Quantcast
Channel: Kokkama Ragnega
Viewing all 775 articles
Browse latest View live

Õhuline juustukook sõstramoosiga

$
0
0
See kook sai lõpptulemusena nüüd nii hea, et söömist ei seganud isegi hullunud suvekuumus. See juustukook on hästi kreemjas, samas aga tänu vahustatud vahukoorele meeldivalt õhuline. Kes soovivad meisterdada ilma küpsetamata koogikest, siis see maius siin on midagi, mille valmistamist kindlasti kaaluda võiks. Mulle meeldib üldjuhul želatiini asemel kasutada tarretamiseks teisi meetodeid ning seepärast on ka selle koogi tahenemiseks kasutatud kõige lihtsamat alternatiivi -  šokolaadi. Viimane teeb selle koogi magusaks ning seetõttu passib viiluke juustukooki eriti hästi tassikese hea kohviga. Mis ma sellest koogist veel räägin? Selles maiuses pakuvad maitseelamust 3 erimaitselist juustukoogikihti - tume šokolaadikiht, mahe halvaakiht ning kõige lõpetuseks valge šokolaadi kiht. Lisaks purustasin kokku toormoosi, mille koostises olid punased ja mustad sõstrad ning pisut suhkrut. Moosi tegin pigem hapuka, et see koogil üleliia magusalt ei mõjuks;)


PS! Retsept ilmus ka (01.08.2018) ajakirjas Naisteleht!
Vaata minu tegevusi ka instagramist!

Valmistamisaeg: 30 min + tahenemisaeg
Mitmele: 12 tk

Põhi:
200 g Domino või Oreo küpsiseid
50 g võid, sulatatuna

1. kiht:
100 g tumedat šokolaadi (56%)
125 g hapukoort

2. kiht:
100 g halvaad
250 g toasooja toorjuustu
150 g hapukoort
150 g valget šokolaadi
50 g piimašokolaadi
1 dl vahukoort

3. kiht
150 g valget šokolaadi
250 g toasooja toorjuustu
1 dl vahukoort

Sõstramoos:
punaseid ja musti sõstraid
suhkrut

Põhja valmistamiseks purusta küpsised peeneks puruks, lisa sulatatud või ning sega ühtlaseks. Suru segu küpsetuspaberiga kaetud lahtikäiva koogivormi (Ø24cm) põhjale.

Esimese kihi jaoks sulata šokolaad vesivannil. Sega sulatatud šokolaad kokku hapukoorega ning kata seguga koogipõhi. Seejärel sega kokku halvaapuru, toorjuust ja hapukoor. Sulata šokolaadid vesivannil ning lisa segades segusse. Vahusta koor tugevaks vahuks ning sega ettevaatlikuks halvaasegusse. Laota täidis ühtlaselt vormi.

Viimase kihi valmistamiseks sulata šokolaad vesivannil ning sega siis kokku toorjuustuga. Kõige viimasena sega juurde vahustatud vahukoor. Laota vormi ning lase seejärel koogil külmkapis taheneda vähemalt 4 tundi. Sõstramoosi valmistamiseks purusta kahvliga marjad, lisa maitse järgi suhkrut ning serveeri kooki koos moosiga.

Teistmoodi šokolaadibrownie

$
0
0
Ühe projekti raames katsetasin ma sel nädalal erinevaid kooke, mis valmivad kiirelt mikrolaineahjus. Mul oli vist viimati mikrolaineahi kasutuses mitmeid aastaid tagasi (teismelisena?!) ning ei ole selle masina kasutaja, ka kodus mul seda ei leidu. Ühesõnaga, pidin ma üks päev katsetama erinevaid magusaid küpsetisi, mis saavad valmis mikrolaineahjus. Viimastel aastatel on väga ohtralt selliseid retsepte tekkinud. Niisiis meisterdasin ma valmis kümmekond tainast, mis kõik tassi valatuna mikrolaineahju küpsema läksid. Tulemus?! Oli positiivseid emotsioone ja maitseelamusi, mida ei kordaks. Samaks ka paar üllatajat. Üks seesugune üllataja on nüüd teie eest. Tegemist on tummise šokolaadikoogiga, mida võrdleksin tegelikult brownie-tüüpi küpsetisega, kuna tainas jääb kergelt niiske ja tainane, samas ülimalt šokolaadine. Kui see küpsetis valmis sai, siis pistsin koheselt kuuma koogi sisse ühe koorese jäätise, mis maiuses sulama hakkas ning justkui täiendavat mahlasust ja kastet koogile jagas. Hea rammus amps! Ühte kooki ei jõuakski üksinda ära süüa ning seepärast oleks targem mõni maiasmokast sõber kohe appi kutsuda.


PS! Ma ei oska mikrolaineahjus küpsetamise kohta väga palju õpetusi jagada, aga nii palju, kui minu katsetused näitavad, siis soovitan selle koogi juures täpselt jälgida selle küpsemisastet - 1 min (või isegi 50 sek)keskmise võimsuse juures on piisav. Kui küpsetada rohkem, siis kook ei jää keskelt enam nii mõnusalt pehme ja niiske. Algselt küpsetasin seda kooki 90 sekundit ning peab ütlema, et seda oli pisut liiga palju -  hiljem katsetades 1 minutiga oli tulemus palju parem! Soovitan koogiga koheselt maiustama hakata, sest seistes kook küpseb veel edasi, mistõttu ei pruugi soovitud brownie tekstuur enam alles jääda:)

Kogus: 2 tassikooki
Aeg: 10 min

30 g võid
30 g tumedat šokolaadi2 sl kakaopulbrit
2 sl suhkrut2 sl nisujahu või peene jahvatusega pähklijahu
0,5 tl küpsetupulbrit
näpuotsatäis soola

1 muna
2 sl kohvikoort


Serveerimiseks:
2 (mini)pulgajäätist (Magnum)


Sulata potis või koos šokolaaditükkidega. Seejärel lisa segades kuivained, muna ja koor. Sega ühtlaseks (väldi ülesegamist) ning vala tainas kahte tassi. Küpseta mikrolaineahjus keskmise kuumuse juures umbes 1 min. Serveeri kooki koos pisikese pulgajäätisega.



Postitus valmis koostöös Magnumiga!

Pärnumaa maitsed 2018!

$
0
0
Sel aastal on fookuses Pärnumaa toidukultuur! Miks? Sellepärast, et Pärnumaa on valitud Maaeluministeeriumi poolt 2018. aasta Eesti toidupiirkonnaks! Sellise auväärt tiitli kandmine aitab loodetavasti kaasa kohaliku toidu ja toidukultuuri tutvustamisele. Toit on Pärnumaa piirkonna arendamisel oluliseks teemaks juba aastaid, seda näitab juba ainuüksi siin kandis läbi aasta toimuvate toiduteemaliste ürituste rohkus. Kohaliku pärnakana võin öelda, et sellele piirkonnale on omased kindlad maitsed, traditsioonid ning toidud. Siin on ohtralt toredaid toidutootjaid ja ettevõtjaid, kes kindlasti väärivad rohkem tutvustamist ning tutvumist!

 *Kasutades sotsiaalmeedias tähist #pärnumaamaitsed , siis oled liitunud PÄRNUMAA MAITSETE saadikute seltskonnaga!

Toidupiirkonna tiitel anti Pärnumaale üle maikuus ning selle aja jooksul on  toimunud juba hulgaliselt mitmesuguseid toredaid üritusi! Kuigi suvi hakkab vaikselt mööduma, siis uskuge mind - erinevaid toiduga seotud ettevõtmisi on veel alles ees! Hetkel on käimas näiteks toidumeenete konkurss, millest pisut allpool ka täpsemalt räägin. Maitsete aasta projektimeeskonna liikmena on mul isiklikult olnud võimalus sattuda kalalaevaga 6 tunnisele kalapüügiretkele, toiduentusiastidega umbrohutöökotta, einestama otse Pärnu ühe menukama tipprestorani kööki, seiklema metsaradadele...
 

MILLISED ON PÄRNUMAA PIIRKONNA MAITSED?
Pärnumaa piirkonna maitsetest on esmatähtsad meresaadused, metsaannid ja põllusaadused. Räim, umbrohi, marjad ja kurgid on need, mis ehk kõige rohkem omased, kuid ei saa mööda ka kuulsast Kihnu saiast ja leivast, munadest, võist, lambalihast ja meest....

RÄIM
Rannarahva igapäevane toit ja Eestimaa kõrgeima tunnustusega kala ühtaegu, mis maitseb ühtviisi hästi soolatult, praetult või marineeritult. Enamus meie rahvuskalast püütakse justPärnumaalt.

UMBROHUTOIDUD
Kevadine väekas toit, mis pakub ennast meile ise. Kasvab meile sobivates kohtades, sest armastab inimeste lähedust.Juba vanarahvas teadis, et umbrohtu tuleb süüa, sest siis ei jää hambad leiva sisse. 

