutakse seal ka imehäid ja lihtsaid salateid, nostalgilisi kohupiimapalle, einevõileibasid ja minu lapse lemmikuid - kohapeal valmistatud paneeritud kana-ampse!


Bum-Bum
Minu viimase aja hea avastus. Tegemist on toreda lõunasöögikohaga, kus meeldiv peatuda kosutavaks kehakinnitamiseks. Maja taga asub suur terrass. Rahakotisõbralikust menüüst leiavad kindlasti ka lapsed endale meelepärase! Ma olen vaimustunud muidugi sealsest omletist peekoni ja juustuga, mida menüüs ei kohta ... aga kui küsite, siis kindlasti saate seda tellida;)
 
Piccadilly
Piccadilly asub Pärnus niinimetatud kohvikute tänaval. Kohas, kus asuvad ka kohvik Mahedik, Mum Cafe ja sõõrikukohvik. Menüüs liha ei kohta ning enamik roogasid on laktoosi- ja gluteenivabad. Piccadilly koogivalikust leiate hulgaliselt tervislikke, kuid maitsvaid koogikesi. Hommikusöögimenüü on ka olemas!


Cafe XS
Pisike ja lihtne kohvikuke, kus on ennekõike ülimalt isuäratav koogivalik. Ma olen lummatud sealsest Napoleoni koogist. Toitudes samuti pettuma ei pea - lihtsad ja kodused. Siiski - palun serveerida kohvi pisut suuremast tassist:)

Kalamajakas
Nimi ütleb juba kõik ehk siis, kui olete mereannisõber, siis kiigake turuhoones asuvasse toidukohta, mis on alates sellest kevadest suurem ning ka interjöörilt uue väljanägemisega!

Lime Lounge
Taas minu üks aegumatuid lemmikuid. Pisike kohake, kuid toidud on nii maitsvad. Sealne, imelise käega kokk teeb köögis imesid! Seega väärib Lime Lounge kindlasti külastamist. Eriti just suvisel ajal, kui saab pleedi sisse mässituna terrassil head ja paremat nautida. Teenindust kiidan ka:)

Loodetavasti sain nüüd kõik ilusti kirja ning ükski lemmik välja ei jäänud. Mis ma olen aga märganud on see, et kui veel mõned aastad tagasi langes siinsetest toidukohtades suvisel ajal teeninduskvaliteet alla igasuguse piiri, siis nüüd on see pigem väga harv nähtus. Rõõm! Lisaks ei saa mööda jalutada legendaarsest Sõõrikukohvikust Pühavaimu tänaval, kus saab osta kõige värskemaid tuhksuhkruhärmatisega kaetud sõõrikuid ning nostalgilisi koogikesi. Siis veel minu kodu lähedal (Riia maanteel) asub nostalgiline Aara Kohvik, kus küpsetiste hulgas leiab nii mitmeidki häid pärle (kohupiimapirukat proovige kindlasti!) Hinnad on ka uskumatult soodsad. Lõpuks ka kohvik Mahedik, mis on nii mõnelegi juba teada-tuntud koht einestamiseks:)

PS! Kas teadsite, et Pärnul on olemas täiesti oma õlu? Nimeks Pernauer, mis müügil vaid Pärnu toidukohtades ning mida mekkida võiks;)



Suvesmuuti

$
0
0
Mulle ikka väga-väga meeldib tõusta suvisel ajal varakult. Püüan siis esmalt läbi kardinate üksikuid päikesekiiri otsida, et pisut aimu saada algava päeva meeleolust. Seejärel juba sammun kööki, et teha endale tassike kohvi. Praegusel ajal ma lausa naudin jalutuskäike turule ning seetõttu juhtub üsna tihti, et pärast virgutavat kohvi teen väikese külastuse turule. Mööda pisikest teed minnes on Pärnu turg minu kodule meeldivalt lähedal ning see jalutuskäik on alati mõnus hommikune virgutus. 
Head kraami on turul praegu küllaga ning seepärast plaanin tihtipeale päeva söögiplaanid just turul olles. Värske kartul, kurgid, tomatid, marjad ... enamasti saab see kõik turukorvi pistetud. Silmad löövad särama marjaleti ees. Neid on ju hea pista kodus kiirelt pudru peale või siis smuutijooki. Seepärast on ainuõige jagada üht suvist joogisoovitust - smuutit, mis sobib hästi hommikusöögiks või vahepalaks juhul, kui nälg näpistama tuleb. On hea, kui sul leidub kodus pisike piparmündidžungel, sest koduaia piparmündil on siin joogis oma oluline osa täita;) 