KURK
Kurk on olnud rannarahva jaoks elutähtsalkohal aastasadu. Pärnumaa rahval on oma kurgisort Tahkuranna muuromja kurgile pühendatud toidupidu Kurgifestival, mis toob meile igal aastal tuhandeid külalisi.


TOIDUMEENE KONKURSS
Ma juba ennist mainisin, et käimas on üks põnev konkurss. Nimelt korraldatakse Pärnumaa maitsete aasta raames toidumeenete konkurss piirkonnale iseloomulikke toodete leidmiseks. Konkursile oodatakse Pärnumaal toodetud või kasvatatud toorainest toidumeeneid. Selleks, et parimad tooted saaksid vääriliselt tunnustatud (auhinnad on igati väärikad), valitakse toidumeeneid neljas kategoorias: 

*Parim toidumeene;
*Parim joogimeene;
*Parim leib;
*Uudistoode. 

Toidumeenete esitamise tähtaeg on 4. september 2018 ja osalemise tingimustega võib tutvuda ka Maitsete aasta ametlikul lehel.



ÜRITUSED, mis lähiajal Pärnumaal toimumas:
19.08 Hoidiste-teemaline perepühapäev Kurgjal
Erinevate hoidiste valmistamine kohalikust toorainest. Toimumiskoht C.R. Jakobsoni Talumuuseum Kurgjal. Infowww.kurgja.ee

20.08 Tahkuranna Kurgifestival
Pärnumaa piirkonda esindab ühe toorinena kindlasti kurk ning seetõttu on kõik oodatud Tahkuranna kurgifestivalile Tahku Tare külakeskuses. Tegemist on Romantilise Rannatee suursündmusega , mille olulisteks märksõnadeks on rannarahva olulised elatusallikad käsitöö, kala ja kurk. Festivali raames toimuvad ka mitmesugused toiduõpitoad ja konkursid. Kogu festivali kava vaata: kurgifestival.ee 

23.08 Pärnumaa maitsete laat
Pärnu linna südames Martensi väljakul toimub Pärnumaa maitsete laat. Saab osta piirkonnas kasvatatud toitu, suhelda tootjatega ja osaleda õpitubades. Info: www.facebook.com/parnumaaott 

25.08 Talupäev Kurgjal
Talupäeva külalised saavad osta talutoitu, toimuvad sõira, või, rukkikohvi, kliipudru ja teised töötoad. Toimub hoidiste konkurss, kus valitakse külaliste lemmikhoidised. Infowww.kurgja.ee 

08.09 Pärnumaa Lõikuspidu
Oktoberfesti ideest alguse saanud kogupereüritus Maria Talus. EV 100 puhul pakutakse 100 erinevat Pärnumaa jooki, mille valik algab käsitöö limonaadidest ja lõpeb kangemate napsudega. Info: Lõikuspidu

Pärnumaa maitsete aasta raames on ka Rannahotellil üks teistmoodi pakkumine. Nimelt kutsub Rannahotelli restorani peakokk Herkki Ruubel einestajad otse kööki. Seal on võimalus nautida 5-käigulist menüüd otse köögi südames ning jälgida väga lähedalt kokkade rasket tööd, ise aga samal ajal head toitu nautides! Kogu menüüs on loomulikult esikohal kohalik tooraine. Võin kinnitada, et tegemist on täiesti teistmoodi kogemusega ning julgen seda kindlasti soovitada - istud kenasti kaetud laua taga, aga täielikult köögi keskmes, jälgides õhtusöögi ajal kokkade ettevalmistusi eel-, pea- ja järelroogade valmistamisel.  
Pärnumaa maitsete aasta kohta leiad infot alljärgnevalt:
Ametlik hashtag*: #pärnumaamaitsed


Õuna-juustukook - parajalt magus, mahlane ja kreemjas!

$
0
0
Suvi saab läbi ning seoses sellega lõppeb ka Naistelehe köögirubriik "Suvekook". Minu sulest on seesama õunakook selle rubriigi viimaseid magusaid ampse ning mis ilmus see ajakirjas 15. augustil. Tõsi, veel 2 koogikest on selles rubriigis küll ilmumas, kuid need on hoopis kellegi teise meisterdatud ning seda näeb juba uuest numbrist;) Sügisest alates on aga taas tagasi "Koolilapse rubriik" ning siis jätkan koos lastega kokkamist ning nendele jõukohaste toiduretseptide jagamist Naistelehes:) Kes soovib võib piiluda ka Naistelehe veebi, kus avaldatakse tihtipeale ka osad ajakirjas ilmunud toiduretseptid.

Nüüd aga õuntest ja kookidest. Oleme nimelt perega kolimas, kuid enne seda, kui uude koju end mugavalt sisse sätime, oleme terve suvi elanud Pärnus pisut teises kandis. Tegemist on sellise mõnsa kodurajooniga, kus õhtuti ringi jalutades on imeliselt tore kohata korviga õunu, mis inimesed on oma aia taha jätnud selleks, et möödujad nendega maiustada saaks. Ja iga päevaga tuleb neid korvikesi erinevate aedade taha aina juurde. Tundub, et õunahooaeg on täielikult käima lükatud ning seepärast võikski hetkel esikohal olla erinevad õunakoogid. Minu üks lemmikumaid õunakooke on loomulikult sel hooajal juba mitmeid kordi valminud. Selle puhul on tegemist täpselt sellise koogiga, kuhu kulub meeldivalt palju õunu:) Käesolev õuna-juustukook nüüd selline õunte kulutaja ei ole, kuid need annavad sellele koogile palju juurde - meeldivalt mahlakust, tekstuuri ja maitset. Seega tasub õunad puu alt (või pealt või korvidest;) kindlasti kokku korjata ning kooki pista!



Mitmele: 12 tk
Muu: Seistest muutub maitse aina paremaks - nii nagu juustukookide puhul ikka!


Põhi:
200 g kaeraküpsiseid
75 g võid, sulatatuna
0,5 tl kaneeli

Täidis:
600 g õunu
1 tl kaneeli
400 g  toasooja toorjuustu
400 g Kreeka jogurtit
4 muna
200 g suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
1 pk Juubeli tordipulbrit
näpuotsatäis soola

Purusta küpsised peeneks puruks, lisa sulatatud või ja kaneel ning sega ühtlaseks. Suru segu küpsetupaberiga kaetud lahtikäiva koogivormi (Ø24-26cm) põhjale.

Koori ja tükelda õunad ning sega need kokku kaneeliga. Sega kokku toorjuust ja jogurt. Vahusta munad suhkrutega heledaks vahuks ning lisa siis toorjuustusegule. Lisa segades juurde ka tordipulber ja sool. Kõige viimasena lisa segades juurde õunatükid. Vala täidis koogivormi ning küpseta 160 kraadi juures 1 tund. Seejärel lülita ahi välja, kuid lase koogil veel suletud ahjuuksega ahjus seista 30 min. Seejärel lase pisut jahtuda ning tõsta vähemalt paariks tunniks külmkappi!

Üks imeline soodaleib sulatatud juustu ja tüümianiga

$
0
0
Suve lõpp on meid kostitanud kergede vihmahoogudega. See ongi tegelikult tore - ilm annab märku peagi algavast sügisest, samas imeilusat suve väärikalt ära saates. Õhtuti mööda Pärnu tänavaid ringi jalutades tekib samuti justkui tunne, et puhatakse olnud suvest ning tervitatakse rõõmuga pisut kargemaid hommikuid, vihmasajuseid pärastlõunaid ning hiirvaikseid õhtupoolikuid. Sellist vahetuvat hooaega tähistan minagi ning seetõttu pistan tihtipeale õhtuti ahju küpsema õunakooke või muud lohutavat, mis tänuväärselt olnud suvele "Kohtumiseni!"ütlevad. 


Soodaleib on üks sellistest asjadest, mis mul tihtipeale pigem jahedamate ilmadega meelde tuleb. Olen ka siin blogis mõnda retsepti jaganud, kuid selle leiva retsepte on erinevaid - igaüks erineb teisest nii komponentide, valmistamise ja päris kindlasti ka maitse poolest. Seepärast lubagem tutvustada selle postituse peategelast soodaleiba, mida on kostitatud maitserohke tüümiani ja sulatatud juustuga. Loomulikutl ei puudu kambast ka oliiviõli, mis kogu maitseelamust minu puhul vaid täiustab. Mainin veel ära, et sulatatud juustu kasutamine ei olnud selles retseptis maitse saamise eesmärgil. Nimelt aitab väike kogus sulatatud juustu säilitada kauem küpsetise pehmust ja värskust. Seepärast on see soodaleib ka kolmandal päeval peale küpsetamist justkui äsja valminud. Ürdisõbrana kasutasin ma loomulikult juhust ning pistsin tainasse meeldivas koguses tüümiani, mis ei jäänud leivas domineerima, kuid lisas juurde äratuntavalt mõnusat mekki. Seepärast soovitan kindlasti peotäis oma lemmikürte küpsetisse lisada;)


4 dl nisujahu
4 dl täistera odrajahu
1 tl suhkrut
1 tl soola
1 tl soodat
1 tl küpsetuspulbrit
4 dl keefirit
1 suurem kimbuke värsket tüümiani* , (hakituna)
2 sl sulatatud juustu
2 peotäis seesamiseemneid


Sega kuivained omavahel, lisa ülejäänud ained ning sega ühtlaseks tainaks. Väldi üleliigset segamist! Aseta tainas koheselt võiga määritud vormi**. Tee pätsile noaga peale rist ning küpseta 200 kraadi juures 35-40 minutit. Mina piserdasin ahjust tulnud saiale peale pisut oliiviõli, mis siis tasapisi küpsetisse imbus:) 

*Kasutasin ära umbes kolmveerandi Grüne Fee ürdipotikesest!
**Küpsetasin soodaleiba malmpotis, kuid selle asemel võib vabalt kasutada koogi- või keeksivormi. Pea lihtsalt meeles, et küpsetis kerkib omajagu:)


Postitus sündis koostöös Grüne Feega

Šokolaadi panna cotta

$
0
0
Üks väga lihtne magustoit, mis valmib tõepoolest hetkega. Kui üldjuhul valmib panna cottaželatiiniga, siis selle magustoidu puhul kasutatud tarretamiseks tarretisesuhkrut ja šokolaadi. Nii jääb ainukeseks vaevaks vaid komponente üksteise järel kookospiimale lisada. Lisaks saad selle magustoidu vabalt valmis teha päev (või isegi paar päeva) varem, nii ei pea ka viimasel hetkel magustoidu pärast muretsema. Panna cotta võid vabalt katta mõne hapukama (toor)moosiga, lisada katteks peale meelepäraseid marju või siis kuhjata magustoidule hoopis erinevaid meelepäraseid lisandeid. Mina kasutasin viimast varianti ning lisasin maiusele katteks koduses magusakapis ning marjapõõsastel leiduvat!


Valmistamisaeg: 20 min
Mitmele: 4-6 (olenevalt, kui suuri magustoiduklaase/-purke kasutad)

 5 dl kookospiima (kreemjamat võimalusel)
75 g tarretisesuhkrut
50 g piimašokolaadi
2 sl kakaopulbrit
4 tk (ehk ruudukest)After Eight šokolaadi või mõnda muud meelepärast piparmündišokolaadi

Pane kookospiim potti kuumuta paar minutit (ära keema lase!). Lisa suhkur ning kuumuta segades veel ca 2-3 minutit ehk seni kuni suhkur on ilusti sulanud. Sulata šokolaad vesivannil ning lisa koos kakaopulbriga kookospiimale. Kõige viimasena lisa piparmündišokolaad ning sega seni, kuni viimane on sulanud! Vala segu magustoiduklaasidesse/purkidesse ning lase toatemperatuuril täielikult jahtuda. Seejärel tõsta maiused külmkappi ning hoia neid seal kuni serveerimiseni. Vahetult enne serveerimist kaunista meelepäraselt!


Roosapalgeline peedi-oahummus, kikerhernestest küpsisetainas ning üks auhinnamäng!

$
0
0
Pikk ja veniv pealkiri, aga kõige targem on alustada algusest. Nimelt räägin ühest auhinnamängust, mille viib läbi Globus Eesti. Selle ettevõtte kaubamärgi alt leiate kauplusest erinevaid konserveeritud tooteid - hernestest kuni aurutatud võiubadeni välja! Kõige tõenäolisemalt leiate nende tooteid esialgu Selverist või Maximast või siis kümnekonnast pisemast kauplusest. Miks ma sellest aga räägin? Nimelt on Globus Eestil käimas tore retseptimäng, milles osalemiseks pead valmistama miskit head Globus toodetega ning seejärel postitama tehtud toidust pildi oma FB-lehele või Instagrammi viitega #globusretseptid. Sealjuures jälgi kindlasti, et Sinu postitus oleks avalik!
Esimesed 250 postitajat, kes omatehtud toidust lisavad pildi #globusretseptid viitega oma sotsiaalmeeldiakontole ning registreerivad end veebilehelglobiseesti.ee/mang , saavad kingiks Globus Eesti poolt kinkekarbi. Omast käest võin öelda, et kinkekarp on igasugu hea ja paremat täis.


Roog, mille valmistama pead, on puhtalt sinu teha. Piiranguid ei ole seatud ning lase lihtsalt fantaasial lennata. Tee nendest toodetest mõnda oma vana head lemmikut või lase inspiratsioon valla ning meisterda enda jaoks hoopis midagi uut. Mina omalt poolt jagan (ehk ka inspiratsiooniks) kahte väga mõnusat retsepti. Esmalt peedihummus, mis tavapäraste kikerherneste asemel valmib hoopis võiubadest. Võiubade puhul on minu arvates tegemist täieliku maiusrooga. Need tekitavad väikest sõltuvust, mistõttu võib purgike enne söögivalmistamist ootamatult isegi tühjaks saada. Konserveeritud võioad on mõnusalt aromaatse maitsega, kergelt pähklise mekiga ning meeldivalt pontsakad. Neis leidub ka ohtralt kasulikke omadusi, sisaldades arvestatavad koguses rauda, magneesiumi ja kaltsiumi. Neid saab kasutada panniroogade valmistamiseks, hautistes, suppides, salatites. Samuti soovitan neid pannil kergelt võis praadida koos salveilehtede ja küüslauguga, millele hiljem seltsiks lisada ka pisut parmesani. Niimoodi valmistatult on oad mõnus lisand näiteks praemundea kõrvale. Mina kasutasin võiubasid aga hummuse valmistamisel. Hummus on minu suur lemmik! Eelkõige muidugi seetõttu, et selle valmistamine on niivõrd lihtne, maitse võrratu ning  hooajast lähtudes, saad täiendada hummust vastavate andidega. Mina läksin seekord eriti laisa inimese teed ning kasutasin hummuse valmistamiseks keedetud peeti!


ERITI LAISA INIMESE ROOSAPALGELINE PEEDI-OAHUMMUS

1 purk (425g) suuri võiube
1 keskmise suurusega keedetud peet
1-2 küüslauguküünt
0,5 laimimahl ja -koor
2 sl tahiinit
ca 5 sl oliiviõli
soola, pipart

Nõruta oad ning loputa korralikult voolava vee all puhtaks. Seejärel pane kõik komponendid blenderisse, lisa maitse järgi soola-pipart ning blenderda kõik ühtlaseks massiks. Vedelama tekstuuri saamiseks lisa täiendavalt oliiviõli. Serveeri!  

Mõned soovitused hummuse valmistajale:
*Hummus säilib külmkapis värskena 3-4 päeva;
*Hummust ei ole soovitav säilimise eesmärgil külmutada, sest selle intensiivne maitse ja tekstuur kannatavad;
*Tahiini ehk seesamipasta võid retseptist välja jätta, kuid see lisab hummusele omast maitset ning annab tekstuuri. Olen kasutanud tihtipeale selle asemel ka seesami- või päevalilleseemneid.
* Vaata siit blogist ka üht mõnusat koriandrihummuse retsepti!
Teise retsepti valmistamisel olid mul abiks kikerherned, mis on minu arvates täiesti imeline tooraine. Kasuta kikerherneid magusates või soolastest roogades, valmista neist erinevaid hummuseid, lisa salatitesse või tee röstitud kikerherneid. Kikerhernestest saada aga ka maitsvaid küpsiseid või siis küpsisetainast, nagu mina seda tegin. Küpsisetaina puhul on tegemist nö söödava määrdena, mida võid kasutada niisama maiustamiseks, moosi asemel pannkookidel, hommikupudrul, jäätise valmistamisel või hoopis jäätise peal - võimalusi on palju! Olen varasemalt küpsisetainast korduvalt teinud (vaata näiteks neid trühvleid), kuid selle retsepti teeb eriliseks see, et valmistamiseks ei ole kasutatud jahu, suhkrut ega võid. Peamiseks komponendiks on hoopis kikerherned. Lõpptulemus on imeline ning valmistamine on samuti väga-väga lihtne. Lisaks võid selle taina pista pisikesse kandilisse koogivormi, pista sügavkülma ning seejärel lõigata välja sellised mõnusad kommiruudud.