Kogus: kahele
Valmistamisaeg: 5 minutit

2 dl piparmünditeed
2 banaani
suur peotäis vaarikaid
suur peotäis mustikaid
2 sl pähkleid

Valmista värskest piparmündist tugeva maitsega tee. Seejärel lisa kõik komponendid blednerisse ning püreesta kiiresti ühtlaseks smuutijoogiks. Vajadusel lisa vedelama konsistentsi saamiseks veel pisut teed. Naudi koheselt!

Retsept valmis kaupluseketi Coopretseptilehtede jaoks, mis on leitavad Coop kauplustes üle Eesti.
 

Imelihtne gluteenivaba kanapasta

$
0
0

Istun mina hetkel suvilaköögis. Olen sättinud end söögilaua taha suure akna äärde. Aknast välja vaadates vaheldub tihe vihmasadu päikesega - käib justkui suur võimuvõitlus. Olen selle võimuvõitluse tunnistajaks ning avan tasakesi köögiakna, et vahel sõna sekka ütlev tuul vaikselt tuppa suvehõngu tooks. Suvine tunne on küll, kuigi peenramaal on maasikate valmimine alles poole peal ning sama edukalt on see aasta ka tomatid sirgunud. Ainult ürdid peenramaal on ilmast hoolimata väge täis ning annavad saaki juba suve algusest saati. Piilun köögiaknast kasvuhoone poole ning tahes-tahtmata jään mõtisklema, et kas viinamarjad sel aastal üldse valmis jõuavad küpseda. Kobaraid on küll hulgim, kuid kõik on imepisikesed ning üdini rohelised - umbes sellises kasvueas on viinamarjad varasematel aastatel olnud jaanipäevapaiku.  Tavaliselt korjan viinamarjasaaki septembrikuu lõpus.... eks näis, mis sel aastal saab.

Tomatitest ja ürtidest rääkides jagaksin ma üht imehead pastaretsepti, mis pisut taljesõbralikum, kui traditsiooniline koorene pastaretsept. Koorese kastme asemel on püreestatud kodujuust, nisujahust pasta asemel aga maisijahupasta. Viimane on minu arvates üks parimaid gluteenivabasid asendusi pastade hulgas. Maitselt väga sarnane nisujahust pastale, värvuselt aga pisut jumekam ja isegi isuäratavam. Niisiis, kui otsite gluteenivaba pastat, siis maisijahust valmistatud makarone soovitan kindlasti proovida. Kaaslaseks sellele pastaroale lisasin pisut kanaliha, tomatipoolikuid ja värsket tilli. Valmib selline mõnus kiirtoit, mida viimasel ajal olen tihti valmistanud. Praeguse ilmaga on see ka suurepärane kaaslane!


Kogus: neljale

350 g maisijahust (penne) pastat 
soola, pipart
200 g kodujuustu 
2 sl Kreeka jogurtit 
500 g broilerikintsuliha (või muud meelepärast linnuliha) 
kimbuke tilli, peeneks hakituna
6 kirsstomatit
parmesanilaaste, oliiviõli

Keeda pasta soolaga maitsestatud vees valmis. Seejärel nõruta, kuid säilita umbes pool tassikest pastakeeduvett.

Püreesta kodujuust jogurtiga ühtlaseks massiks. Lõika liha tükkideks ning prae kuumal pannil kana valmis, vahepeal maitsesta soola-pipraga. Seejärel lisa kanale seltsiks valmiskeedetud pasta. Sega läbi ning lisa siis kodujuustusegu ning till. Lisa segades juurde ka pooleks lõigatud kirsstomatid. Serveeri koheselt koos parmesanilaastude ja kergelt pastale piserdatud oliiviõliga.