KIKERHERNESTEST KÜPSISETAINAS

1 prk (330g) kikerherneid
100 g maapähklivõid
1 sl (kuhjaga) mett
mõned näpuotsatäied kaneeli
50 g tumedat šokolaadi
pisut vett

Püreesta kikerherned. Seejärel lisa maapähklivõi, mesi ja kaneel ning püreesta ühtlaseks. Lisa vajadusel pisut vett, et mass paremini seguneks ning ühtlasema tekstuuri saavutaks. Seejärel lisa segades juurde hakitud šokolaad. Ongi valmis!



Vaata veel:




Postitus valmis koostöös GLOBUS Eestiga!

Seene-sibulasupp Peipsi mõjutustega

$
0
0
See postitus räägib ühestülimalt maitsvast supist, mis hooajale kohaselt valmib seentest. Selle supiga tegin ma tegelikult tutvust hiljuti, täpsemalt siis, kui nädala alguses käisin lühikesel maitsete avastamise reisil Peipsi ääres. Teatavasti oli Peipsimaa 2017. aasta toidupiirkond. Pärnumaa hoiab aga sel aastal toidupiirkonna tiitlit ning kuna eelkäija on teinuds tõeliselt võimsat tööd oma piirkonna tutvustamisel maitsete aastal, siis pärnakana on ju igati sobilik piiluda ja õppida sealsetelt tegijatelt. Peipsimaa on äärmiselt võluv koht ning pean tunnistama, et viimati külastasin seda kanti väga ammu.... liigagi ammu ning seepärast vaimustusin sel korral koheselt, kui palju toredaid kohti on seal maitseüllatusteks ning pildistamiseks. Sibulatee on loomulikult turistide "must be", mida külastada tasub, kuid kohalike käest saab häid vihjeid veelgi.


Millest sai alguse aga see supp? Selle toidu inspiratsiooniks oli Kauksi Puhkemajas toimunud õhtune toidukoolitus, mille eestvedajaks oli üks Peipsimaa maitsete eeskõneleja Tauno Laasik. Nii oligi eelroaks hommikul korjatud seentest imemaitsev supp, mis nüüd siin pisut muudetuna ka Teie ette astub. Supp on tõesti maitsev ning võib juhtuda, et maitseb isegi seenepõlgurist sööjale!


Mitmele: 3-4
Valmistamisaeg: 20-30 min

1 suurem sibul
250 g meelepäraseid seeni
125 g suhkruherneid (soovi korral)
1 sl võid + 2-4 sl õli
soola, pipart
kimbuke tilli, hakituna
3 dl kohvikoort
4 dl piima
50 g sinihallitusjuustu


Haki sibul väikesteks tükkideks, tükelda seened. Suhkruherned (kui neid kasutad), lõika noaga neljaks. Sulata paksupõhjalises potis või koos õliga ning lisa sibul. Prae umbes minutijagu ning lisa siis seened, maitsesta lahkelt soola ja pipraga. Kuumuta seni, kuni kogu kupatus pannil on klaasjaks küpsenud. Seejärel sega juurde suhkruherned ja hakitud till. Vala juurde koor ja piim ning kuumuta (et supp kergelt podiseks) ca 10 minutit. Seejärel sega juurde murendatud sinihallitusjuust ning kuumuta veel 5-10 minutit. Maitsesta lõplikult ning serveeri.


Selle aasta maitsev uustulnuk - kohupiima-õunakook

$
0
0
Sel aastal küpsetatud õunakookidest väärib tähelepanu kindlasti seesama õunakook. Selles õunakoogis ei olegi tegelikult miskit uut - koogipurune kate, mahlane ja õhuke põhi ning meeldivalt paks kohupiimatäidis, millel seltsiks mõned koduaiaõunad. See kõik kokku teeb aga ühe äärmiselt maitsva ning nostalgilise õuna-kohupiimakoogi. Nostalgilisus teebki selle koogi eriliselt maitsvaks - kõik maitsed on lihtsad ning koogis toonitavad oma maitsvat kohalolekut samaaegselt nii kohupiim kui ka värsked õunahakatised;)


Põhi:
2 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
1 dl suhkrut
75 g võid
75 g hapukoort
1 muna


Kohupiimatäidis:
400 g kohupiima
200 g hapukoort
250 g kondenspiima
2 muna
2 (kuhjaga) sl jahu
2 (kuhjaga) sl suhkrut


300-400 g õunu
kaneeli, suhkrut


Kuumuta ahi 200 kraadini. Põhja valmistamiseks sega kuivained omavahel, lisa või ning näpi purutaoliseks massiks. Tõsta pool segust kõrvale (see jääb katteks). Ülejäänud tainale lisa hapukoor ja muna ning sega ühtlaseks tainaks. Laota tainas õhukese kihina võiga määritud ahjuvormi (27x18cm). 

Sega täidiseained omavahel. Koori ja tükelda õunad ning laota koogipõhjale, raputa peale pisut kaneeli ja suhkrut. Vala peale kohupiimatäidis ning raputa peale varasemalt kõrvalepandud purusegu. Tõsta kook ahju, pane ahjukuumus koheselt 160 kraadile ning küpseta 50-60 min. Enne söömist lase koogil jahtuda! 


Ühe poti roog - riis, kana ja basiilik

$
0
0

Ma olen ennegi jaganud siin blogis retsepte, mis saavad valmis ühes potis. Selles mõttes, et viskad asjad potti ning seejärel jääd ootama, kuni kõik ilusti ühtseks roaks valmib. Kui enamasti olen niimoodi valmistanud pasta- ja tanguroogasid, siis selle toidu peaosalisteks on hoopis kana ja riis. Ja kui sellised komponendid juba toidus figureerivad, siis võib üsna kindel olla, et ka lapsed oma taldriku ilusti tühjaks söövad. Miskipärast on lihtsalt nii, et kombinatsioon "kana ja riis" on lastele justkui võlukooslus, mistõttu toidu edukuses ei pea kahtlema! Ühesõnaga meeldib see toit ka lastele ning on mõnusalt lihtne valmistada nii lõuna- kui ka õhtusöögiks. Maitsetaimedest lisasin toidule ohtralt värsket tilli ja basiilikut. Viimane on tihtipeale minu kohustuslik komponent päris mitmetes roogades. 
Mulle meenub kevadine külaskäik Grüne Fee aiandisse, mille aiandid rõkkasid jahedal kevadpäeval täielikult suverütmis. Seal selguski, et üks parimaid Grüne Fee müügiartikleid on just basiilik. Seal sirgusid nad värvikirevalt pisikestes potikestes justkui ilutaimed. Olgugi, et see taim on külma suhtes üsna kartlik ning koduses külmkapis üldjuhtudel "sureb", siis on ta võimas maitsetaim enamikess roogades ning lisab toidule basiilikule omast maitset ja võlu!



Valmistamisaeg 45 min

Mitmele:4

600 g broilerikintsuliha
soola, pipart
1 sibul
2 küüslauguküünt
1 punane paprika
100 g suitsupeekonit
1 purk purustatud tomateid
2 ,5 dl keetmata riisi
4 dl puljongit
1 sl võid
2 tl paprikapulbrit
kimbuke värsket basiilikut, hakituna
kimbuke värsket tilli, hakituna
1 tl mahedat sinepit
150 g külmutatud herneid

Tükelda kanaliha ja väiksemateks tükkideks. Haki sibul, purusta küüslauguküüned ning tükelda paprika. Kuumuta paksupõhjalises potis (või suuremal pannil) pisut õli ning pruunista kanaliha, maitsesta soola ja pipraga. Poole pealt lisa ka peekoniribad, sibul ja paprika ning kuumuta kõik korralikult läbi. Seejärel lisa segades ülejäänud ained (va herned) ning lase kaane all madalal kuumusel roal valmida ca 30-35 minutit, vahepeal sega kindlasti paar korda. 10 minutit enne valmimist sega juurde herned. Kui toit on valminud, siis maitsesta lõplikult ning serveeri.


Postitus sündis koostöös Grüne Feega

Vaata teisi postituse koostöös Grüne Feega:
Soodaleib sulatatud juustuga
Jahutav jäätee
Suvine külmsupp
Spinatiga rullbiskviit
Lihtne murulaugupesto
Toortatrakreem
Apelsini-basiilikusmuuti
Külaskäik Grüne Fee aiandisse. 

Lapsed köögis: kuldkollased kartulinagitsad (samm-sammult)

$
0
0

Usun, et ma pole ainuke, kelle lapsed samuti tihtipeale kööki trügivad ning miskit ise oma kätega valmistada soovivad. Isetehtult maitsevad toidud ju kordades paremini ning võib isegi juhtuda, et ka laste poolt meisterdatud püreesupid lõpuks väikeste sööjate seas populaarsust koguvad. Tuleb tunnistada, et lapsed armastavad kokkamist ning seetõttu on meil kodus nii mõnigi maitsev meistriteos leiutatud, mida ikka ja jälle kõik koos valmistame. Smuutid, müsli, pitsa, pannkoogid, lihapallid, kõige klassikalisemad muffinid ja hapukoorejäätis on kindlasti need, mida oleme kodus valmis meisterdanud juba nii palju kordi, et ühe käe sõrmedest jääb arvutamiseks väheseks. Tuleb tunnistada, et need toidud ongi lõpptulemusena kuidagi erilisemad, millele on oma suure panuse andnud just lapsed. Enamjaolt kipuvad ühised kooskokkamised jääma ikkagi nädalavahetusele, kuid tihtipeale võib juhtuda, et nädala sees otsitakse kapinurgast üles vajalikud köögividinad, et koos miskit head teha. Alles üleeile tegime küpsiseid, mis järgmiseks hommikuks olid köögilaualt jäljetult kadunud!

Kes samamoodi, lastega koos süüa teevad, kuid ideede nappuses vaevlevad, siis soovitan ma piiluda igal nädalal ilmuvat Naistelehte, kus me suurema lapsega meisterdame lasterubriiki alati miskit põnevat (ja mis meeldib ka lastele:)! Ka käesolev retsept tuleb otse selle nädala Naistelehe köögirubriigist, kuhu me seekord meisterdasime rubriiki"Koolilapse kokakool" imemaitsvaid kartulist koosnevaid krõbedaid kartulinagitsaid. Valmistamine on põhimõtteliselt sama (kõigi laste lemmikutel)e kananagitsatele, ainult, et kana on asendatud kartuliga. Valminult maitsevad need nagu pisikesed ahjusoojad pirukad, mis on kõige paremad koheselt peale pannilt tulekut.


Kogus: 20-25 tk
Valmistamisaeg: 30 min

4 keskmise suurusega kartulit
1 muna
3 sl riivjuustu
soola
klaasitäis riivsaia paneerimiseks
õli praadimiseks

1. Keeda kartulid soolaga maitsestatud vees pehmeks ning suru siis kartulid kahvliga püreeks (segu võib vabalt jääda kergelt tükiline)! Seejärel lisa muna, juust, pisut soola ning sega kõik ühtlaseks massiks.
2. Vormi kartulimassist käte vahel pisikesed lamedad kotletikesed.

3.  Puista taldrikule riivsaia ning kasta kartulikotletid sellesse. Jälgi, et kogu kotletipind saaks ilusti kaetud! Toimi samamoodi kõikide vormitud pätsikestega.
4. Vala pannile õli nii palju, et see korralikult panni kataks. Lase õlil kuumeneda ning seejärel aseta kartulipätsid pannile särisema. Prae need mõlemalt poolt kuldpruuniks!

Pärnu Kohvikute Nädal 2018 ning AUHINNAMÄNGUGA kutse kahele kohvikusse!

$
0
0
Jah, see tuleb taas! Juba legendaarseks saanud Pärnu Kohvikute Nädal on toimumas suurte üllatustega sel aastal 6-14. oktoobrini. Teatavasti on sel aastal Pärnumaa valitud Eesti toidupiirkonnaks ning seepärast toimub ka kohvikute nädal suurejoonelisemalt ning erilisemalt. Nagu ikka, osalevad kohvikute nädalal suvepealinna erinevad kohvikud, kes pakuvad eelroast (mitmed kohvikud on siiski panustanud üsnagi toitvate roogadega), desserdist ja tassist teest või kohvist koosnevat einet erihinnaga. Selline eripakkumine on saadaval kohviku avamisest kuni sulgemiseni! Ikka ja jälle pean mainima, et kui sügise hakul hakkab Pärnus igapäevaelu kulgema taas vaikses rütmis ning suvisele hooajale täiesti erisuunas, siis kohvikute nädal on see aeg, kui suvele sarnane melu väisab taas kohalikke toidukohti. Mitte, et ma ei jumaldaks madalhooaja vaikelu Pärnus, siis väike sumin ja külastajatest täis kohvikud on alati teretulnud! 


Kui ühel sombusel septembrikuu päeval ma kohvikute nädala tarbeks toidukohtade pakutavaid toite pildistasin, siis osad kohvikud hiilgasid oma äratuntavas positiivses hiilguses, samaa oli mitmeid uusi üllatajaid. Kohvikute nädalast võtab sel korral osa 21 kohvikut Pärnust ja Pärnumaalt: Ahoy, Café Grand, Cafe Piano, Cafe XS, Eagle, Ephesus, Kroon, Lepanina kohvik, Mahedik, Maria talu kohvik, NOOT, Pai kohvik, Piccadilly kohvik, Piparmünt bar & tostadas, Purje Raamatukohvik, Retro Coffe & Lounge, Taluturu kohvik,Teatrikohvik, Tänav, Villa Ammende salongikohvik, Y.O.L.O Gastropub. Kõikide menüüde ja hindadega saab tutvuda SIIN!

Seoses Pärnumaa Maitsete Aasta tiitliga on aga kohvikute nädalal sel aastal "menüüs" uuendusi! Tekitab huvi?
Muudatused:

1. Sel aastal oli üheks osavõtmistingimuseks see, et menüüdes peab kasutama ka kohalikku Pärnumaist toorainet, mille päritolu on ka menüüdes eraldi välja toodud!

2. Lisaks tavapärastele kohvikutele, üllatavad sel aastal kõiki kohvikulisi ühepäevakohvikud Pärnu ja Pärnumaal põnevate pakkumistega, mis on just selleks päevaks loodud. Ühepäevakohvikud kostitavad külalisi laupäeval, 6. oktoobril kell 12 – 18. Kohvikute kohta leiab infot ametlikul kodulehel: www.kohvikutenadal.ee 

3. Pärnu Kohvikute Nädal saab võimsa avalöögi Peeter Piheli ja Herkki Ruubeli lõunasöögiga
Piduliku avapaugu teemanädalale annavad Peeter Pihel ja Herkki Ruubel 5-käigulise lõunasöögiga “Juurest leheni”.Peakokad teevad 6. oktoobri lõunasöögiga kummarduse Pärnumaa kohalikule toorainele ning osa lõunasöögil maitstud toitude retsepte on leitavad Peeter Piheli peagi ilmuvas kokaraamatus! Ja mis eriti põnev -  kogu lõunasöögi menüü on taimne! Kui sul tekkis nüüd huvi, siis täpsemalt saab sellest samuti lugeda Kohvikute nädala kodulehelt! Broneerimisinfo leiab sealt samuti!

4. Pärnumaa Kohvikute Nädalale antakse avapauk ka rikkaliku õhtusöögiga imelises Jaanihanso siidrivabrikuks. Peakoka kohustusi asub sel õhtul täitma Jevgeni Ševtšuk ning pakutavad 7 käiku on sobitatud kokku heade jookide ja üllatustega. Täpsemalt võib selle kohta lugeda antud ürituse FB-lehel või siis ikka kohvikute nädala kodulehel!
AUHINNAMÄNG!
Kes selle nädala raames kohvitama soovivad minna, siis tasub kindlasti osa võtta auhinnamängust siin blogis. Auhinna on sel korral välja pannud Kohvik Kroon, kelle kohvikute nädala menüü on vägagi toitev ja rikkalik. Kohvik Kroon ei ole enam uustulnuk Pärnus ning olen kuulnud, et selle kohviku taimetoidumenüü on ka väljaspool Pärnut juba vägagi kuulus. Neil on imemaitsvad salatid ja (vegan)burgerid! Kohvik Kroon on ka varem teinud kohvikute nädala raames vägagi häid pakkumisi ning ega ka seekordne ei erine teistest.  Menüüs on:

Eelroog
Rukkiburger õlletainas kala ja karamellistatud sibulaga*(alloleval pildil)
Dessert
Ahjus küpsetatud kaneeli- ja karamelliõun purukatte ja jäätisepalliga
Jook
Kuum kannutee piparmündi ja kuivatatud marjadega

*Soovi korral kohandatakse antud menüüd veganitele!

Loosimises osalemiseks palun anna siinsamas postituse all kommentaarina märku, millise toidukoha menüü sulle kohvikutenädala pakkumise raames kõige ahvatlevam tundub!
Auhinnaks on kohvikute nädala eripakkumine KAHELE Kohvik Kroonis vabalt valitud ajal kohvikute nädalal! Auhinna loosin välja reedel (05.10.2018) ning võitja teatan siinsamas kommentaariumis!



#pärnukohvikutenädal
#pärnumaamaitsed
 

Pistaatsia-matcha juustukook (küpsetamata!)