Võileivagrillis valminud singi-juustupirukad

$
0
0
Kui mu lapsele mõni sõber külla tuleb, siis püüan ma üldjuhul alati lõunasöögi korralikult läbi mõelda. Selles mõttes, et oleks nii tervislik, kuid ühtlasi ka nii maitsev, et peale söömise lõppu taldrikud toidust tühjad oleks. Kotletid ja kartulipuder on üldjuhul alati üks sellistest toitudest, mis otsa saab. Ja siis on muidugi lemmikuteks igasugu vrapid, pitsataskud, frikadelli- ja piimasupp (uskumatu, aga tõsi), lihtne kanapasta, paneeritud kana-ampsud...Üldjuhul valmistan lõunat ning siis pakun üldjuhul lastele ka kooskokkamise võimalust, et miskit magusaks valmistada. Enamasti on vastuseks kindel jah-sõna ning nii me siis koos miskit teeme. Lihtsamat teed minnes valmivad jäätisekokteil, smuuti või värskelt pressitud mahlad. Kui rohkem aega ja viitsimist, siis küpsetame muffineid, vahvleid, meisterdame ise kodust jäätist või siis nagu hiljuti - küpsetame neidsamu pirukaid, mille retsepti jagama hakkan. Need pirukad läksid kohe väga hästi kaubaks ning tegelikult saavad lapsed nende valmistamisega ka iseseisvalt hakkama. Seda retsepti jagasin ka kunagi Naistelehes, kus sai see samuti väga palju kiitvat tagasisidet. 

Meil kõikidel on vist köögikapis leidumas võileivagrill?! Ühesõnaga, otsige oma võileivagrillid üles, sest need pirukad küpsevad valmis just selle masina abiga. Eriti hea retsept just neile, kel kodus ahi puuduma peaks! Taina võite julgesti valmis teha juba eelmisel päeval, kuna see seisab külmkapis ilusti kasutuskõlblikuna. Täidiseks on siin retseptis klassikalised sink ja juust, kuid alati võite nende lisandite asemel panna just seda, mis meelepärane. Näiteks sinihallitusjuust, kana ja pisut ananassi sobivad nende pirukate täidiseks imehästi. Ja muidugi on teretulnud praegusele hooajale mõeldes erinevad seened:) Kindlasti pean mainima, et need pirukad maitsevad kõige paremini koheselt peale valmimist, sest siis on pirukate ümbris mõnusalt krõbe ning seest hästi-hästi pehmed!


See postitus valmis koostöös Kaup24.ee lehega ning kui teil juhuslikult võileivagrilli ei ole, siis SIIT lingilt võite leida meeldiva valiku võileivagrillidest.

Kogus: 10-14 tk

150 gr  sinki
1 pakk (400 grammi) pizzapõhjapulbrit
2,5 dl sooja vett
150 gr riivitud juustu
näpuotsatäis soola

Lõika sink tükkideks. Pane kõik ained kaussi ning sega korralikult ühtlaseks tainaks. Enne küpsetamist lase tainal ca 10 minutit külmkapis olla.

Seejärel lülita võileivagrill sisse ja lase sel soojeneda. Aseta tainapallid võileivagrillile ning küpseta pirukad grilli vahel valmis (selleks kulub umbes 5-7 minutit). Toimi samamoodi ka ülejäänud tainaga.


Suvelõpu õunakook

$
0
0
Ja nii märkamatult ongi kätte jõudnud see aeg, kui koduaedades hakkavad valmima õunad. Kui ma seda kooki esmakordselt maikuus valmistasin (tegin selle Coop kaupluste retseptilehtede tarbeks), siis tundus augustikuu kuidagi nii kauge tulevik. Suvi oli alles algamas, esimesed rabarberid alles sirgumas ning koduaia õuntest võis vaid und näha. Nüüd istun siin arvuti taga ning minu kõrval laiutab korvike kõige magusamate koduaia õuntega. Siinses koogiski on need kodused magusad õunad kõige paremad. Teevad sellest koogist, nagu retsepti pealkirigi ütleb, ühe õige suvelõpu koogikese. Selle aasta suve lõpp on tõepoolest kuidagi kriitiliselt lähedale jõudnud. Sellegipoolest püüan seda venitada nii pikalt septembrikuusse kui vähegi võimalik. Ka lapse kooliasjadega otsustasin väga rahulikult võtta ning plaanin sellega tegeleda alles septembrikuu esimesel nädalavahetusel. Kohe kindlasti mitte päevakestki varem, sest kõik need koolisekeldused tähendavad automaatselt seda, et sügis on peal ning algab üks vihmane ja pime periood. Sügis on ka ise-enesest tore, isegi väga, kuid alati on raske lahti lasta suvest ..... 