$
0
0
Ilm kostitab meid hetkel ohtralt päikesepaisteliste ilmadega. Tõsi küll,  mõni päev on kohe nii nutuselt vihmane, et paneb igatsema möödunud suvepäevi. Suve ärasaatmiseks ning sooja sügise tervituseks ongi aga õige oma maitsemeeli paitada ühe hõrgutava juustukoogiga. Kreemjas ja täidlane koogike on kindlasti just see, millest naljalt keelduda ei saa. See juustukook sai endale kaaslaseks ühed minu kauaaegsed lemmikud - pistaatsia ning matcha. Mõlemad lisavad koogile lisaks maitsele ka rohekat tooni ning loodetavasti lasevad suvemõtetel elada ka kargel talveajal. Selles koogis kasutasin pistaatsiapähklipastat, mida olen tegelikult üsna mitmel korral blogi retseptides maininud. 100% pähklitest valmistatud pasta on äärmiselt hea viis andmaks endatehtud kookidele, küpsetistele ja teistele magustoitudele sellele pähklile iseloomulikku maitset ja värvust. Matcha pulber täiendab veelgi seda rohekat tooni, samas ei varjuta aga oma olemusega pistaatsiamaitset. Matchat lisa koogile kergelt triiki lusikatäied, vastasel juhul võib viimane kogu koogis ülbelt võimutsema hakata. Matcha pulber on tegelikut suurepärane komponent, mida lisada nii hommikusele pudrule, smuutidele, saiatainale, jäätisele. Minul on hetkel kasutusel FirstFlush Rohelise Tee Pulber, mis mõeldudki just kokkamiseks. Siiani ei ole pidanud pettuma ning see on olnud kaaslaseks mitmetes toitudes soolasest-magusani!


Olgugi, et koogi headust see ei tõsta, siis üks juustukook vajab vahest end ka piduriietesse ehtimist. Seetõttu kaunistasin koogi üsnagi lihtsalt. Kaunistamisel olid abilisteks pistaatsiapähklipuru, pisikesed roosinupud, mõned makroonid, laimiviilud ning veidikese matchaga rikastatud toorjuustutupsud. Kogu selle kaunistamisosa võid aga ka ära jätta, kui külalisi oodata ei ole ning plaan on vaid kaaslasega kogu maius nahka pista;)


Põhi:
175 g Digestive küpsiseid
50 g võid, sulatatuna


Täidis:
200 g valget šokolaadi
600 g toasooja toorjuustu
100 g hapukoort
2 tl matchapulbrit (mitte kuhjaga)
2-3 tl pistaatsiapähklipastat (kuhjaga)


Kate:

1,5 dl vett
35 g tarretisesuhkrut
mõned näpuotsatäied matcha pulbrit


Peenesta küpsised ning sega kokku sulatatud võiga. Suru küpsisemass lahtikäiva koogivormi 20cm) põhjale. Täidise jaoks sulata šokolaaditükid vesivannil. Sega toorjuust kausis lahti, lisa segades hapukoor, matcha ja pistaatsiapasta. Seejärel lisa segades sulanud šokolaad. Vala täidis koogivormi ning lase taheneda vähemalt paar tundi.

Tahenenud täidisele valmista kate. Selleks kuumuta vett koos suhkruga seni, kuni vedelik selgineb, seejärel lisa segades juurde pisut matcha pulbrit. Ole lisamisega ettevaatlik ning lisa täpselt nii vähe, kuni vedelik on läbikumava roheka tooniga. Vala vormi ning lase tarretisel taheneda paar tunnikest. Seejärel kaunista kook meelepäraselt. Serveeri!

Karamellised õuna-kohupiimakoogid purgis

$
0
0
Üha tihedamini avastan ma ennast valmistamas küpsetamata kooke. Kui ahi on hõivatud mõne lõuna- või õhtusöögiga, siis on vägagi mugav meisterdada kõrvale miskit magusat, mis ei vaja ahjukuumust. Sestap ongi küpsetamata kookide rohkuses enamasti süüdi just sedasorti juhtumid. Tegelikult oli selle konkreetse koogi valmimises pisut süüdi ka Naisteleht 55+ eriväljaanne, mis ilmub paar korda aastas ning millele olen kaastööd teinud retseptide osas. Sügisene number on nüüd müügil ning peidab endas igasugu kaasahaaravaid artikleid, üsnagi mitmeid retsepte samuti!


Erinevad õunakoogid vajavad oma kõrvale kohe kindlasti kaaslaseks kaneeli ning seetõttu, ei erine ka see maius teistest. Kaneeliga on minul suurepärane sõprussuhe juba sellest ajast, kui suvekodus õhtuti magusaid praesaiu valmistati. Peale väsitavat suvepäeva õues, olid seesugused saiad üleütlemata heaks kosutuseks, mis maitsesid eriti hästi värske piparmünditeega! Nende (võis praetud) praesaiade kohustuslikeks komponentideks olid loomulikult kaneel ja suhkur. 
Lisaks karamellisele õunakihile mängib selles koogis maitsvat peaosalist ka kohupiimatäidis, mida on kergelt tarretatud vaniljekastmepulbriga. Ja nii see kook valmis saabki - ei nõua erilisi oskusi ning salapalveid! Soovituseks aga pean mainima, et seda kooki ei pea koheselt sööma asuma, sest oleks hea, kui paar tunnikest saaks maius maitseid koguda ning end veel lihvida. Maitsvana säilivad need purgikoogid aga ilusti paar päeva!

Mitmele: 6
Valmistamisaeg: 30 min

Põhi:
2 sl võid
150 g digestive küpsiseid
 
Õunatäidis:
2 õuna
4 sl võid
4 sl demerera suhkrut
4 sl sidrunist pressitud mahla
0,75 tl kaneeli
 
Kohupiimakreem:
2 dl vahukoort
4oo g kohupiimapastat vanilliga
4 sl Ekströms vaniljekastmepulbrit
paar näpuotsatäit kaneeli
 

Otsi valmis 6 pisikest purgikest. Põhja valmistamiseks sulata või. Purusta küpsised peeneks puruks
ning sega kokku võiga. Jaota küpsisesegu purkidesse ning suru põhi ühtlasemaks.

Õunatäidise valmistamiseks koori ja tükelda õunad. Sulata pannil või, lisa õunatükid ning kuumuta mõned minutid. Seejärel lisa segades juurde suhkur. Lase madalal tulel vaikselt haududa õunte
pehmenemiseni. Sega juurde sidrunimahl ning kaneel ning kuumuta veel mõni minut. Seejärel jaota
õunasegu purkidesse.

Vahusta koor tugevaks vahuks. Sega kohupiimapasta vaniljekastmepulbri ja kaneeliga ning lisa seejärel segades vahukoor. Aseta segu purkidesse, kaunista meelepäraselt ning hoia serveerimiseni jahedas.

Porgandikook (gluteeni- laktoosivaba ja paleo)

$
0
0
Kui mõni, kuuldes porgandist koogi sees, kipub nina krimpsutama, siis mina pooldan sedasorti küpsetisi kahe käega. Igasugu köögiviljad on igati teretulnud minu valmistatud küpsetistes, sest lisaks magususele jagavad need kuhjaga mahlasust ning pisut tervislikumaks muudavad küpsetise ka. See retsept vist enam tervislikumaks minna ei saa, sest selles puudub nisujahu ning muud gluteeni sisaldavad jahud. Nende asemel on jahvatatud kookoshelbed ja päevalilleseemned ning suhkru asemel annavad magusust banaan ja kuivatatud datlid. Tervislik kook tekitab nii mõneski esmapilgul pisut kõhklusi, kuid võin julgelt öelda, et selle porgandikoogi järele on ka lapsed teist viilu nõudnud. See küpsetis kuulub minu retseptivaramusse juba üsna pikka aega ning kui päris aus olla, siis jagasin seda retsepti ka oma kokaraamatus "Paleo. Patuvabad magustoidud ja koogid". Sealt leidsid selle retsepti mitmed, kes ka kiidusõnu jagasid. Tõsi, raamatus kannab see kook keeksi nime, kuid olgem ausad - see nime jaoks on see küpsetis liialt mahlane. Vaatamata sellele võid selle meisterdada endale meelepärasesse vormi!



250 g porgandeid
4 dl kookoshelbeid
1 banaan
75 g päevalilleseemneid
50 g kuivatatud datleid*
3 muna
50 g sulatatud võid (tavalist või selitatud võid)
1 tl kaneeli
75 g rosinaid


Koori ja riivi porgandid (jämedama riivipoolega). Jahvata kookoshelbed peeneks. Mikserda omavahel banaan, päevalilleseemned ja datlid, lisa saadud püree porganditele. Pane juurde ka kõik ülejäänud ained ja sega ühtlaseks tainaks. Laota tainas küpsetuspaberiga kaetud (keeksi)vormi ja küpseta 180 kraadi juures 50-60 minutit.

*Soovitav on datleid enne püreestamist ca 10 minutit soojas vees hoida, et need pehmeneksid.

Kreemine šokolaadijäätis (paleo, gluteeni- ja laktoosivaba)!

$
0
0
Vahest juhtub ikka nii (loe: tegelikult päris tihti), et meisterdan sügavkülma ootele isetehtud pulgajäätiseid. Kui jäätiseisu peale kipub tulema, siis on ju hea teha väike jalutuskäik külmkapi juurde ning sirutada käsi külmasahtlisse maiuse järele. Muidugi rõõmustavad sedasorti jäätiste üle ka pere pisemad. Loomulikult on söömisrõõm suur, kuid veel suurem sellest on ise kogu valmistamisprotsessi juures olla. Jäätiseteoga ei saa ka miskit hullu juhtuda - jahu ei saa kogu põrandata valge kihi alla katta, munad ei saa üksteise järel köögilaualt maha veereda ning suhkur ei saa soolaga vahetusse minna. Seega, ainus õnnetus, mis juhtuda saab on jäätisesegu üleliigne maitsmine. 

Võimalusi pulgajäätiste valmistamiseks on nii palju - kui tahad võid kasvõi lihtsalt värskelt pressitud mahla jäätisetopsi pista ning selle külmutada! Seekordne külm maius valmis aga eelkõige just minu maitsemeelte järgi, kuid tuleb välja, et ka lastele oli see vägagi meeltmööda. Ühesõnaga suristasin kokku kookospiima, päevalilleseemned, kakao ning magustajatena kasutatud banaani ja kuivatatud datlid. Ja selle tulemusel valmis üks täidlane ning kreemine šokolaadijäätis. Olgugi, et väljasolevad ilmad soosivad pigem ahjusoojasid  kardemonimekiga õunakooke, siis killuke magusat jäätist ei tee halba ka jahedate ilmadega!



Kogus: 4-5 tk
Valmistamisaeg: 15 min + jäätumisaeg

2 dl kreemjat kookospiima
4 kuivatatud datlit
1 banaan
2 sl päevalilleseemneid (võimalusel röstitult!)
2 tl naturaalset kakaopubrit


Pane datlid kookospiima sisse likku pehmenema 10 minutiks. Seejärel lisa ülejäänud ained ning mikserda kõik ühtlaseks seguks. Vala segu jäätisevormidesse, koputa vorme korra vastu lauda ning pista siis segusse jäätisepulgad. Aseta sügavkülma külmuma vähemalt neljaks tunniks. 

Meeldetuletuseks:
*Selle jäätise valmistamisel kasutasin 0,5 dl mahutuvusega jäätisevorme!
*Arvesta, et külmunult on jäätisesegu vähem magusam, kui enne külmutamist!
*Selleks, et jäätisevormid paremini vormidest eemalduksid, siis lase neil pisut toatemperatuuril seista

Kolme juustu pirukas

$
0
0
Mulle tundub, et sedasorti lahtist pirukat küpsetasin ma liiga kaua aega tagasi, sest hõrgutise ahju pistmisel ootasin ma juba kannatamatult selle valmimist. Need lõhnad, mis tubadesse rändasid olid lihtsalt nii hubased ja kodusoojad! Kui ma hetkel köögilaua taga istun, siis õue vaadates märkan ma seal parajas koguses lund. Kui veel paar nädalat tagasi silmasin kraadiklaasilt 17 soojuskraadi (õues!), siis tänaseks on suvepealinna Pärnu saabunud talve moodi hooaeg. Nii, et mis oleks veel parem, kui pimedamat ja jahedat hooaega mööda saata ühe juusturohke pirukaga. Seepärast võin üsna julgelt öelda, et seesama juustupirukas sobib nagu valatult tänasesse päeva!


Iseenesest on tegemist ju vägagi lihtsa olemusega küpsetisega, milles mureda põhja peal laiutab kreemjas juustutäidis ning maitserohke hapukoorekate. See kõik ei oleks aga lõpptulemusena täiuslik, kui pirukat ei kataks kenas koguses rukolalehti ning mõned viilud imehead prosciuttot. Kogu see kombo teeb sellest pirukast ideaalse kaaslase ükskõik mis ajal - olgu selleks siis unine hommik, kiire lõunaaeg või tööpäevalõpp. See pirukas on nõus rõõmustama sööjaid mis tahes ajal!



Põhi:
4 dl (täistera)nisujahu
150 g võid
0,5 tl soola


Täidis:
50 g parmesani (riivituna või laastudena)
100 g murendatud feta juustu
125 g tavalist juustu (riivituna)
kimp tilli
3 muna
300 g hapukoort
mõned näpuotsatäied soola


Kate:
rukolalehti
prosciuttot


Sõtku põhja ained käte vahel ühtlaseks tainaks ning suru saadud segu lahtikäiva koogivormi (Ø22cm) põhja ja pisut äärtele. Aseta vorm külmakappi 10 minutiks.

Sega juustud omavahel ning laota vormi. Haki till. Sega omavahel ühtlaseks seguks till, munad ja hapukoor, maitsesta soolaga. Vala segu vormi juustude peale ning küpseta ahjus 180 kraadi juures 35-45 minutit. Lase seejärel pirukal jahtuda mõned minutid ning serveeri siis koos rukolalehtede ja prosciuttoga. Maitseb hästi ka jahtunult!


Postitus sündis koostöös Grüne Feega

Vaata teisi postituse koostöös Grüne Feega:
Ühe poti roog
Soodaleib sulatatud juustuga
Jahutav jäätee
Suvine külmsupp
Spinatiga rullbiskviit
Lihtne murulaugupesto
Toortatrakreem
Apelsini-basiilikusmuuti
Külaskäik Grüne Fee aiandisse.


Bataadivõileivad hernevõrsete ja kalamarjaga!

$
0
0
Mida enam talve poole, seda enam trügib minu menüüsse bataat - ja nii on see iga aasta. See muidugi ei tähenda, et bataat igapäevaselt kasutuses oleks. Pigem on see ikka selline tore külaline, kellega meeldiv taaskohtuda üks või kaks korda nädalas. Bataat sobib imehästi nii soolastesse kui ka magusatesse roogadesse. Ühe komponendina juurviljapüreedesse, röstituna või siis hoopis friikartulite kujul näksimiseks! Koogid ja saiatainas on samuti tänulikud selle juurika üle, muutes tekstuuri tummisemaks ning värvuse ahvatlemaks! 

Siinkohal toimib bataat aga võileivana imehästi, täites saia-leiva rolli! Röstituna võimaldavad bataadiviilud enda peale kuhjata igasugu häid lisandeid. Sel korral meisterdasin võileivakatte kodujuustust, munast, tomatitest ja kalamarjast. Maitset jagasid ka hernevõrsed, mis sobivad suurepäraselt ka niisama söömiseks või siis salatitesse, voki- ja pajaroogadesse, lisandiks vrappidele, suppidele ja pastatoitudele. Ühesõnaga on tegemist laiahaardelise maitserohelisega, mis on kõige paremad just siis, kui võrsed on veel nooremapoolsed! 
PS! Kui poest oled endale poti hernevõrseid koju toonud ning soovid neid edukalt säilitada, siis soovitan neid hoida jahedas ruumis või veel parem külmkapis. Nii ei närtsi need ära ning sobivad kasutamiseks ka mitu-mitu päeva hiljem. Võid aeg-ajalt taime ka kasta, sest nii pikeneb nende eluaeg veelgi!

Mitmele: 3 tk
Valmistamisaeg:

1 suurem bataat ehk magustkartul
4-5 sl kodujuustu
hernevõrseid
3 kirsstomatit
1-2 keedetud muna
ca 3 tl kalamarja
oliiviõli
soola, pipart


Lõika bataat kolmeks (ca 1 cm paksusega) piklikuks viiluks. Aseta viilud  fooliumile, piserda üle oliiviõli ning maitsesta soola-pipraga. Küpseta ahjus 200 kraadi juures 30 minutit. Lase pisut jahtuda. Seejärel määri bataadiviiludele kodujuust. Aseta peale hernevõrsed, poolitatud kirsstomatid ja munaviilud. Laota peale kalamari ning maitsesta võileib lõplikult soola-pipra ja oliiviõliga

Postitus sündis koostöös Grüne Feega

Vaata teisi postituse koostöös Grüne Feega:
Ühe poti roog
Soodaleib sulatatud juustuga
Jahutav jäätee
Suvine külmsupp
Spinatiga rullbiskviit
Lihtne murulaugupesto
Toortatrakreem
Apelsini-basiilikusmuuti
Kolme juustu pirukas 
Hapukooreomlett
Külaskäik Grüne Fee aiandisse