Tähistame selle suve lõppu aga ühe mõnusalt mahlase õunakoogiga. Minu ahju on see küpsetis nüüd vist juba 3 korda eksinud. Tegemist on ühe parajalt koduse küpsetisega ning maitseb nii hästi. Võimalik, et see ei saa sellist populaarsust nagu siin blogis oleva lihtsa ja maitsva õunakoogiretsept,kuid ka sellele koogile võib kindlalt võimaluse anda ning see ära proovida. Olen kindel, et meeldib;) Selles koogis on parajalt kaneeli ning ohtralt purukatet. Sobib hästi söömiseks niisama, aga muidugi võiks seda võimalusel serveerida vanillijäätise,  –kastme või hoopis vaniljepudinguga.


Kogus: kümnele
Valmistamisaeg: 1 tund

(Puru)kate:
3 dl nisujahu
1,5 dl suhkrut
soola
1 tl kaneeli
100 g võid, toasooja

Vahele:
1 suur õun või 2 väiksemat

Koogitainas:
100 g võid, toasooja
1 dl suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
1 muna
100 g hapukoort
2,5 dl nisujahu
1 tl küpsetuspulbrit
soola

Purukatte valmistamiseks sega kuivained omavahel. Lisa või ning näpi sõrmede vahel purutaoliseks massiks. Koori ja tükelda õun.

Taina valmistamiseks vahusta või suhkrutega. Lisa muna ning sega. Seejärel lisa hapukoor ning sega uuesti. Sega kuivained omavahel ja lisa segades tainale. Määri kolmveerand tainast küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi (Ø22-24cm), laota peale õunatükid ning kata poole koguse purukattega. Seejärel aseta peale ülejäänud tainas ning võimalusel määri see pisut laiali (tainas ei pea katma täielikult kogu põhja). Raputa peale ülejäänud koogipuru ning küpseta 175 kraadi juures 40-45 minutit.


Imelihtsad kana-juustukotletid (ilma munata!)

$
0
0
Kui ma mõni aeg tagasi oma lapselt küsisin, et mis on tema lemmiksöök, siis sain ma viivitamatult vastuseks, et kotletid kartulipüreega. No ikka need kõige klassikalisemad kotletid, ilma mingisuguste "huvitavate" lisanditega - lihtsalt kotlett, mis sisaldab veise-seahakkliha, natuke sibulat, maitseaineid ja muna. Kui ma aga pärisin nendesamade kana-juustukotlettide kohta, siis need pidid ka päris normaalsed olema:) Niisiis jagan ma alljärgnevalt söödavate hulka tunnistatud kotlettide retsepti! Endale meeldib mulle see retsept tohutult, valmivad kiirelt ning lõpptulemusena maitsevad nii mahlaselt ja nii ... hästi.

Ma olen siin blogis linnuhakklihaga kotlette juba omajagu jaganud. Kord peediga, kord suvikõrvitsaga kord jälle mõne kolmanda köögiviljaga. Ka siia sobib mõni värskust andev juurvili ideaalselt. Jämedalt riivituna soovitan kotletitainasse lisada suure peotäie kõrvitsat, peeti või porgandit. Muna see retsept ei nõua, kuna linnuhakkliha on juba sellise tekstuuriga, et püsib ka ilma selleta väga hästi koos. 

Vaata ka teisi sarnaseid kotletiretsepte:
Ühed väga lihtsad porgandikotletid
Lihtsad suvikõrvitsakotletid



 Kogus: 10-15 tk (olenevalt sellest, kui suured kotletid teed)
Valmistamisaeg: 25 minutit

450 g kanahakkliha (rinnafileest)
2 tl sibulahelbeid
2 sl toorjuustu
2 sl tilli, peeneks hakituna
50 g riivitud juustu
soola, pipart

Sega kõik komponendid omavahel kokku, maitsesta soola-pipraga. Lase kotletimassil maitsestuda u 10 minutit. Seejärel vormi käte vahel tainast soovitud suurusega kotletid ning küpseta pannil õlis mõlemalt poolt kuldpruuniks.

Viewing all 780 articles
Browse latest View live