Heeringatort

$
0
0
Minu jaoks on võileivatortidel sünnipäevalaual alati oma kindel koht olemas, kuna selle toiduga kaasneb teatud nostalgihõng, mida nii lihtsalt paljudest toitudest ei leia. Võileivatordil on nii palju erinevaid nägusid kõige klassikalisemast saiakihtide ja täidisega ampsust moodsate sushitortideni välja. Olen pigem kaldu esimesele poolele, sest tihti on just nostalgia see, mis inimeste silmadesse sära tekitab!
Isadepäevast on nüüd pisut aega möödas, kuid just seesama tort oli selleks tähtpäevaks mõeldud. Õigemini ilmus see soolane tort Naistelehe isadepäevanumbris, mis koos teiste soolaste võileivatortidega end kahele lehele mahutasid. Mida aga kujutab endast üks heeringatort? See on meeldivalt soolane amps, mille taga peitub tegelikult lihtne võileivatort. Põhjaks leib ning katteks tarretatud segu heeringast, kodujuustust, hapukoorest ja veel paarist komponendist. Kõlab ju hästi? Võileivatortidel on lisaks maitsele veel üks suurepärane omadus - need vajavad parima lõpptulemuse saavutamiseks pisut maitsestumist ja seismist, mistõttu peab tordi kindlasti vähemalt päev varem valmis tegema. Niimoodi valmivad toidud on tihtipeale paljude lemmikud, kuna külaliste saabumispäeval ei pea tordi valmistamisega vaeva nägema ning jääb aega teistele tegevustele, mis sinu to-do listis ruumi võtavad. On vaid muidugi kaunistamismure, kuid selle võib lahendada vägagi lihtsalt riivleivapuru ja rohelise sibulaga!


Mitmele:  12 tk
Valmistamisaeg: 30-40 min + maitsestumisaeg

Põhi:
50 g võid
175 g leivaviile


Täidis:
3 tl želatiinipulbrit (näiteks Santa Maria)
6-7 sl külma vett (želatiini paisutamiseks)
300 g soolatud heeringafileed
3 väiksemat marineeritud kurki
3 sl hakitud rohelist sibulat
300 g kodujuustu
300 g hapukoort
100 g riivitud juustu
200 ml vahukoort


Kaunistuseks:
riivleiba
rohelist sibulat
roseepipart

Sulata pannil või. Lõika leivaviilud kuubikuteks ning lisa pannile. Sega nii, et kõik saaks võiga ilusti kaetud. Laota leivakuubikud küpsetuspaberiga kaetud koogivormi (Ø22cm).

Täidise valmistamiseks sega želatiinipulber veega ning jäta paisuma 10 minutiks. Seejärel kuumuta madalal kuumusel (ise pidevalt segades) seni, kuni vedelik on selge.

Tükelda väikesteks tükkideks heeringafileed ja kurgid. Sega need omavahel kokku ning lisa segades juurde hakitud sibul, kodujuust, hapukoor ja riivitud juust. Vahusta koor vahule ning lisa segades täidisele. Kõige viimasena vala juurde želatiinivedelik ning sega ilusti ühtlaseks. Vala segu vormi ning lase jahedas taheneda vähemalt 6 tundi. Vahetult enne serveerimist kaunista riivleiva, rohelise sibula ja roseepipra teradega.

Kolm põnevat ahvatlust: Restoran Moon, Kolm Sibulat ning Mantel ja Korsten. Ja viide auhinnaloosile!

$
0
0

Moon, Kolm Sibulat, Mantel ja Korsten…. toidukohad, mis samade meisterlike käte all liuglevalt toimivad ning maitsete maailmas laineid löövad. Nende restoranide aluseks on Roman Zaštšerinski, Igor Andrejev ning Jana Zaštšerinski. Lisaks ühendab neid restorne veel see, et kõigist kolmest kohast leiavad külastajad uue sügismenüü! Olete neid kohti külastanud? Mina olen! 


Moon. Paljudele ei vaja see koht  väga palju tutvustamist, kes aga kuulnud ei ole, siis asub see sõna otseses mõttes peidus pisikesel tänaval – vaatamata sellele on  7 aastat avatud Moon alati rahvast täis ning enne külastamist oleks vägagi soovitatav teha broneering.  Moonikate sõnul on selle koha märksõnadeks: lihtsus, iseseisvus, kohalik tooraine, ausus ja austus, põhjamaine kargus. Restorani menüüs on palju avastamist, kuid kindlasti tasub võimaluse anda legendaarsetele pliinidele, nagu vanaema tehtud pirukatele, pelmeenidele ja loomulikult minu suurele armastusele Napoleoni koogile, mis on menüüs taas tagasi! 

Mooni uus sügismenüü keskendub aga sügisvärvides metsale ja loodusele ning - lihtsatele maitsetele. Menüüs võib leida põdralihast strooganovi,  pardi-ja seenekulebjaaka, suitsuangerja-munamäärde ja küülikušnitsli metsaseenesalatiga. Kindlasti soovitan proovida haugikotletti, mis samuti uuendatud kujul külastajate ette astub.  See on imeline!

Kolm Sibulat. Peale Mooni avamist saabus mõned aastad hiljem Kolm Sibulat. Selle kohaga meenuvad mul alati toredad ning isegi kergelt nostalgilised elamused. Näiteks, kui me sõbrannaga koos ühist kokaraamatut tegime (Retseptisahtel käsitöökapis) ning selle valmimise ajal  tihtipeale Tallinnas kirjastuses käisime, siis kujunes meil juba traditsiooniks peale töid-tegemisi lõpetada pealinnas käik lõunasöögiga Kolmes Sibulas.  Ja nii me siis igal korral neid imehäid nuudleid koos puljongiga luristasime. Kolme Sibula menüü on tegelikult maitsetest tulvil, aga kuidagi lihtsalt on juhtunud nii, et ma ei saa kunagi mööda vaadata sealsetest nuudlitest, mida koos ohtra leeme ja teiste lisanditega kausist serveeritakse. See on üks mu vaieldamatuid lemmikuid selles toidukohas  – just täpselt nagu pliinid ja Napoleoni kook Mooni menüüs;) Kord kinkisin emale sünnipäevaks paberkotti pakitud kolm sibulat, mis oli vihjeks õhtusöögile. Ja loomulikult sai ka siis „ootamatult” üheks valituks ikka needsamad nuudlid.
Selle koha puhul on minu arvates tegemist meeldivalt lihtsa kohaga, kuhu sattuda mistahes ajal. Portsjonid on keskmisest suuremad, mistõttu peab valikutes võimalikult täpne olema, et magustoiduni einestamine ilusti välja veaks:)

Sügisene uus menüü on maalähedane ja lihtne, kuid kaasaegses võtmes isikupärane. Kokku on segatud maailma erinevate piirkondade maitseid - nii võib menüüst leida leivamüsli kooriku all heeringa musta riisi äädika kastmega, aasiapärase lõhe tartari, vasika biifsteegi portveini kastmega või ahjuõuna kaerakrõbediku rjaženka vahuga.

 
Mantel ja Korsten.See on restoranitrio pesamuna, mis peidab end Kadrorus, väikeses punase katusega rohelises puumajas. Kuigi alles nooruke, siis sellegipoolest teeb see koht juba suuri tegusid. Uuendusliku menüü ja olustikuga, imearmsa teeninduse ja üleüldse  sellise olemusega, mis väärib avastamist. Eelroogade valik on nii põnev, et võtaks kõik. Tartar-menüü nõuab süvenemist õige otsuse tegemisel! Ja pearoad oskuslikku valikut. Need kammkarbid pearoogade hulgast olid näiteks imelised! Kas ma juba mainisin imearmast teenindust? Kniks ja kraaps minu poolt!

Mantel ja Korstna uue sügisese menüü puhul ei ole tähtis mitte ainult maitse, vaid ka lihtsus ja loomulikkus, millega kodune ja võõramaine tooraine moodustavad harmoonilise terviku. Menüüst võib leida näiteks suitsuangerja pomeloga, hanemaksa-mousse’i vaarikageeliga, kõrvitsa-gnocchid metsaseente vahuga või kammkarbid kukeseentega. Huvitava koosluse moodustavad Itaalia besee  astelpajugeeli ja sidrunikorvikesega ja Espresso-Amaretto kreem ploomimoosiga.

PS! Käidud restoranikülastustest näed fotosid ka minu instagram profiilil highlight´dealt,kaustast „Moon ja sõbrad”. 

AUHINNAMÄNG! Seekordne auhinnamäng toimub minu Instagram-kontol SIIN.Auhinnaks on nendesamade toidukohtade 50 eurone kinkekaart, mis kehtib siis restoranides Moon, Kolm Sibulat  ja Mantel ja Korsten! Ühesõnaga saad koha valida ise!

*Postituses olevad pildid on pärit külastusest Kolmes Sibulas! 





Infoks: pildil pool eelroa kogusest;)
Viewing all 775 articles
Browse latest View live